Aamulla olin ajamassa töihin ja uusikoppaisella Avensiksella ajeleva peelo alkoi leikkiä puskurissa roikkumista mutta kyykytin sen perusteellisesti. Ajoin moottritien poistumisrampissa ja peelo tuli takapuskuriin kiinni mutta ennen valtatietä rampissa on s-mutka jossa jätin peelon totaalisesti. Taitaa olla nuljualustainen tuo uusi Avensis kun 23 vuotta vanhalla vakio mesellä sen kyykyttää täysin.
puskurissa roikkuja
w124 1990
10203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kerro lisää satuja päivystävä petteri parka. Ymmärrän ahdistuksesi ja pääpaineesi, kun Toyota on laadultaan paras ja siksi maailman eniten myydyin automerkki.
Ei auta petterin paran päivystämiset yhtään mitään, sillä Toyotan markkinaosuus kasvaa koko ajan kaikkialla nopeimmiten
Katsos itse kiulu kaivautunut kolostaan. Kerrotko meille Toyotan syyskuun myynnistä? Samalla voisit muistuttaa meitä oikeiden tilastojen tärkeydestä ja kieltää adac tiepalveluraportin ja Dekran katsastustilaston, ruostetutkimukset myös vaarallista provokaatiota Toyotaa kohtaan.
Kyllä ottaa koville, kun mesekuski laukoo totuutsia, uuden toyotan kaarreajo-ominaisuudet ovat reilusti 23v vanhaa(ja luultacasti 500tkm ajettua) mersua jäljessä.
Miksi niillä saksanromuilla pitää sitten moottoritien rampinmutkissa ajaa alle 60 km/j??? Itsellä Toyo joka pysyy sentään noissakin kaarteissa tiellä ihan 80 km/h. :D
ovat erikseeen joissa körötellään viime vuosituhannen kalustolla.
Mene sinne "kyykyttelemään" ikälopulla kiertotähdelläsi.
Toyota on kyhännyt uusiksi autoiksi naamioituja museoautoja jo vuosikymmenet.
Kyllä totta, todennäköisesti Avensiksen pompottava perä ei sallinut yhtä suurta kaarrenopeutta kuin Mercedeksen vakaaksi koettu alusta joten Avensiksen nopeutta jouduttiin laskemaan nopeasti kesken mutkan. Olisiko peräti ajonvakautus ottanut ylimääräiset vauhdit pois pompottamisen vähentämiseksi.
Vikakiulu se pyristelee kuin kärpänen kärpäspaperissa.
Peräkamarrin nahjusta taas ahistaa kun siskoa ei saanut.
Itsellä Avensis juurikin sama kuin aloittajan tekstissä. Noloimmat kyykytykset, jotka olen tähän mennessä sen ratissa kohdannut TOP-3:
1) arviolta 20 v. dokannut pultsari juoksi rinnalta liikennevaloista 40 m karkumatkalle pussikaljat mukana ja huonot housussa ennen kuin Ave lähti kiihtymään
2) rollaattorimummo yllätti parkkipaikalta lähtiessä täysin, tosin sillä oli joku GT-malli kun oli Marttaliiton tarra ohjaustangossa
3) 13-v räkänokka jätti totaalisesti 100 m suoralla keltaisella jopollaan