Miksi lääketiede ja hammaslääketiede ovat erillisiä koulutusohjelmia alusta alkaen? Kun kaikki muuhan, psykiatria, kirurgia, sun muu, ovat lääketieteen erikoistumismuotoja. Tiedättekö syytä tähän?
Kysymys
7
156
Vastaukset
- ...?
Jaa-a, paha sanoa. Mahdollisesti vakiona tarvittava hammaslääkärien tarve on niin suuri, ettei sitä voi vain jättää kellumaan "toivottavasti tarpeeksi erikoistuu tähän"-tyyppisen ajattelun varaan. LL voi erikoistua n. 50 eri erikoisalaan, ja HLL n.6(?), kuitenkaan LL:HLL suhde opiskelijoista ei vastaa tuota 50:6 (en sano, että asia olisi näin yksiselitteinen, mutta tulipahan vain mieleen yhtenä syynä).
- oikeaksiopiskelen
Hampaiden tonkiminen ei ole aivan niin vaikeaa kuin oikean lääketieteen puolella toimiminen.
Hampaalaiset ovat myös hiukan...noh, kognitiivisesti heikompia verrattuna lääkisläisiin, joten en vastusta erottelua. Tämä näkyy ihan tenttiarvosanoissakin niillä kursseilla, jotka ovat yhteisiä medisiinareille ja hampaiden tonkijoille.
Toisaalta hampaalaiset opettelevat tietyt toimenpiteet opettajan ohjaamana jopa kymmeniä kertoja, kun taas lääkisläisten tulee selviytyä yhden-kahden opetuskerran jälkeen itsenäisesti vaativistakin toimenpiteistä esim. poskiontelopunkteeraus.
Nythän tooth fairyt haluavat esiintyä "suulääkäreinä", ikään kuin pyrkien saamaan itselleen lääkärin statusta. Kannattaa muistaa että esim. englannin kielessä hammas"lääkäri" on dentist vrt. physician tai MD.- Trolli trollaa?
Ei kukaan voi olla noin itseään ja erinomaisuuttaan täynnä? Ovathan lääkärit tietenkin jumalasta seuraavia - ylöspäin! Mutta silti.
- gagkbabk
Trolli trollaa? kirjoitti:
Ei kukaan voi olla noin itseään ja erinomaisuuttaan täynnä? Ovathan lääkärit tietenkin jumalasta seuraavia - ylöspäin! Mutta silti.
In the world of medicine the doctor is king!
- konkari5
gagkbabk kirjoitti:
In the world of medicine the doctor is king!
Ja suomeksi: Sokeiden valtakunnassa yksisilmäinen on kuningas ;)
- hampi
Jahas, ilmankos terveyskeskuslääkärien osaaminen on välillä arvauskeskuksen tasoa. Ei yhden tai kahden opetuskerran jälkeen taidot voi kovin kaksisia olla. Pelkät kognitiiviset taidot eivät tee lääkäristä osaavaa.
- ffffh
hampi kirjoitti:
Jahas, ilmankos terveyskeskuslääkärien osaaminen on välillä arvauskeskuksen tasoa. Ei yhden tai kahden opetuskerran jälkeen taidot voi kovin kaksisia olla. Pelkät kognitiiviset taidot eivät tee lääkäristä osaavaa.
Dentist school - when you´re not smart enough for real medicine.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun433054Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081897Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171870Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si751571- 171474
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431358- 251300
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901289UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1041086Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1031083