Miten tästä pääsee eroon?!! en ole valmis kuolemaan...

pelokasVIW

Mistä saan haettua apua? ! Minua on alkanut pelottaa se, että voin kuolla. ... luin, että joku oli sairastanut bulimiaa vain 2kk ja kuollut siihen. Itse olen 16 vuotias ja ollut bulimia noin kaksi vuotta. Olen normaali painoinen ja oksennan 0-5 kertaa päivästä riippuen. Olen muutaman kerran tuntenut kun sydämeni muljahtelee rinnassani ja luin, että se voi olla vaaratonta, jos on terve sydän. Bulimikoillahan ei ole ihan terve sydän, että pitäisikö mennä tutkii tää mun pumppu..? Voiko lääkäriin mennä ilman, että vanhemmat saavat tietää siitä? Haluan niin paljon parantua, mutta tuntuu että en mitenkään pääse tästä eroon :( Osaako kukaan kertoa miten tästä voi parantua? En halua kumminkaan, että vanhempani saavat tietää, joten voiko mennä juttelemaan jollekki ammattilaiselle ilmaiseksi ja ilman, että siitä kerrotaan vanhemmille? Olisi suuri apu jos joku pysyisi kertomaan(:
Elämäni menee muuten loistavasti jos tätä sairautta ei lasketa!

2

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • killingmesoftly

      Ainakin veren suola-arvot (kalium) kannattaa tarkastaa verikokeella. Oon joutunu tiputukseen useamminkin niiden pudotessa ja voi tosiaan olla vaarallista sydämelle!

    • tervetyttö

      mä parannuin kahden vuoden jälkeen (nyt oon 17) bulimiasta ihan omin nokkineni, ainoa joka tietää koko hommasta, on poikakaveri.
      Mulla oli kahden vuoden ajan sellasta 0-7 kertaa päivässä laattailua ja järjetöntä ahmimista ja paastoamista, välillä oli hyviä viikkoja. Parantuminen alkoi siitä omasta päätöksestä, ja ensin aloin syömään aamupalaa, sitten rupesin syömään koulussakin, ja nyt syön 5 kertaa päivässä 3-4h välein. Mulla se säännöllisyys on tärkein - kun syö säännöllisesti, ei tee mieli ahmia. Mun ei tee nykyään enää koskaan mieli ahmia, eikä myöskään tee mieli herkkuja. Jos joskus tuntuu siltä, että halun oksentaa, niin dataan/luen/menen kävelylle tai ylipäätänsä teen jotakin joka kestäisi tunnin verran. Koska tunnin jälkeen on jo ihan turha oksentaa, kun kaikki on kuitenkin imeytynyt.
      Pitää opetella antamaan itselleen anteeksi, ja rakastamaan itseään. Ymmärtää se, että on täydellinen juuri sellaisenaan. On myös hyvä jos on joku jolle puhua (kaveri/poikakaveri etc..)
      Näin mä siis parannuin omin nokkineni. Sä voit mennä koulusi kuraattorille tai terveydenhoitajalle puhumaan, niillä on vaitiolovelvollisuus. Oot 16v, eli voit itse päättää siitä, ettei vanhemmillesi kerrota. Mun muistaakseen alle 15v tyypin vanhemmille kerrotaan. Painotat vaan sitä, ettet todellakaan halua että kukaan saa tietää.
      kauhean sekava romaani, joka tapauksessa, tsemppiä! Parantuminen on helvetin rankkaa ja vaikeaa, mutta kaiken sen arvoista.
      terveisin entinen bulimikko, nykyään terve ja iloinen tytön tyllerö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      111
      7983
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      424
      7122
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      185
      5392
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      128
      4341
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      76
      4264
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      4206
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3932
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3620
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2480
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      17
      2076
    Aihe