Venlafaxin tai ketipinor + ocd

rasittavapakko

Hei,
onko kellään kokemuksia noista lääkkeistä? Kuulisin mielelläni kokemuksia. Itselläni toinen viikko menossa mutta tietenkään en vielä huomaa mitään eroa..

14

7590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JokuVaan101

      Venlafax nosti minut pahimmasta masennuksesta (2 x 150mg). Siinä mielessä tehokas lääke. Unta helpottamaan minulle kirjoitettu 25mg Ketipinor. Toimii. Toisinaan tekee uneliaaksi myös päiväsaikaan. Poistaa myös ahdistuneisuutta selvästi. Minulle tulee pakko-oireita lääkityksestä huolimatta (ajatuksia), mutta olenkin ollut syvästi masentunut ja ahdistunut. Lääkeasiat ovat yksilöllisiä - se mikä toisella toimii hyvin - ei välttämättä toimi toisella. Asia selviää, jos uskaltaa kokeilla lääkettä.

    • rasittavapakko

      Kiitokset vastauksesta! Onko jompikumpi noista lääke myös pakko-oireisiin? Lääkeselosteissa ei mainittu pakko-oireita ja heti huolestuinkin, että sainko nyt ihan väärät lääkkeet...

      • JokuVaan101

        Minulle lääkkeet kirjoitettu alunperin masennukseen, mutta kerroin lääkärille myös pakko-oireista. Minulla on myös ocd. Ei kannata huolestua, vaikka lääkäri on kirjoittanut lääketta, jossa ei lue pakko-oireisen häiriön hoidosta ko. valmisteella. Lääkärillä voi olla kokemusta ko valmisteen tehosta myös pakko-oireisiin ja sillä perusteella kirjoitettu myös sinulle. Jos asia askarruttaa kovasti, ota yhteyttä vielä lääkäriin, joka kirjoitti sinulle lääkkeet. Tästä Venlafaxin valmisteesta sanotaan, että sitä on vaikea lopettaa ja lopetus tuleekin tehdä asteittain hyvin hitaasti. En halua pelotella, mutta rehellisyyden nimissä asia on sanottava, koska sellaistakin tietoa olen saanut. Tuolta löytyi vastaavanlainen keskustelu
        http://www.drugs.com/answers/anyone-effexor-ocd-obsessional-side-disorder-622133.html


    • rasittavapakko

      Kiitokset viestistä. Olen itsekin kuullut noista vieroitusoireista. Tosin pakko-oireeni vievät nykyään kaiken aikani ja energiani, joten enemmän kärsin vaikka joskus sitten noita vieroitusoireista kunhan vain saisin jostain apua... Onko Venlafaxin auttanut sinulla pkko-oireisiin?

      • JokuVaan101

        Kyllä Venla auttoi - varsinkin lääkityksen alkuvaiheessa, kun mieliala koheni niin myös pakko-oireet vähenivät. Elämässä on kuitenkin ollut niin paljon vastoinkäymisiä ja stressiä, että huolimatta lääkkeestä oireet eivät ole poistuneet kokonaan. Uskon, että tilanne olisi huonompi ilman tuota lääkettä. Käyn myös terapiassa. Olen käynyt jo monta vuotta. Yritän auttaa itseäni muillakin keinoin eli harrastan liikuntaa, koitan vähentää kofeiinin käyttöä ( olen huomannut sen aiheuttavan ahdistuneisuutta itselleni) etsin erilaisia keinoja rentoutua niinkuin musiikin kuuntelu, käsityöt jne. Luen kirjaa Mielekkäästi irti ahdistuksesta Tietoisen läsnäolon menetelmä Susan M. Orsillo & Lizabeth Roemer. Vaikuttaa hyvältä ja olenkin yrittänyt tehdä siinä esitettyjä harjoituksia. Suosittelen lämpimästi. Terapeuttini mielestä pakko-oireet ovat tulleet, koska mieleni pyrkii siten välttämään jotakin itselleni tärkeää asiaa, se on mielen harhautuskeino, jotta se pysyisi kasassa ja siten tarpeellinenkin. Toivottavasti kirjoituksestani oli jotakin apua sinulle! p.s Kerrasta poikki oli myös hyvä kirja. Tsemppiä kaikille näiden asioiden kanssa painiskeleville


    • rasittavapakko

      Kiitokset kannustavasta viestistä! Olenkin lukenut tuon Kerrasta poikki kirjan mutta en kykene noudattamaan ohjeita itsenäisesti. Pakkoajatukset ovat niin vahvoja, minulla ne liittyvät siivoamiseen ja siisteyteen. On vain pakko hinkata ja puunata paikkoja puhtaaksi koko ajan. Olen saattanut vaikka pyyhkiä jonkun hyllyn juuri mutta aivot ovat sitä mieltä etten ole pyyhkinyt sitä ja että se tulee pyyhkiä. Miten olette tällaiseen reagoineet?

      Ahdistustahan hetkellisesti helpottaa jos pyyhyn hyllyn heti uudestaan mutta pitkällä tähtäimellä uskon sen olevan enemmänkin haitallista.

      Miten olette päässeet pakkoajatuksista ja oireista eroon tai saaneet niihin edes helpotusta? Olen ihan loppu tämän siivoamisen kanssa.

    • Joutse

      Venlafaxin että Ketipinor eli Seroquel lienevät 2000-luvun lääketieteen muotivillitys. Olen ollut molemmilla, jälkimmäistä mulle määrättiin kymmenen vuotta sitten unettomuuteen. Annos alkoi 100mg ja kasvoi unettomuuden kasvaessa 600mg, mikä vastaa jo psykoosilääkitystä.

