Kukaan testannut? On siis nelinkontin tapahtuva imetys ja liittyy lapsen kehitykseen : tyyliin eläimet imettävät lapsiaan niin ja ihmislapset oppisivat näin paremmin heti liikkumaan ja toimimaan. Luin englanninkielisestä tiedelehdestä...
Kontti-imetys
11
233
Vastaukset
- katajp
Höpö sen kanssa. Luin vissiin saman mutta pointti ei oikein auennut.
- MerviT
Tiedän jutun, oma neuvolatäti heitti asian ilmoille toisen lapseni jälkeen. Itsellä oli kyseessä aristavat rinnat normaali imetyksessä aikaisemman tenavan kanssa. Tää tuntu paljon luonnolisempana asentona, eikä niin todellakaan aristanut rintoja. Mitä tohon kehitykseen niin saattaapi se näin ollakin. Ainakin tullut omatoimisempi, siitä kiitos neuvolatädille.
- oudolta kuulostaa
En ole lukenut asiasta, mutta kuulostaa minusta vähän pitkälle viedyltä idealta. Siis siinä mielessä, että siitä on kuitenkin melkoisen kauan, kun ihminen siirtyi neljältä jalalta kahdelle ja on näin ollen varmasti imettänyt jälkeläisiään sylissä tai makuulla jo hyvin pitkään. Myös silloin, kun ihminen vielä oli osa luontoa ja toimi vaistonvaraisesti, eikä tutkimusten perusteella. Tuntuisi siis vähän erikoiselta palata historiassa taaksepäin siihen aikaan, kun ihminen ei vielä ollut edes ihminen. Luonnonmukaisuus ja vaistojen ja pohtiminen on minusta vanhemmille hyvä juttu, mutta tämä tuntuu kyllä vähän liioittelulta.
- Mikaela
Eihän tämä ainakaan meikältä onnistunut, kun omistan pienet imetysvälineet. Lapsi joutui kurkottelemaan kovin tosissaan nisälle. Joten luovuin koko jutusta.
- Halu kokeilla
Mikaela kirjoitti:
Eihän tämä ainakaan meikältä onnistunut, kun omistan pienet imetysvälineet. Lapsi joutui kurkottelemaan kovin tosissaan nisälle. Joten luovuin koko jutusta.
Hei.
Pakko kertoa, että en ole kertaakaan saanut näin syödä, mutta voisi sitä kyllä kokeilla.
Tuleeko silloin paremmin maitoa tisusta ulos.
- marica_84
Breastfeeding/nursing on all fours / hakusanoilla löytyy lisätietoa. Koitin toisella lapsellani kun esikoisella oli paljon ilmavaivoja. En tiedä johtuiko nelinkontin tapahtuvasta imetystyylistä mutta itkut ja mahan möyryt oli nollassa lähes. Ja nyt kolmatta lasta odottelen ja aion koittaa samaa.
- MerviT
Ilmavaivat nollissa, ilman muuta. Kun miettii jo pelkästään lapsen syöntiasentoa, eihän sinne ilmaa pääse missään välissä,kun muksu roikkuu 100% rinnassa kiinni.
- Keijo Kullinen
Nelinkontin oot sillon ku ukkos antaa sulle parrua takaa päen
- MerviT
Totta puhut, ukko kyllä tykkää tästä imetysasennosta.
- Helena Kuula
MerviT kirjoitti:
Totta puhut, ukko kyllä tykkää tästä imetysasennosta.
Siis samalla kun imetätä lastas annat ukkos pökkiä sua takaapäin? Ilmakos noista nykypennuista ei tuu mitään...
- Ent. Paksu-Piia
Hieno homma ja kiitos arvokkaasta tämän sivun avauksesta. Meillä tämä toimii kuin rasvattu,kaikin puolin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3472969Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591225- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837