Ase ja muotokuva

Onko laitonta ottaa itsestä metsästyskivääri kädessä muotokuva? Itselläni ei aseenkantolupaa, ase lataamaton.
8253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Joo. Saat elinkautisen.

Äänestä

Sen jolla on ko. aseeseen hallussapitolupa, täytyy olla myös paikalla.

Hän on silloin vastuussa ko. aseen turvallisesta käsittelystä.

Äänestä

Onko laitonta ottaa itsestään valokuvaa auton ohjaimissa, jos ei omista ajokorttia.....

Äänestä

Kyllä kai sitä muotokuvan saa ottaa/tehdä henkilöstä jolla ase kädessä mutta tosiaan aseen omistaja oltava kyllä välittömässä läheisyydessä, sanottakoon näin ja erittäin tärkeää aseen omistajan tarkistaa että ase on lataamaton ja patruunoista tyhjä..ja muistakaa!! Ei koskaan aseen piippu saa osoittaa toista ihmistä kohti eikämmuutenkaan niin että siitä aiheutuu vaaraa.

Hyvä ohje on että asetta on käsiteltävä aina niin kuin se olisi ladattu. Pelätä ei tarvitse vaan terve järki mukana.

Auto ja ase nyt on hieman eri asia, jaa..onko?? Auton saa omistaa vaikka ei ole ajokorttia mutta saako aseen omistaa vaikka ei ole aseen hallussapitolupaa??

Omistaminen ja hallussapitäminen on eri asia, vai onko tässä tapauksessa??

Äänestä
  • Aseen ei tarvitse olla ampumakuntoinen. Deaktivoituase ei tarvitse mitään lupia.

    Saako auton ohjainissa olla kortitin henkilö? Autolla ajaminenhan on laitonta ilman ajokorttia. Siihen ei riitä vaikka auton omistaja tai kortin omaava henkilö olisi läsnä.

    Äänestä

  • autoton. kirjoitti:

    Aseen ei tarvitse olla ampumakuntoinen. Deaktivoituase ei tarvitse mitään lupia.

    Saako auton ohjainissa olla kortitin henkilö? Autolla ajaminenhan on laitonta ilman ajokorttia. Siihen ei riitä vaikka auton omistaja tai kortin omaava henkilö olisi läsnä.

    Joskus sanottiin että virta avain ei saa olla virtalukossa, mutta onko kaikissa
    autoissa nykyisin virta avainta?

    Äänestä

  • ABC. kirjoitti:

    Joskus sanottiin että virta avain ei saa olla virtalukossa, mutta onko kaikissa
    autoissa nykyisin virta avainta?

    Kaikissa autoissa ei ole virta-avainta.

    Toki useimmissa edelleen.

    Huippumodernissa amerikkalaisessa Tesla sähköautossa riittää että digitaalinen avain on ajajan taskussa ja ajajan takamus istuimella. Auto tunnistaa molemmat ja sittn vain painetaan "Drive" (= Aja) nappia jolloin auto on valmis lähtemään liikkeelle.

    Äänestä

Aseet pois persuilta, ovat henkisesti epävakaita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aseeton mies kirjoitti:

Onko laitonta ottaa itsestä metsästyskivääri kädessä muotokuva? Itselläni ei aseenkantolupaa, ase lataamaton.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu