Äideille!

Tässä syy

Täällä on monenmonta palstaa avattu ja monenmonessa palstassa on ollut aiheena että mikä teiniäityidessä ärsyttää??

No halusin tulla näin aikuisena selventämään että totuus mikä ärsyttää on??

Me aikuiset ymmärrämme lapsen tarpeet, me jotka olemme lapset tehneet reippaasti päälle parinkympin tiedämme tasan tarkkaan kuinka paljon vauvat vaikuttaa talouteen.
Meillä joilla on jo työt ja muut hoidossa tiedämme varmasti että syntyvä lapsi saa kaiken mitä tarvitsee eikä tarvitse pennejä venyytellä ja stressata.
Meillä on avioliitot, avoliitot, parisuhteet hanskassa ja voimme olla varmoja että vauvamme saa isän. Vaikka kaikkien vauvat eivät isää saisikaan olemme mieleltämme kypsiä ajattelemaan vauvan parasta.
Itse en olisi ikinä ollut alle 20 vuoden iässä valmis äidiksi. En taloudellisesti, en henkisesti enkä fyysisesti.

Meitä aikuisia ei kiinnosta te teiniäidit vaan me olemme huolissamme niistä pienistä vauvoista, jotka tahtomattaan joutuvat astumaan tähän maailmaan jossa niiden nuoret äidit eivät ole millään tasolla valmiudessa hoitamaan heitä.
Vauvojen hoito kun ei ole vain vaipanvaihtoa, ruokkimista ja halimista.

4

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NuoriJaYlpeäÄiti

      Äläpäs yleistä. Itse sain lapsen 18v ja mies tuolloin 20v. Hyvin ollaan taloudellisesti pärjätti eikä tarvitse pennejä venyttää. Nyt tytär melkein 1v ja meillä on oma paritalo asunto ja lapsi saa kaiken mitä tarvitsee ja hieman enemmänkin.

      • satuapukkaa

        Lotostako potkas ,millä sen paritalon ostitte.Jos ei oo kui pankki velkaa,älä sano että meillä on.Se on pankin,niin kauan kuin joka sentti on pankille maksettu.Kyllä te ootte kovia satuja kertomaan.Kirjoittakaa satukirja,jos joku sen kustantais voisit sen paritalon joskus saadakin.


      • julim
        satuapukkaa kirjoitti:

        Lotostako potkas ,millä sen paritalon ostitte.Jos ei oo kui pankki velkaa,älä sano että meillä on.Se on pankin,niin kauan kuin joka sentti on pankille maksettu.Kyllä te ootte kovia satuja kertomaan.Kirjoittakaa satukirja,jos joku sen kustantais voisit sen paritalon joskus saadakin.

        Kurppanen riippapillu siellä itkee. Käsittämätöntä kuinka nuorille vanhemmille suunnattu vertaistuki palsta on nykyään teidän kaltaisten apinoiden vallassa. Toivottavasti sun lapses saa nuorena lapsen jotta näkee millainem hirviö sinäkin muiden kurppien seassa olet.


      • Matemaatikko 88

        NuoriJaYlpeäÄit.

        Ihan mielenkiinnosta vain.

        Paljonko teillä on velkaa? Kuka takasi lainan?

        Paljonko lyhennätte lainaa kuussa? Kuinka pitkään takaisinmaksu kestää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe