Tulin petetyksi puhelinkaupoissa. Vedin asian oikeuteen ja sain jo vuosi sitten oikeuden päätöksen, jonka mukaan olen oikeutettu saamaan sataseni takaisin. Minulla on siis paperit asiasta. Mitten tässä pitäisi edetä? Mitä kuluja joudun itse maksamaan eli maksaako vaivaa alkaa periä ihmiseltä tätä satasta. Olen ottanut häneen yhteyttä mutta nyt hänt ei enää vastaa tietenkään.
Jos laitan asian perintään ts. ulosottoon niin meneekö itselläni maksun puolelle?
Jos laitan asian perintään ts. ulosottoon niin meneekö itselläni maksun puolelle?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla on sellainen käsitys, että kun viet päätöksen ulosottoon saat rahat korkojen kanssa takaisin (riippuu siis siittä onko päätös sellainen, että joutuu maksamaan korkoja).
Ulosottomies perii kulut velalliselta. Joten ei sinulta kohtuuttomia peritä.
Joten siinne vaan kyseinen päätös ja kyllä ulosottomies kertoo sinulle mitä maksaa ja miten pitää toimia.
Jaahas. Täytyy etsiä se paperi näppeihinsä nyt. Sen muistan, että velallinen asuu Orimattilassa ja itse asun Espoossa. Otanko yhteyden Espoon vai Orimattilan ulosottomieheen?
Ota yhteys Espoon ulosottomieheen, niin hän selvittää vastapuolesi sijaintipaikan ja paikallinen ulosottomies ottaa selvää, löytyykö sitä rahaa. Muista laittaa vielä jotain perintäkuluja sen satasen päälle.
Kaivele ulosottoviraston sivulta oikeuden päätöstä vaativa lomakepohja, jonka sitten toimitat mahdollisine liitteineen ulosottomiehelle. Kannattaa laittaa ruksi ruutuun, jolla ulosottoa pidetään päällä pitemmän aikaa. Aikanaan saat ilmoituksen, jossa ulosottovirasto raportoi, jos sitä rahaa ei toiselta osapuolelta löytynyt..
Minulla on vastaava tapaus, jossa odotan turhaan huutonetissä vietyä satastani. Tein siitä rikosilmoituksen ja aikaa siihen meni. Prosessi vei minulla toista vuotta eikä kyseinen henkilö palauttanut satasta, vaan katosi "linjalta" eikä vastannut puheluihin tai kirjeisiin. Poliislle hän myönsi petoksen ja sai siitä sakon. Nyt tämä satanen on ollut perinnässä pari vuotta, enkä ilmeisesti tule saamaan rahojani, mutta periaatteesta pidän kiinni. Jos huijaa, niin saa vastata seurauksista enkä silloin välitä lisäkustannuksista, jos ne ei mene ihan älyttömyyksiin.
Kiitos neuvoista!
Minulla on ihan samanlainen tapaus, ettei vain olisi samaisen neitosen tekemä, vaikuttaa niin tutulta jutultaI
Alan toimiin!