admininoikeuksin

etsilleenjatolleen

Miksi ihmeessä kaikki niin käyttisvalmistajat kuin myös softatoimittajat aina olettavat, että käyttäjä on järjestelmänvalvojan oikeuksin liikenteessä tai päivitykset eivät onnaa.

Jo pelkästään maalaisjärki sanoo, että vain rajoitetun käyttäjän tililtä netin käyttö on jokseenkin turvallista joten miksi tuottajat olettavat aina sinun olevan adminin/rootin oikeuksin netissä.

Tietoturvan kannalta olisi parempi, että voisi ladata tiedoston kovalle ja tarkistuksen jälkeen asentaa se, mutta ei - nää perkeleet haluaa asentaa sen lennossa adminin oikeuksin kyselemättä paljoakaan tietoturvan perään.

4

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varmaankin siksi että suurinosa koneen ostajista käyttää Windowsia JV tilin kautta.

    • javähäntolleenkin

      Mutta näinhän ei pitäisi tehdä ainakaan Mikin hjelppiksen mukaan vaan silti kaikki käyttikset ja softavalmistajat olettavat käyttäjän olevan adminina sisällä ja käyttävän verkkoa niillä oikeuksilla.

      Tietoturva ei koskaan kohennu jos valmistajat eivät noudata edes minimiä tietoturvan varmistamiseksi.

      Itseasiassa kaikki systeemit ovat nykyään samalla tietoturvan tasolla kuin 9X-järjestelmät aikoinaan eli kaikki on avointa. No, onhan NSA:n helpompi urkkia käyttäjiä.

    • Tuo JV tilin suuri käyttäjämäärä johtuu todennäköisesti siitä että kun Windows asennataan niin siinä tehdään yksi käyttäjätili ja tämä on automaattisesti JV. Myöskin osa ei tiedä että normaali tili olisi turvallisempi.

    • e-meilikylläon

      Mutta silti suurin osa softavalmistajista olettaa, että käyttäjä on liikenteessä adminin oikeuksin, mikä taas on ehdoton nounou.

      Samankaltainen oletus on voimissaan erilaisilla nettikaupoilla - asiakkaalla on oltava kännykkänumero tai tilaus ei etene. Nämä idiootit eivät suostu uskomaan, että jollain ei todellakaan ole kännykkää tai hän ei sitä numeroa jostain syystä halua ilmoittaa.

      Itse kuulun vähemmistöön ja en omista kännykkää, joten osa diileistä kuivuu kasaan jo tilatessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10974
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe