Apua keltabarbien kanssa!!

MikäOn...

Olemme vaihtamassa pienempään akvaarioon ja antamassa kaloja pois. Tässä nykyisessä 120 litraisessa meillä oli tetroja ja keltabarbeja (jep, akvaarioliikkeessä tietenkin sanottiin, että keltabarbit mahtuvat näin pieneen, menin ja uskoin...). Nyt tetrat on myyty ja barbit jäivät "yksinään", eli muita ei ole kuin tämä keltabarbiparvi. Ne ovat olleet nyt keskenään viikon, koska eivät vielä kotia ole saaneet ja jotain kummaa on tapahtunut. Nämä barbit ovat aina olleet todella vilkkaita ja esillä olevia kavereita. Nyt kun kaikki tetrat ovat pois, barbit vain piilottelevat koko ajan. Niistä on tullut myös tosi säikkyjä ja aggressiivisia. Parin barbin kylkiin on ilmestynyt punaiset juovat ja yhtä on näykitty pyrstön tyvestä. Mitä täällä oikeen tapahtuu? :( Toivoin kavereiden pääsevan pian kunnon kokoiseen akvaarioon, mutta eihän näitä kohta kukaan ota, jos näykkivät toisensa! Barbit ovat olleet mulla 2 vuotta, eikä tällaista käytöstä oo ikinä ollu, ennen tetraparven poisantoa... Mikä avuksi?

1

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalaset

      Ne pelkäävät koska vedessä ei ole muuta elämää. Näin mulle sanoi kalakauppias kun oli aikanaan samanlainen tilanne levisten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe