Retroradio vaivana.

Vaimo anto retroradion lahjaksi, kanavat ei pysy kohdillaan vaikka vääntäs piiskaa mihin suuntaan, piiskaanko vaimoni vai mitä tekis? Kiiteistössä oma antennijärjestelmä.
7332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mulla oli tuollainen "retroradio". Ihan, sanonko mikä, sanon: bazka.
Taajuudet dikitaaliset, mutta 0,5 MHz välillä, eli mites kuuntelet kanavaa joka loppuu ,2 tai ,8 tai jotain muuta vastaavaa.
Asemat ei pysyny kohillaan ja oli jotenkin muutenkin suhina-altis.
Älä vaimoa piiskaa äläkä naapuria vaan vie radio ser-romun keräykseen. Se on maksuton ja kyllä se joskus unohtuu :)

Äänestä
  • Tuollaiset uustuotantona Kiinassa tehdyt "retroradiot"ovat olleet yleensä paristokäyttöisiä. Kun patterit alkavat hiipua, se vaikuttaa äänenlaatuun ja viritykseen haitallisella tavalla. Lopulta kuuluu pelkkää rutinaa kuin perseestä. Vain hajuhaitta puuttuu.

    Äänestä

  • niin tietysti kirjoitti:

    Tuollaiset uustuotantona Kiinassa tehdyt "retroradiot"ovat olleet yleensä paristokäyttöisiä. Kun patterit alkavat hiipua, se vaikuttaa äänenlaatuun ja viritykseen haitallisella tavalla. Lopulta kuuluu pelkkää rutinaa kuin perseestä. Vain hajuhaitta puuttuu.

    Hyvänä nyrkkisääntönä onkin mainittava, ettei halvalla hyvää saa.
    https://www.expert.fi/Tuotteet/Audio/Radiot?gclid=CO2Rq7rIoroCFad6cAodpXIAUQ

    Äänestä

Aito vanha kunnon matkaradio Schaub Lorenz Touring T 80 (70?) 1960 -luvun alkupuolelta toimii yhä eikä äänen laadussakaan ole moitteen sijaa. Samoin toimii sen omatekoinen virtalähde, jonka kasasin peltiseen teepurkkiin itsekäämitystä muuntajasta, viallisen vaihtovirtalaturin jännitesäätimen osista, zenerdiodista ja parista elkosta. Virransyöttöliitinkin piti itse muotoilla L:n muotoiseksi; sähkö menee pohjasta radioon. Omatekoinen autoteline meni 1983 auton mukana romuttamoon. Siinä telineessä oli myös itsetehty virtalähde verkkokäyttöiselle partakoneelle.
Jotenkin sitä tuli nuorena kokeiltua kaikenlaista, joku joskus onnistuikin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Retro kirjoitti:

Vaimo anto retroradion lahjaksi, kanavat ei pysy kohdillaan vaikka vääntäs piiskaa mihin suuntaan, piiskaanko vaimoni vai mitä tekis? Kiiteistössä oma antennijärjestelmä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu