Eli narttu koirani on 10kk ja tässä odotellaan milloin ekat juoksut tulee, mistä sen tietää muutenku että verta saattaa valua??? Entä oletteko sterilisoinu narttunne vai onko eläny läpi elämän ilman leikkausta? kiitoksia vastauksista, kun en nyt tiedä sterkkaanko tuota ainakaa nyt vielä...
oletko steriloinu narttusi?
mimmi10kk
11291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vahinko pennuilta säästyy,kun koiran leikkauttaa,ja mahdolliselta kohtutulehdukselta.
Muuten on kova vahtiminen aina parikertaa vuodessa sen muutaman viikkoa.Sotkee paikat,joutuu housuttamaan,karkailee....
Olen leikkauttanut ja tosi tyytyväinen. Minulla on uros ja narttu. Molemmat leikattuja. Jos koiraa ei käytetä jalostukseen eikä teetetä pentuja muutenkaan, niin pääset paljon helpommalla. Jää pois pelot mahdollisesta kohtutulehduksesta, elää vain sinulle kun ei kaipaa parittelukumppania. Eläimethän eivät rakasta/rakastele vaan parittelevat viettiensä vuoksi, jotta elämä jatkuisi. Nartun juoksuaika voi olla myös tosi stressaavaa. Viikko esi kiimaa, sitten varsinainen kiima ja jälkikiima ja lisäksi kiiman jälkeen koiralta erittyy keltahormonia ja koira on niinkuin kantava, vaikka ei olekkaan. (Siis valeraskaus, jos alkaa pesää tekemään, kantelee vinkua koko ajan tms.). Voi kumminkin sanoa, että puolet vuodesta normaali ja puolet vuodesta menee juoksuajjan juttuihin. Siis leikkauta ihmeessä. Itse kumminkin odottaisin leikkausajankohdan niin, että se olisi vasta 2,5 kk päästä juoksusta, jotta koira olisi mahdollisimman normaali kaikin tavoin. Narttu voi myös ennen juoksua ja välittömästi juoksun jälkeen käyttäytyä epäsovinnaisella tavalla, joka kaikki liittyy edellä kerrottuun. Netistä kun haet, niin löytyy ihan asiallista tietoa nartun kiimasta. Hae lähinnä haulla: nartun kiima tai nartun kiima-aika. Nyt koirani elää vain ja vain minulle eikä välitä mistään muusta mitään, paitsi kivoista kavereista.
Korvat tuli hormonien myötä takaisin, ei vuotoja tai ei-toivottuja pentuja. Katsaus koiratarhoille riittää tekemään päätökseen että kodittomia koiria on jo LIIKAA tässä maailmassa saisi ne raukat ensin kodit. Terveyteen satsaaminen tuli myös rinnalla eli ei tule kohtuutulehdusta ja koira vaikuttaa hyvinvoivalta vaikka jotkut jaksaa jankuttaa olisit teettänyt pennut. Kasvattajalta saa pentuja ja seropin voi hakea koiratarhalta, nih! ;)
Siis hormoonien tasaannuttua piti sanomani. Leikkaus kannatti ja virtsankarkailu loppui valeriaana uutteen ansiosta eikä lihomistakaan ole esiintynyt light-ruuan ansiosta.
Meillä olis maanantaina nuorimman koiran sterilointi. Vanhin narttu on leikattu perinteisellä tavalla jo useita vuosia sitten ja uros on myös kastroitu.Tälle nuorimmaiselle operaatio tehdään tähystämällä.
Pentukoiran voi leikata jo pienenä, paikat eivät ole täysin kehittyneet ja leikkaus on helpompi. Vanhanajan käsite, että täytyy olla 2-3 juoksua ollut, ennen leikkausta. Minun narttu koirani on leikattu äskettäin, vähän yli 1v. ikäisenä. Koiran hormonitaso muuttuu ja myöskin sen seurauksena voi luonnekkin muuttua. Koiran tarkkailu on tärkeää leikkauksen jälkeen. Liian aikaisin ei saa ruveta tekemään pitkiä lenkkejä, saatika viedä koiratarhaan. Tikkien sulamisen jälkeenkin on syytä muistaa, että koiran muu elimistö ei ole vielä palautunut joten varovaisuutta lenkkeilyssä. Ruuan suhteen on koiraa tarkkailtava, ettei kauheasti lihoisi. itse vähensin koirani ruokamääriä noin 15%, heti leikkauksen jälkeen, koska liikunta on huomattavasti vähäisempää. Normaalin liikunnan voi aloittaa n.1kk päästä leikkauksesta, suositus. Toivotan kaikille koirille hyvää syksyä ja talvea. Terveisin. Kultainennoutaja mix.
Heips, piti myös sanoa, että jos on varaa satsata saa esim. Mustista ja Mirristä semmosia leikkauksen jälkeen pidettöviä suoja-asuja. Itse hommasin omalle koiralleni ja ei tarvinnut pitää kauluria ollenkaan. Narttu pystyy tekemään tarpeensa jne. On kumminkin hyvä tsekata päivittäin leikkauskohta, ettei tikkeihin keräänny mitään nöyhtää. Muuten puku toimi loistavasti ja paraneminenkin. Suosittelen. Kts.
http://www.niikku.fi/
Edellinen koirani tuli minulle 7-vuotiaana enkä silloin nähnyt syytä sitä leikkauttaa, taloudessa tai lähipiirissä kun ei leikkaamattomia uroksiakaan ollut ja koira oli näiden seitsemän elinvuotensa aikana ja osoittautunut luonteeltaan tasaiseksi juoksujenkin aikaan. 12-vuoden iässä tuo koira päätyi sitten uuden vuoden aattona leikkauspöydälle märkäkohdun takia ja oli kyllä kamalin uusi vuosi ikinä, etenkin kun saatiin käydä kolmella eri eläinlääkärillä ennen kuin saatiin tuo leikkaukseen sillä oli epätavallinen tapaus eikä ultrassa näkynyt selvästi. Koira kyllä selvisi mutta tuolloin päätin että seuraava(t) nartut tulen leikkauttamaan hyvissä ajoin. Mitä vanhempi koira, sitä suuremmat riskit missä tahansa leikkauksissa on.
En enkä aijo
Ensimmäisen märkäkohdun jälkeen ,seuraava narttu leikattiin kanssa heti.Oli märkäkohtu sellainen kokemus kyllä kanssa,kuten "kannattaakin" kirjoitti,että päätin ettei ikinä enään.
nämä meidän saksaritytöt. Ikää on 4 ja 1,5 vuotta.
Märkäkohtua se leikkaus kyllä ehkäisee siinä missä pennuttaminenkin, mutta saattaa pehmentää koiran peruspersoonaa ja lihottaa.
Harkitse vielä ja hae tietoa muualtakin kuin tältä palstalta. Kokemuksia kanssakirjoittelijat osaavat kyllä kertoa, pidempää ketjua tästä aiheesta toivoen.