Rv33+5 & paine alavatsalla

miumau_1

Esikoista odotan ja viikkoja 33 5. Eilen alkoi sellainen paineen tuntu tuolla häpyluun ja alavatsan välillä ja jatkuu myös tänään. Vaikea vähän selittää mille se tuntuu, paine ahdistus tuntu joka on koko ajan, ei ole supistusta.. Juu ja kyllä ajattelin soittaa neuvolaan, viimeistään huomenna jos ei lopu..

Jospa täältäkin löytyisi joiltain samanlaista kokemusta...Neuvolassa maanantaina oli kaikki päällisin puolin ok, vauva oli siellä pääalaspäin. Voihan tämä tietty olla ihan normaaliakin, en tiedä kun ei ole kokemusta....

4

319

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veikkaaaaan.........

      että kyseessä on liitoskivut.

    • miumau_1

      Liitoskivut alkoi jo joskus rv 25 ja aika voimakkaina vieläpä..

    • 33+3

      Mulla on ollut myös samanlaisia tuntemuksia välillä ja terkkarin ja lääkärin kanssa juttelin, niin sanoivat vähän niinkuin että vauva sen verran liikuttelee et tulee noita tuntemuksia, mulla on välillä mennnyt pois ja tullut takaisin.. Kaipa ihan normaalia.
      Lääkäri sanoi että kaikki on kunnossa hänen nähdäkseen ja kaikenlaiset tuntemukset mitkä ei tee liian kipeää, on vaaratonta ja normaalia.

      Myöskin vatsa on välillä ihan toispuoleinen ja epätasainen, könyää selkää toiselle kyljelle ;)
      Onhan se vähän rankkaa kävellä kun tuntuu niin kovaa painetta mutta pian se on ohi.

    • 33+3

      33 3 lisää edelliseen vielä että siis olen itse ollut kyllä jo sairauslomalla kuukauden, ja kävin viimeksi lääkärillä viime viikolla.

      Tuli vaan mieleen tuossa surffaillessa et jos sun kohdunkaulaa ei ole katsottu hetkeen, se vois olla hyvä juttu, kun joskus tuollaista tulee jos alkaa paikat aukeemaan etuajassa.
      Mulla paikat kiinni mut pehmennyt.
      Ja tosiaan huilivapaalla ollut jo pitkään raskausmyrkytysoireiden ja työn vaativuuden vuoksi. Lepoahan mullekin määrättiin.
      Ota ihmeessä yhteyttä neuvolaan jos lääkäriajasta pidempi aika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe