Nyt tarvitaan tietoa. Ja äkkiä!

akaattikotilo13

Hei kaikille:)
Täällä on yksi aloitteleva kotiloharrastaja ja tiedustelisin kotiloista kun en niistä mitään tiedä:(
1. Onko jollain myynnissä tai onko antamassa pois 2 akaattia ?
2. Mitä ne syövät? Mitä niille ei saa antaa?
3. Minkä kokoinen terra 2:lle?
4. Mitä materiaalia juomakuppi?
5. Meneekö kotilo täysin rikki jos sen tilaa? Kannattako postitus?

Kiitos kovasti jos vastaatte:-)!

1

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lue!!!

      Vastaukset löytyvät ihan googlettamalla, ja kirjastossakin on muutamia oppaita. Itselläni oli lastenosastolta lainattu kirja, jossa oli akaattikotiloista ja muistakin pikkuotuksista hyvät perushoito-ohjeet. Suosittelen.

      1. Eläinkaupoista löytyy usein akaattikotiloita.
      2. Periaatteessa kaikkiruokaisia, enemmän kasvista kuin lihatuotteita (pärjäävät mielestäni ilmankin lihatuotteita). Ei paistettua, kovat kasvikset voi keittää. Esim. kurkkua ja kesäkurpitsaa, salaattia, tomaattia, keitettyä perunaa, harvakseltaan jotain eläintuotetta, vaikkapa liotettua koiranruokaa. Ei mitään mikä turpoaa niiden suolistossa, kuten kuivamuona ilman liotusta, ei myrkyllistä tai pilaantunutta ja ilmeisesti ei äärettömän hapanta. Seepiansuomu tai vastaava kalkinlähteeksi. Syövät sitä paljon.
      3. Pienenä niille käy vaikka muovinen säilytysrasia, mutta isona ovat tosi isoja, tilavuuden pitäisi olla useita kymmeniä litroja (ei ole pakko ostaa terraariota tai käytettyä akvaariota, iso läpinäkyvä muovilaatikkokin käy, johon porataan sopivasti ilma-aukkoja). Ainakin 40 l.
      4. Saavat nesteen ruuasta ja pinnoille sumutetusta vedestä. Ei vesiastioita, voivat hukkua.
      5. Paleltuu kylmällä. Munia voi postittaa kesällä filmipurkissa tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      116
      2276
    2. 129
      1822
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1216
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      93
      1160
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      72
      1060
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      1013
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      75
      965
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      945
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      922
    Aihe