      Venlafaxin oli alkuun hyvä lääke. Aloitin sen kaksi vuotta sitten masennukseen ja sosiaalisten tilanteiden pelkoihin ja mä ihan tykkäsin siitä - Se on kuin virtapilleri ja sisältää adrealiinia. Ulkonaliikkuminen helpottui, mä en pelännyt enää niin, elämä muuttui paremmaksi. Sitten kuitenkin elämä muuttui ihan todella hyväksi, paremmaksi kuin voisi koskaan kuvitella - vauhtia ns. oli ja riitti. Venlafaxin saattaa aiheuttaa maniaa ja kas vain. Manian sivussa puhkesi myös psykoosi, jota hoidettiin - kaskas - Ketipinorilla, samalla annoksella kuin unettomuuttani. Ketipinor aiheuttaa väsymystä, tunteidenturtumista, lihomista ja itselläni esimerkiksi maidon vuotoa rinnoista, mikä on mielestäni hieman huolestuttava (joskin näennäisesti harmiton) fysiologinen ilmiö neurolepteihin.

      Vaatisin lääkäriltä ainakin vankat perustelut omille lääkemääräyksilleen. Lääkkeet kun tuntuvat olevan samat vähän joka vaivaan.

    • rasittavapakko

      Sain lääkkeet psykiatrilta, joten luotin häneen. Miten psykoosi ilmenee?

      • Joutse

        Omani alkoi ns. positiivisena psykoosina liittyen manian jatkuvaan, ylikorostuneeseen hyvänolontunteeseen. Kaikki asiat ympärilläni alkoivat saada syvällisempia, itseäni koskevia merkityksiä. Esimerkiksi, radiosta kuulemani ohjelma käsitteli minua (Tietenkään se ei käsitellyt), ohikulkijoiden täysin satunnaiset kommentit olivat itselleni suunnattuja merkkejä, laulujen sanoitukset, lukemani kirjat - - kaikki ne olivat kuin etukäteen enteellisesti kirjoitettuja jumalallisia viestejä. Sitten alkoi ääniharhat, eli "ajatustenlukeminen", ja useimpien onnettomien sattumusten jälkeen onnistuin ohittamaan järkeni äänen (järjellisesti jollaintasolla tiesin, että Jeesuksen apostolien uudelleensyntymä tai ruumiillistuminen minuun ei ole mahdollista) ja aloin uskoa, että maailman pelastaminen sen lopulliselta tuholta oli sekä minun että muutaman muun maailmanlaajuisesti valitun tehtävä.

        Kieltämättä mietityttää, että olisinko onnistunut saamaan psykoosin ilman siihen määrättyjä lääkkeitä. Neuroleptit väärinsyötettynä nimittäin aiheuttavat sitä sellaista(kin) vaivaa. Itse syön pillereinä enää ainostaan E-epaa, eli kalaöljyä ja D-vitamiinia ja voin sekä mieleltäni kuin ruumiiltani paremmin kuin koko aikuisikänäni.


      • Aspergerihminen

        Oletpa hyvin kuvannut olotilaasi.


      • Anonyymi
        Joutse kirjoitti:

        Omani alkoi ns. positiivisena psykoosina liittyen manian jatkuvaan, ylikorostuneeseen hyvänolontunteeseen. Kaikki asiat ympärilläni alkoivat saada syvällisempia, itseäni koskevia merkityksiä. Esimerkiksi, radiosta kuulemani ohjelma käsitteli minua (Tietenkään se ei käsitellyt), ohikulkijoiden täysin satunnaiset kommentit olivat itselleni suunnattuja merkkejä, laulujen sanoitukset, lukemani kirjat - - kaikki ne olivat kuin etukäteen enteellisesti kirjoitettuja jumalallisia viestejä. Sitten alkoi ääniharhat, eli "ajatustenlukeminen", ja useimpien onnettomien sattumusten jälkeen onnistuin ohittamaan järkeni äänen (järjellisesti jollaintasolla tiesin, että Jeesuksen apostolien uudelleensyntymä tai ruumiillistuminen minuun ei ole mahdollista) ja aloin uskoa, että maailman pelastaminen sen lopulliselta tuholta oli sekä minun että muutaman muun maailmanlaajuisesti valitun tehtävä.

        Kieltämättä mietityttää, että olisinko onnistunut saamaan psykoosin ilman siihen määrättyjä lääkkeitä. Neuroleptit väärinsyötettynä nimittäin aiheuttavat sitä sellaista(kin) vaivaa. Itse syön pillereinä enää ainostaan E-epaa, eli kalaöljyä ja D-vitamiinia ja voin sekä mieleltäni kuin ruumiiltani paremmin kuin koko aikuisikänäni.

        Oot kyllä mainiosti kuvannut tilannettasi. Nauroin yksin lukiessani vaikka asia on äärimmäisen vakava. Anteeksi. Myös itsellä Venla ja ketipinor, pregabalin sitten siihen päälle. Tsemppiä kaikille tänne kirjoittaneille!


    • rasittavapakko

      Onko sinulla ocd? Miten hoidat sitä, oletko esim terapiassa vai olisiko sinulla antaa itsehoitovinkkejä?

    • brrbtbrtbrt

      Itselleni Ketipinor muistaakseni aiheutti lamaannusta ja itsemurha-ajatuksia, ainakin jälkimmäisiä. Myös potenssin menemistä.

    • uupunut

      Miten isoa annostat otit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      26
      5023
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3583
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3474
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3360
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2970
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2700
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      17
      2389
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2195
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      38
      1836
    Aihe