Pulttien suunta

ugiu

Aika usein esim. alustaa yms. värkätessä törmää tilanteeseen että jossain ahtaassa paikassa osa on kiinnitetty niin että pultti on just "väärinpäin" eikä se mahdu pois jolloin joutuu tekemään isomman työn ja purkaa enemmän. Jos pultti olisi ollut toisinpäin niin homma olisi paljon helpompi.

Esim. autossani ylätukivarsi on yhdellä pultilla kiinnikkeessä ja kiinnike 4 pultilla korissa, vartta vaihtaessa pitää kuitenkin irroittaa koko kiinnike koska varren pultti ei mahdu pois. Jos se olisi toisinpäin niin kiinnikettä ei tarvitsisi irroittaa.

Ekana mieleen tulee ihan piruilu ja korjaamisen tahallinen vaikeuttaminen, mutta ilmeisesti pultit pitää jostain syystä olla just niin päin kun ne on laitettu, miksiköhän? Tavis voisi luulla ettei sillä ole mitään merkitystä miten päin pultin laittaa ja samalla lailla se pitää kuitenkin.

3

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuotantotekniikka

      Kyllä usein miettimällä keksii syyn miksi pultit on niinpäin kuin ne sattuu olemaan. Tehtaan tuotantolinjalla autoon kiinnitetään kokonaisuuksia. Esim. vaikkapa joku etupyöränripustuksen osa tulee autoon suuren kokonaisuuden, johon voi sisältyä koko etupyörien ripustus apurunko moottori, ja muutakin. Tämä kokonaisuus taas kasataan helpoimmalla tavalla, siihen tulevat pultit saatetaan kaikki laittaa samalta puolelta.

      Ei toki sillä, ettei sitä itsekkin kiroaisi suunnittelijoita, kun jotain ruosteista rumua joutuu purkamaan tunteja, kun "järkevästi suunnitellussa" osan olisi saanut irti minuuteissa.

      • ugiu

        Jaa eli siinä ei ole pultin kestolla tai muulla vastaavalla mitään merkitystä vaan se johtuu vaan tuotantotekniikasta ja miten tehtalla ollu helpoin lämiä kasaan? Eli periaatteessa ei mitään väliä vaikka ne pultit sitten kääntäisi toisinpäin ja helpottaisi tulevia remontteja.


      • 7 vuoden käyttöikä
        ugiu kirjoitti:

        Jaa eli siinä ei ole pultin kestolla tai muulla vastaavalla mitään merkitystä vaan se johtuu vaan tuotantotekniikasta ja miten tehtalla ollu helpoin lämiä kasaan? Eli periaatteessa ei mitään väliä vaikka ne pultit sitten kääntäisi toisinpäin ja helpottaisi tulevia remontteja.

        Muuallla maailmassa autoilla ajetaan 7 vuotta tjsp ja sitten paaliin. Suunnittelu sen mukaan eli on ajateltu, ettei valtaosaan autoista tarvi mitään pyöränripustuksia yms. alkaa uusimaan - ei kertaakaan koko elinikänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3468
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1923
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      68
      1018
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      885
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      198
      745
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    Aihe