Minkälainen sänky?

Helmimami-14

Meille on tulossa helmikuussa toinen lapsi,jolloin esikoinen on 1,5v. Nyt esikoisella on pinnasänky josta ei saa laitaa irti. Kannattaako ostaa esikoiselle nyt pinnasänky josta sa laidan pois vai suoran isojen tyttöjen sänky suojakaiteella? Minkä ikäiseltä olette poistaneet pinnasängyn laidan tai vaihtaneet isojen lasten sänkyyn?

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esikoinen..

      vaihdettiin lasten sänkyyn hänen täytettyään 1v, lapsen sänky oli silloin seinän ja oman sänkymme välissä, eli sieltä ei päässyt tippumaan. Lapsen sänky siirrettiin pois seinän välistä kun hän oli 1,5v eikä ollut mitään lisälaitaa. Omaan huoneeseen siirtyi kun oli 1v8kk. Ei ole mielestäni järkeä ostaa toista pinnasänkyä.

    • r5gag

      Meidän kakkonen oli 1v2kk, kun vaihdettiin junnusänkyyn, eli semmoiseen laidalliseen versioon. Pinnasänky piti luovuttaa serkkutytölle. Sänky oli tyttöjen omassa huoneessa ja ihan ongelmitta vaihto sujui. Ei ole kertaakaan sieltä lattialle tullut tmv. Esikoinen taas oli 1v 9kk siirryttyään junnusänkyyn tämän kakkosen tieltä. Eli en ostaisi minäkään toista pinnasänkyä.

      • Helmimami-14

        Kiitos näistä vastauksista, oli todella paljon apua :) esikoinen nukkunut koko ajan omassa huoneessa joten taidetaan sinne siis ostaa suoraan laidallinen lasten sänky.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe