Liigan taso

Kaudesta -88

Liigan taso on laskenut kuin lehmän häntä mikä näkyy luonnollisesti myös yleisömäärissä. Itsekin muutaman pelin taas tähän kauteen nähneenä voin todeta että hohhoijaa, peli on hidasta, tylsää ja vailla minkäänlaista intensiteettiä. Syötöt ei mene omille, eikä kentällä tunnu tapahtuvan juuri mitään.

Koska mahtaa liiga herätä siihen tosiasiaan että tätä menoa liiga kuivuu ja kuolee. Tasonlaskun ymmärtää sillä suomalaisia pelaa jo pelkästään Euroopassa useita satoja. Yksinkertaisesti siitä syystä että palkat ovat paremmat. Tämän kauden liigassa ei juuri nimimiehiä ole, toisin oli vielä kymmenen vuotta sitten.

Jotain pitää tapahtua ja pian sillä kiekko ei juuri ihmisiä pian enää kiinnosta.

5

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taso on kenties laskenut eikä pelaajien taitotaso ole samaa luokkaa kuin aiemmin mutta mukava sitä silti seurata on. Pitää vain tyytyä siihen että huiput pelaavat muualla kuin Suomessa. Liiga toimiikin tällä hetkellä junnujen kasvattisarjana.
      Taisi tuo Suikkanenkin kommentoida joukkueensa rakennetta, että, Suomalaisia laadukkaita pelaajia ei vain liigaan enää riitä. Tästä syystä taitaa tepsissäkin pelata 8-10 ulkomaalaista.

    • ilmaisnakki-ipa

      Joo todellakin on laskenut. Muiden hylkiöistä ja mestispelaajista rakennetut saipa,Pelicans ja ilVEKSELI ovat kolme elää sarjassa. Ei olisi onnistunut 5.vuotta sitten.

    • shih sm

      on se vaan heikkoatasosta kahtoo jotai sm liigaa...sen pitää olla vähintään MM pelejä joita kannattaa katsoo tai pelata..raha vaan haisee..2 peliä kutakin vastaan riittäs ja loppu pelit.

    • Hjkm,

      Top 4 - liigat:
      1) SM-liiga
      2) NHL
      3) KHL
      4) Elitserien

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4909
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3840
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3621
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3279
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2979
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2004
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1971
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1847
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1696
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1405
    Aihe