Levysoittimen esivahvistin kitaralle

Minulla on vain mono päävahvistin ja kaiutin, esivahvistin puuttuu. Kokeilin jo putkiradion mankka liitännän outia, mutta ei mitään ääntä.
13194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Periaatteessa kaikki käy, johdot vain on oltava oikeita ja liittimet, vanhoissa putkiradioissa on kaikenlaisia liittimiä, jotka eivät ole hyviä signaaliteitä.
Aina voi kokeilla signaalitietä halvalla signaalikeneraattorrilla, eli ruuvari karvaan ja sormella kiinni, pitäs hurista n 59 hz.
Tietämättä mitä pääteaste syö, pitää vain kokeilla, jotkut päätelaitteet tarvii etuvahvarista lähes tavallisen vahvistimen tehoja ja toinen taas ihan pihinää.
Eli jotain tietoja päätevahvistimesta ja sitten eteenpäin.

Äänestä

Ompas hieno legendaarinen vahvari, täällä pikkasen juttuja.http://www.uraltone.com/forum/index.php?topic=684.45
Kyllä pitäs pihistä, sillä watin teholla jo ohjautuu, impendanssi on poskellaan, mutta teho pistää sen ojennukseen, siinä liitänässä. Jossain kitaroissakin on etuvahvari, harvoin se riittää päätevahvistimelle, ja levarin etuvahvistin hädintuskin riittää, kun se varmaan on mennyt radion kautta kaiuttimille. Koitahan jollain mitä tulee radion liittimistä ja se tonne voimaan, äänen laadusta ei voi sanoa mitään ennakkoon, hurinan vähentämiseen auttaa usein töpselin kääntö. Jos mitään ei mistään kuulu, on Voimassa jotain vikaa.

Äänestä

Putkiradioissa oli yleisesti grammariliitäntä, mutta sitä käytettäessä pitää tietysti valita näppäimistöltä vastaava toiminta. Väitit, ettei mitään kuulu, mutta kyllä sen pitäisi hurista hirveästi, kun kosketat sisääntuloon meisselillä, kun voluumit ovat täysillä. Muutenhan vahvistin olisi rikki.

Äänestä

Olen kokeillut mankkaliitännästä laittaa Voiman pistukan kautta kahdella ja - piuhakka ääntä siään putkiradiosta. Vaikka olen johtoja työntänyt pistukkaa ei kaiuttimista ole kuulunut mitään.

Kitara on laitettu suoraan yhteen pikkuputkeen, kuuluu hiljaa kaiuttimesta. Nämä neljä PL504:sta kyllä hehkuvat.

Äänestä

"Minulla on vain mono päävahvistin ja kaiutin, esivahvistin puuttuu. Kokeilin jo putkiradion mankka liitännän outia, mutta ei mitään ääntä."

Aha, okei.

Äänestä
  • Esimmäiseksi tarvitset sovitusmuntajan vahvistimen kaijutinlähtöön. Vahvisti on suunniteltu kuulutusvahvistimeksi ja siksi siinä on kaijutin liitännässä xxV merkintä. Liitäntä imbedanssi on luokkaa useita satoja ohmeja ja kun siihen kytkee joitakin ohmeja kaijuttimen ei siitä kuulu oikeastaan juuri mitään. Sopivia äänipäätemuuntajia olen nähnyt nimellä linjamuunta. Niissä on esim 100V sisäänmeno ja 2-16 ohmiin ulostuloja kaijutinta varten. Etuvahvistimeksi riittää 1-2 transistorinen vahvistin aste joka lähinnä sovittaa kitaran matalaohmisen liitännän voiman 100kohmiseen liitäntään. Siihen voi jo laitta sen äänenvoimakkuussäädön.

    Äänestä

  • Nyblääjä kirjoitti:

    Esimmäiseksi tarvitset sovitusmuntajan vahvistimen kaijutinlähtöön. Vahvisti on suunniteltu kuulutusvahvistimeksi ja siksi siinä on kaijutin liitännässä xxV merkintä. Liitäntä imbedanssi on luokkaa useita satoja ohmeja ja kun siihen kytkee joitakin ohmeja kaijuttimen ei siitä kuulu oikeastaan juuri mitään. Sopivia äänipäätemuuntajia olen nähnyt nimellä linjamuunta. Niissä on esim 100V sisäänmeno ja 2-16 ohmiin ulostuloja kaijutinta varten. Etuvahvistimeksi riittää 1-2 transistorinen vahvistin aste joka lähinnä sovittaa kitaran matalaohmisen liitännän voiman 100kohmiseen liitäntään. Siihen voi jo laitta sen äänenvoimakkuussäädön.

    Tuo 100V liitäntäimpednssi on 200W vahvistimessa = 50 ohmia.
    200W / 70V = 24 ohmia.
    200W / 50V = 12.5 ohmia.
    200W / 30V = 4.5 ohmia.

    Pienemmissä vahvistimissa on myös matalaohmiset 0-9V 0-4-7-9V.
    Kyllä kaiuttimen impedanssi pitäisi suurinpiirtein sovitetuksi.

    Äänestä

  • Yksi vaan. kirjoitti:

    Tuo 100V liitäntäimpednssi on 200W vahvistimessa = 50 ohmia.
    200W / 70V = 24 ohmia.
    200W / 50V = 12.5 ohmia.
    200W / 30V = 4.5 ohmia.

    Pienemmissä vahvistimissa on myös matalaohmiset 0-9V 0-4-7-9V.
    Kyllä kaiuttimen impedanssi pitäisi suurinpiirtein sovitetuksi.

    Tuota PL504 on sen verran kesy putki ettei vahvarista saada 200W ulos neljällä putkellakaan. Tai saadan, mutta putket ovat silloin lyhyt ikäisiä. Niin kui joku tuossa aiemmin mainitsi kyse on noin 30W vahvistimesta.

    Äänestä

  • Nyblääjä kirjoitti:

    Tuota PL504 on sen verran kesy putki ettei vahvarista saada 200W ulos neljällä putkellakaan. Tai saadan, mutta putket ovat silloin lyhyt ikäisiä. Niin kui joku tuossa aiemmin mainitsi kyse on noin 30W vahvistimesta.

    Täällä on 'tosi viisaita' kommentoijia/ nysvääjiä pääsee laukomaan "totuuksiaan". EL/PL504:sta on tehty ns. "kaljakori"-lineaarisia suurtaajuusvahvistimiakin. Neljästä EL504:stä saa B-luokan vuorovaihekytkennässä helposti tuon 200W, eikä ainakaan musiikkisignaalilla edes toiminta-arvoja ylitetä.

    Vielä tehokkaampi putki on väritv:n vaakapoikkeutusputki EL/PL519, mutta niitä Köykän tuotannon aikaan ei vielä ollut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Putkonen2 kirjoitti:

Minulla on vain mono päävahvistin ja kaiutin, esivahvistin puuttuu. Kokeilin jo putkiradion mankka liitännän outia, mutta ei mitään ääntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu