Hei. Olen hetki sitten täysi-ikäisyyden saavuttanut nuori mies. Olen koko ikäni kärsinyt monista pienemmistä ongelmista, eikä niille ole saatu yksiselittäistä vastausta. Joitain sairauksia on tutkittu, mm. kilpirauhasen vajaatoiminta. Osaisiko kukaan arvata, mitä saattaisin sairastaa. Olen 100% varma, että sairastan jotakin. Olisiko tämä epilepsiaa, ms-tautia, parkinsonin tautia vai mitä ?
Oireita:
-kova syljen eritys
-paikkojen nykiminen mm. kasvoilla, käsillä, koko vartalolla
-poissaolot
-muisti?
-vapina
-hikoilu
-kalpeaksi valahtaminen/punoitus
-puheen tuottamisen vaikeus
-gordinaation heikkous (ilmenee esim. hetkellisenä hankaluutena kävellä suoraan)
-deja vut
-silmissä usein sumeneminen
-huimaus/heikkous
-impulsiivisuus
Näitä on vaikka mitä. Mutta jos joku osaisi antaa suuntaa, mihin nämä voisivat viitata, olisin hyvin kiitollinen.
Toivon asiallisia vastauksia.
Auttakaa/kertokaa
4
376
Vastaukset
- vastaustavaill4
Esimerkiksi tämä teksti oireista vastaa lähes täydellisesti joitain oireita.
"Psyykkisin oirein esiintyvässä kohtauksessa voi olla muistihäiriö, ennen koetun tunne (déjà-vu, entiselämys), ymmärryksen häiriö, pelko, ahdistus, hyvän olon tunne, harhat tai puheen tuoton häiriö. Monimuotoinen paikallisalkuinen kohtaus on muutoin kuin yksinkertainen kohtaus, mutta tajunta hämärtyy kohtauksen jossain vaiheessa. Kuten yksinkertaisessakin kohtauksessa kohtauksen luonne riippuu epilepsiapesäkkeen paikasta. Kohtaus kestää muutamia kymmeniä sekunteja tai minuutteja. Potilas ei vastaa mielekkäästi kysymyksiin eikä muihin ulkoisiin ärsykkeisiin eikä muista kohtauksen aikaisia tapahtumia. Tajunta palaa usein asteittain, ja potilaalla on myös jälkioireita kuten sekavuutta. Monimuotoisiin kohtauksiin saattaa liittyä automatismeja eli ainakin osittain koordinoituja, epätarkoituksenomaisia liikkeitä tai toimintoja, joiden suorittamisesta potilas ei ole tietoinen, esim. suun maiskuttelua ja nieleskelyä, kuljeskelua, vaatteiden hypistelyä, riisuuntumista jne. Esim. ohimolohkoepilepsiassa eli temporaaliepilepsiassa monimuotoisessa kohtauksessa tyypillistä on toiminnan pysähtyminen, tuijotus, tajunnan hämärtyminen ja edellä mainitut automatismit. Sekä yksinkertaiset että monimuotoiset kohtaukset voivat yleistyä tajuttomuuskouristuskohtauksiksi purkauksen levitessä kohtauspesäkkeestä molempiin aivopuoliskoihin."
Lähde: http://www.therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Epilepsia- vastaustavaill4
Ps. Isälläni on epilepsia. Ei tietoa kuinka pahana. Ikinä en ole nähnyt hänellä vakavia oireita kuten suusta vaahdon tuleminen yms
- käy yksityisellä
Kaikki mainitsemasi arvelut ovat neurologisia sairauksia, joten varmin keino selvittää on käydä yksityisellä neurologilla.
- 7+17
Monet luettelemasi oireet voivat olla tietyssä mitassa "normaaleja" tai monen muun sairauden oireita kuin epilepsian. Parkinsonia sinulla nyt ainakaan ei voi olla nuoren ikäsi vuoksi.
Sanotaanko näin, että epilepsia oireet ovat sen verran erilaisia (vrt.huimaus,huono-olo,hikoilu,vapina voivat johtua monesta syystä), että ne eivät varmana jää epäselväksi kun niitä tulee.
Epilepsia oireet ovat, noh, outoja, epätodellisia ja -miellyttäviä, pelottavia.
Aikanaan kun itsellä alkoi oireita tulee enemmän, erilaisia, useammin ja kesti pitempään... Tajusin, että ne EI ole normaaleja olotiloja.
Mielestäni(EN ole lääkäri) listastasi ainoastaan dejavu kuulostaisi epilepsia oireelta. Mitä tarkoitat poissaololla? Osaatko kuvata muita oireita? Onko isäsi loukannut päänsä vai onko hänellä perinnöllinen?
Epilepsia on monimuotoinen, eikä läheskään kaikilla tule vaahtoa suusta.. Eikä ole vain "yhtä ja ainoaa oikeaa" epilepsiakohtausta/oireitta. Kannattaisi keskustella vanhempiesi kanssa ja kaikista parhaiten saat avun lääkäriltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1222597- 2292053
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1841838- 491671
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1141429Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä551340- 1221148
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo283913Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65825Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo64779