Vahtiperämies

Antaako nykyinen vahtiperämies 120 ov -tutkinto (vahtiperämiehen pätevyyskirjan saamisen jälkeen) pätevyyden toimia esim. M/s Mariellalla ensimmäisenä perämiehenä, ja onko käytännössä mahdollisuus työllistyä ko. kokoisen matkustaja-aluksen perämieheksi?
1511579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Moron,

Vähän sellainen perstuntuma on, että noilla isommilla paateilla försteilläkin on merikapteenin paprut plakkarissa.

Äänestä
  • On tosi että 70-luvuvulla seilattiin "pikku kipparilla" tai jopa sitä ilman. Ruorigenkari piti vahtia. Yhtiö sensuroitu-*******
    kun perämiestä ei ollut.
    Nyt on koulutettuja perämiehiä. Olis vaan laivoja

    Äänestä

Vahtiperämiehenkirjalla, ilman merikapteenintutkintoa, ei ole mitään virkaa. Täysin hyödytön pahvi. Arvokkaampi on kylkiäisinä tullut STCW:n mukainen puolikkaan kirja.

Merikapteenintutkinnon suorittaneita on pilvin pimein markkinoilla, joten niille ne päällystöpaikat menevät.

Äänestä
  • Merikapteenin tutkinnon suorittaneista ei ole pula. Yli koulutetut pyrkivät jo näihin rannikko paatteihinkin perämiehiksi. En huoli. Kaluulan kiilloittajia. Toivoo. Itämeren laivuri

    Äänestä

Jos suunnittelet mukavaa ja paljon viihdykettä omavaa jobia Viikkarilla ihan förstinä, niin pitkä on polkusi sinne. Ylimmän päällystön paikat varustamossa menevät siten, että pikkuhiljaa, kun vanhat päälliköt jäävät eläkkeelle, nostetaan yliperämiehistä (ja hyvin ja pitkään palvelleista) uusia päälliköitä. (Paitti tietty Mariellassa, jonka päällikkö juopotteli sairaanhoitajan kanssa aamuun saakka ja satamaan tullessa niiden yhteiset promillet oli varmaan 8, jolloin eläkkeelle asti ei sieltä päässyt).
Merikapteenin pahvit pitää kyllä olla, ja mieluusti ruotsinkielisestä opinohjosta ja kaikkeist mieluiten äidinkieli ruotsi.

1Äänestä

Kyllä se pahvin puolesta onnistuu. Yliperämiehellä täytyy jo olla merikapteenin kirja. Käytännössä kuitenkin suurimmalla osalla perämiehistä on merikapteenin pätevyys, ja lopuilla yliperämiehen.

Ilman suhteita / aikaisempaa työkokemusta kyseisestä varustamosta on aika vaikeata, ellei mahdotonta, sinne perämieheksi kiivetä vahtiperämiehen kirjoilla.

Äänestä

Ymmärtäkää nyt hyvät ihmiset, että ensimmäinen perämies ja försti on eri jobi. First officer ja chief officer

Äänestä
  • Olen syntynyt Päijänteen saaressa ja tottunut liikkumaan vesillä. Oon alunperin sotilaslaivuri (MeriSk) ja olin opistoupseerina kolme vuotta (eri sotalaivoilla merenkulun tehtävissä) ennen kapteenikouluun menoa. Jatkoin Merivoimissa vielä opiskeluajan(lomat) ja vähän sen jälkeenkin (yhteensä viitisen vuotta se 3v). Olin tankkereissa vahtiperämiehenä pari vuotta ja päätin lähteä siipien kantoa kokeilemaan Karibialle. Siellä meni tiivistä tahtia parivuotta prämiehenä. Siirryin välimerelle förstiksi(1.perämies) ja taas meni pari vuotta. Nyt olen ollut kolme vuotta tässä rapakossa (itä-merellä), joista vuoden päällikkönä. Ikääkin on kertynyt vasta 42v. Perhetäkin on ehtinyt matkanvarrella kertymään(3 poikaa ja yx neiti ja kesällä tulee 20v aviossa täyteen saman vaimon(saaressa syntynyt kalastajan tytär) kanssa. Yhtään ei pelota se että pitäisi jaksaa vielä 25v ennen eläkettä. Tällä kokemuksella saa aina töitä vaikka maistakin, jos Meri lakkaa kiehtomasta, jota en tosin usko. Asutaankin vielä Porvoossa vanhassa kalastajakylässä. Merimies on erimies. Tämä jos joku on kutsumusammatti.Ei kai tää o sen kummempi tarina kun isällänikään. Sillä tosin kesti koulu 3v ja suoraan päälliköksi.

    Äänestä

  • Juuri näin suomalaisessa merenkulussa. Merenkulun sääntökirja eli STCW kertoo kuienkin, että 1st mate, 2nd mate, 3rd mate..........
    Sitten nämä yliperämiehet ja staff captainit erikseen.

    Äänestä

Vahtiperämiehenä työskentelet perämiehenä kauppa-aluksella kansainvälisessä liikenteessä tai päällikkönä pienemmällä aluksella Itämeren liikenteessä. Suoritettuasi perustutkinnon voit hakea merenkulkualan ammattikorkeakouluun ja jatkaa opintojasi merikapteeniksi asti. Vahtiperämiestutkinto on kansainvälinen tutkinto ja noudattaa STCW-sopimuksen (Standards of Training, Certification and Watchkeeping 1995) vaatimuksia.

Äänestä

Matruusin hommia saattaa saada mutta korjaajan koulutus on se varsinainen. Konepuolelle on tosin se oma koulutus vielä erikseenkin.

Äänestä
  • Matruusitkin ovat töissä vahtivuoroissa. Käsittääkseni.

    Äänestä

Kyllä vahtiperämiehen koulutuksella ja STCW kirjalla pikkuperämiehen jobin saa. Työllistymistä auttaa isosti se, että olet filppari tai venakko ja suostut tekemään töitä heidän omalla sopimuksella. Suomiperämies seilaa 1:1 sopimuksella ja nuo ulkomaanelävat jollain ihan muulla vuorettelulla. Sama koskee vahtikonemestareita. Merenkulku on niin kilpailtu ala, että säästöt revitään sieltä mistä saadaan.

Äänestä
  • Jep, minulta meni unelma työ ohi. Varustamo liiketoiminta on liiketoimintaa.

    Äänestä

Käytännössa nuo pikkuperämiehien jobit ovat filpparien miehittämiä suomalaisissa kauppalaivoissa. Joskus harvoin siellä on joku AMK tutkinnon suorittanut keräämässä seilauspäiviä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiitos kirjoitti:

Antaako nykyinen vahtiperämies 120 ov -tutkinto (vahtiperämiehen pätevyyskirjan saamisen jälkeen) pätevyyden toimia esim. M/s Mariellalla ensimmäisenä perämiehenä, ja onko käytännössä mahdollisuus työllistyä ko. kokoisen matkustaja-aluksen perämieheksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu