Mistä saan haettua apua? ! Minua on alkanut pelottaa se, että voin kuolla. ... luin, että joku oli sairastanut bulimiaa vain 2kk ja kuollut siihen. Itse olen 16 vuotias ja ollut bulimia noin kaksi vuotta. Olen normaali painoinen ja oksennan 0-5 kertaa päivästä riippuen. Olen muutaman kerran tuntenut kun sydämeni muljahtelee rinnassani ja luin, että se voi olla vaaratonta, jos on terve sydän. Bulimikoillahan ei ole ihan terve sydän, että pitäisikö mennä tutkii tää mun pumppu..? Voiko lääkäriin mennä ilman, että vanhemmat saavat tietää siitä? Haluan niin paljon parantua, mutta tuntuu että en mitenkään pääse tästä eroon :( Osaako kukaan kertoa miten tästä voi parantua? En halua kumminkaan, että vanhempani saavat tietää, joten voiko mennä juttelemaan jollekki ammattilaiselle ilmaiseksi ja ilman, että siitä kerrotaan vanhemmille? Olisi suuri apu jos joku pysyisi kertomaan(:
Elämäni menee muuten loistavasti jos tätä sairautta ei lasketa!
Miten tästä pääsee eroon?!! en ole valmis kuolemaan...
2
279
Vastaukset
- killingmesoftly
Ainakin veren suola-arvot (kalium) kannattaa tarkastaa verikokeella. Oon joutunu tiputukseen useamminkin niiden pudotessa ja voi tosiaan olla vaarallista sydämelle!
- tervetyttö
mä parannuin kahden vuoden jälkeen (nyt oon 17) bulimiasta ihan omin nokkineni, ainoa joka tietää koko hommasta, on poikakaveri.
Mulla oli kahden vuoden ajan sellasta 0-7 kertaa päivässä laattailua ja järjetöntä ahmimista ja paastoamista, välillä oli hyviä viikkoja. Parantuminen alkoi siitä omasta päätöksestä, ja ensin aloin syömään aamupalaa, sitten rupesin syömään koulussakin, ja nyt syön 5 kertaa päivässä 3-4h välein. Mulla se säännöllisyys on tärkein - kun syö säännöllisesti, ei tee mieli ahmia. Mun ei tee nykyään enää koskaan mieli ahmia, eikä myöskään tee mieli herkkuja. Jos joskus tuntuu siltä, että halun oksentaa, niin dataan/luen/menen kävelylle tai ylipäätänsä teen jotakin joka kestäisi tunnin verran. Koska tunnin jälkeen on jo ihan turha oksentaa, kun kaikki on kuitenkin imeytynyt.
Pitää opetella antamaan itselleen anteeksi, ja rakastamaan itseään. Ymmärtää se, että on täydellinen juuri sellaisenaan. On myös hyvä jos on joku jolle puhua (kaveri/poikakaveri etc..)
Näin mä siis parannuin omin nokkineni. Sä voit mennä koulusi kuraattorille tai terveydenhoitajalle puhumaan, niillä on vaitiolovelvollisuus. Oot 16v, eli voit itse päättää siitä, ettei vanhemmillesi kerrota. Mun muistaakseen alle 15v tyypin vanhemmille kerrotaan. Painotat vaan sitä, ettet todellakaan halua että kukaan saa tietää.
kauhean sekava romaani, joka tapauksessa, tsemppiä! Parantuminen on helvetin rankkaa ja vaikeaa, mutta kaiken sen arvoista.
terveisin entinen bulimikko, nykyään terve ja iloinen tytön tyllerö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2373016Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell141692Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.91368- 1041228
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1291221- 751127
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531042Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581035Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135942