Te saatatte päntätä kuukausia tai vuosia johonkin pääsykokeeseen. Sisään pääsy tuntuu niin uskomattomalta ajatukselta, että ajattelee valmistumisen olevan sitten jo lastenleikkiä. Mutta ei. Teillä on edessänne helvetin hikinen urakka vielä sen pääsykokeenkin jälkeen, jos meinaatte minkäänlaista tutkintoa saada aikaan korkeakoulussa. Monilla kaiken pääsykoelukemisen jälkeen motivaatio lukemiseen katoaa ja opiskelun taso laskee merkittävästi ainakin seuraavan vuoden ajaksi. Itselläni sama tilanne, kaikki voimat ovat loppu. En jaksa lukea enää yhtään...
Miettikää ennenkuin haette...
2
272
Vastaukset
- yhteiskuntatiuede
Itse luin 70 opintopistettä fuksivuonna ja nyt toisena vuonna tuntuu, että ei vaan jaksa. Varsinkin sellaiset aineet, jotka eivät kiinnosta paljoa mutta ovat kuitenkin pakollisia on hankalia. Ei auta muuta kuin painaa menemään.
- austerism1
Niin, tämä ongelma voi olla etenkin silloin vastassa, jos motivaatio on pääosin ulkoista. Jos vaikkapa päätavoitteena on vain saada tutkinto, jotta pääsee töihin ja tahkoamaan rahaa. Veikkaan, että iso osa opiskeluongelmista johtuu ainakin osittain juuri tästä.
Jos on sisäistä motivaatiota ja todella innostunut opiskelusta, niin lukeminen ja opiskelu ei tunnu järin raskaalta vaan enemminkin lähes harrastukselta. Toisaalta yliopisto-opinnoissa on myös se puoli, että mitä pidemmälle opinnot etenevät, sitä vapaammin opiskelija voi (oikeastaan jopa pitää) keskittyä omiin mielenkiinnon kohteisiinsa. Esim. aineopinnoissa ja syventävissä opinnoissa on usein valinnaisuutta paljon enemmän kuin perusopinnoissa (niissä ei välttämättä lainkaan) ja tutkielmian aiheet valitaan (yleensä) itse. Tämä on ns. akateemisen vapauden ydin: tutkimusaiheen vapaa valinta (oman oppiaineen rajoissa toki).
Myös ns. flow-kokemus liittyy tähän. Flow-tilan voi saavuttaa, kun motivaati on hyvä, pystyy keskittymään asiaan, ja työn alla oleva haaste tai tehtävä on riittävän vaativa (ei liian vaikea/ei liian helppo) suhteessa omiin kykyihin.
Mihaly Czikszentmihalyin TED-luento aihetta sivuten:
http://www.ted.com/talks/mihaly_csikszentmihalyi_on_flow.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794964- 794839
- 1324248
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan93028- 522669
- 402561
- 482219
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830