Ostin viime talvena tuon 50 mm linssin Anttilasta. Se toimi sisällä ok. Ongelmia tuli heti kuin vein sen kylmään ulkoilmaan. Otin yhteyttä Canoniin. Vastaus oli seuraava::
Palvelupyyntönne Canonille 1-1079613300 - Do not remove Thread ID -[THREAD ID: 1-HV3INI]
27/03/2013
Huoltonumero:
1-1079613300
Hyvä asiakkamme,
Kiitos sähköpostistanne ja yhteydenotostanne.
Olette ollut yhteydessä Canonin asiakaspalveluun EF 50mm 1:1.8 II–objektiivin ongelman takia.
Objektiivi on hyvä sisätiloissa käytettävänä. Se on muovista tehty, joten toiminallisuus ulkona pakkasella voi olla ongelmallinen. Mutta jos haluatte, niin voitte katsoa, että objektiivin ja rungon välissä olevat pinnit ovat puhtaat. Mutta jos muilla objektiiveilla sama ongelma tulee niin on sitten kamerassa vika. Luulen kuitenkin, että kyseessä on vain rungon materiaalin ja pakkasen vaikutus toimintaan.
Kiitos yhteydenotosta. Jos tarvitsette lisätietoa, autamme mielellämme.
Ystävällisin terveisin,
M.Uusipaikka
Canon Palvelut
----------------
Minua ärsytti tuollainen asenne ja kinastelin asiasta Canon Suomen kanssa kysyen, vastaaako Canonin laatuajattelua, ettei linssin tarvitsekaan toimia pakkasessa..
Canoniin paras ehdotus kinastelusta oli, että toimittaisin sekä melkein uuden kamerani että linssin huoltoon, mitä en halunnut tehdä, koska tarvitsin kameraa ja se toimi zoomilinssillä aivan hyvin.
Keväällä ongelmaa oli jo suojakelilläkin. Ja nyt kun sitä pitkästä aikaa kokeilin, tuo 50 mm linssi ei toimi enää sisälämpötilassakaan. Onko muilla vastaavia ongelmia linssin kanssa?
Canon lens EF 50mm 1:1,8, onko muillakin ongelmia?
13
393
Vastaukset
- C+N
Kuluttajaluokan digikameroiden valmistajat speksaavat valmistamiensa laitteiden käyttölämpötila-alueeksi yleisesti 0–40 °C. Näin he voivat helposti pesaista kätensä kuluttajien valittaessa toimintahäiriöistä tuon lämpötila-alueen ulkopuolella.
Itse olen onnistunut käyttämään kameroitani (Canon ja Nikon) häiriöittä talviolosuhteissakin. Mitään äärilämpötilatestejä en ole suorittanut, vaan olen käyttänyt laitteita vain lämpötiloissa, joissa itsekin viihtyy ulkona kävelemässä tai hiihtämässä.
Canon EF 50 mm f/1.8 -objektiivia en ole koskaan käyttänyt, joten siitä en voi sanoa oikein mitään. - kitisevä canonisti?
"Minua ärsytti tuollainen asenne ja kinastelin asiasta Canon Suomen kanssa kysyen, vastaaako Canonin laatuajattelua, ettei linssin tarvitsekaan toimia pakkasessa.."
ei leivänpaahdintakaan ole tarkoitettu käytettäväksi parin kympin pakkasessa.
turha kitistä.
osta laatulasi jos ulkoilmakuvailu talvella kiinnostaa.- Peksu K
entä kun se ei toimi enää sisäkuvauksessakaan-?
- ghdyqwfgy
Peksu K kirjoitti:
entä kun se ei toimi enää sisäkuvauksessakaan-?
Silloin siinä on joko valmistusvirhe, tai olet totaalisesti kastellut sen.
Aika harvoin kyllä objektiivi pienestä kastumisestakaan hajoaa, ellei sitä märkänä käytetä, jolloin elektroniikka voi palaa.
EF 70-300 USM IS oli puoliminuuttia laskuojan pohjalla liejuisessa vedessä. Objektiivi toimii edelleen, mutta runko ei enää seuraavana päivänä.
Vie huoltoon, äläkä liikoja selittele. Jos sanot, että on ollut pakkasessa niin ne heti sanoo, ettei mene takuuseen, vaikka tehdasvika olisikin.
On sitten eri asia, jos sieltä löytyy vettä tai hometta. Silloin sitä on käytetty tai säilytetty asiankuulumattomasti.
- EF 50mm f/1.2L
L-sarja on Canonin EF-objektiivien erikoismallisto. Nämä mallit tunnistaa objektiivin ympärillä olevasta punaisesta renkaasta, ja ne on suunniteltu vastaamaan ammattikuvaajien tarpeisiin. L-sarjan objektiivien valmistuksessa käytetään alan uusinta tekniikkaa. Esimerkiksi linssielementeissä käytetään fluoriittikiteitä ja UD-lasia, jotka auttavat vähentämään kromaattisia poikkeamia ja muita ongelmia.
http://www.canon.fi/youconnect_newsletter/tutorials/Lenses_DSLR/Page_5.aspx
L-sarjan laatua
EF 50 mm F 1.2L IS USM -objektiivi on Canonin tarkkuusoptiikan kärkeä. Canonin ammattilaisille suunnatussa L-sarjassa yhdistyvät erinomainen kuvanlaatu ja käytettävyys sekä pölyn- ja kosteudenkestävä rakenne.
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Standard_and_Medium_Telephoto/EF_50mm_f1.2L_USM/ - hfdgqg
Objektiivi on tuntematon "suuruus", eikä siitä ole kokemusta.
Mutta, yleisesti ottaen kamera pitää laittaa muovipussiin (objektiivit myös) ja antaa mukautua kuvauslämpötilaan. Muussa tapauksessa objektiivi ja kamera voi huurtua ja lakata toimimasta. On joskus käynyt niin muutaman asteen pakkasella.
Digikameroiden sallittu käyttölämpöalue on 0- 40 C, myös "ammattimallien".
Vain joku Pentax järjestelmä sieti -10 asteen pakkasia, mutta ei sekään suuria helteitä.
Olen saanut kamerat jumiin myös lämpimällä säällä, kun kuvaa aurinkoisessa paikassa musta kamera lämpenee helposti liikaa ja sammuu. Eikä ole kyse halvoista aloittelimalleista.- tietäjä92
Itse olen käyttänyt niin amatööri- ja kuin ammattitason runkoja ja objektiiveja ulkona parhaimmillaan lähelle 30 asteen pakkasilla. Kun et tuo niitä suoraan sisälle, vaan pidät tiiviissä kameralaukussa muutaman tunnin, ongelmia ei tule, kun kosteutta ei pääse äkillisesti tiivistymään.
- jfwheghrf
tietäjä92 kirjoitti:
Itse olen käyttänyt niin amatööri- ja kuin ammattitason runkoja ja objektiiveja ulkona parhaimmillaan lähelle 30 asteen pakkasilla. Kun et tuo niitä suoraan sisälle, vaan pidät tiiviissä kameralaukussa muutaman tunnin, ongelmia ei tule, kun kosteutta ei pääse äkillisesti tiivistymään.
Sen ymmärtää, ettei saa päästä huurtumaan, mutta kun aurinko paistaa ja mittari näyttää 20 on kamerat jumissa ja pinta kättä polttava.
Yhtä asiaa ei monet ota huomioon. Ei hyödytä mitään, vaikka kamera olisi muovipussissa kuljetuksen aikana ja saisi mukautua ulkoilmaan, kun pakkasella käsien lämpö ja hengityshöyry jäätyy ja jumittaa kameran umpipuuksi.
Kokemusta on.
- canonitko tällaisia?
Tämän viestiketjun on pakko olla provo. Ei kai nyt kukaan vakavasti otettava kameravalmistaja tee järkkäreihin linssejä jotka toimivat vain sisällä.......???
"Digikameroiden sallittu käyttölämpöalue on 0- 40 C, myös "ammattimallien". Väite ei pidä ollenkaan paikkaansa, kannattaa tarkistaa kuvaako todellakin ammatti- tai edes harrastelijamallilla jos omaa kameraa ei voi käyttää pakkasella.
Mitä sellaisella oikein tekee???- ulkoilemaan!
Jotakuinkin samaa mieltä. Siitä vaan raikkaaseen ulkoilmaan kameran kanssa.
http://www.youtube.com/watch?v=A15MgHHS_M8 - ulkona ei 1,4:n riit
ulkoilemaan! kirjoitti:
Jotakuinkin samaa mieltä. Siitä vaan raikkaaseen ulkoilmaan kameran kanssa.
http://www.youtube.com/watch?v=A15MgHHS_M8Olympus E-3:n manuaalin mukaan käyttölämpötila-alue on myös tuo 0-40 C.
Taitaa nuo kyseessä olevat lämpötilat vain olla kameravalmistajan testaamat ja näin myös hyväksymät alueet.
Uskon myös, että aloittajan kirjoitus voi hyvinkin pitää paikkaansa. Tämä siitä, että oman olympuksen 70-300 objektiivin zuumaus meni huomattavasti jäykemmäksi välillä 262-300(exif), kun ilma oli 25 C ja lisäksi aurinko pääsi tähän muutaman minuutin paistamaan. 5 min varjossa ja toiminta jälleen normaalia. Kylmällä tuo taas toimi täysin moitteetta.
- se riippuu
Itselläni on ollut tuo EF 50mm 1:1.8 II kymmenkunta vuotta ja se on toiminut pakkasessa hyvin. Minkälaisia ongelmia sinulla oli?
Tämä objektiivi on rakenteeltaan aika köykäinen, mutta optisesti hyvä. Varusteintoilijat tyrkyttävät tilalle kalliita objektiiviversioita, mutten usko niiden toimivan sen paremmin talvikuvauksessa.- toleransseista
Näissä muovirunkosissa saatta olla vaikka minkälaisia toleranssiheittoja ja saattavat elää lämmönvaihtelussa. Tiedä häntä kun en oo koskaan moisia käyttänyt. Tamronin 28-75/2,8 on omakohtaisesti pelannut 38 asteen pakkasessa muutaman tunnin, niin kauan kuin kamerassa riitti akkuja.
Tosin oli Zeissin Distagon missä oli hauska ominaisuus. Jos käänsi pystyasentoon tai kuvasi pilviä niin nappasi peiliin kiinni. Perusvaaka-asennossa läpsi vitonen moitteetta. Että pienestä on kiinni
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971513- 2091458
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59980Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K50747Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49735Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉53682En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40676The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut4673Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.34660