Mitä mieltä olette, sopiiko kamppailulajit rikoksista tuomituille ihmisille? Sillä on varmasti eroa, jäikö kyseinen henkilö joskus teininä kiinni pilven polttelusta vai onko taustalla tuore, vuosikausia jatkunut väkivaltakierre ja useita vankilatuomioita. Pitäisikö myös elinkautisensa kärsinyt murhaaja ottaa mukaan treenaamaan? Missä menee raja ja onko sillä väliä, kokeeko seuran olemassaolevat jäsenet tällaisen henkilön mukana olemisen epämiellyttäväksi?
Sopiiko lajit (entisille) rikollisille?
11
1583
Vastaukset
- Anton6
Kyllähän ne mukaan pitäisi ottaa. Vaikkakin kyseinen henkilö olisi murhaaja niin seuranhan ei sitä pidä tietää. Ei seura/opettajakaan saisi olettaa että murhaamismielellä sinne tullut oppimaan. Olisin kyllä kiinnostunut muistakin näkökulmista :)
- Penn & Teller
Tavallinen treenaamaton mies vasara kädessä on ihan yhtä vaarallinen kuin useimmat mustat vyöt, ja vasaran kantaminen on ihan laillista.
Tämä taustojen tutkiminen on enemmän mainostemppu, jolla ylläpidetään myyttiä taistelulajien ihmeellisyydestä.- Jujutsuka
Kyllä monissa itsepuolustus lajeissa kysytään ja selvitetään rikosrekisteri. Ainakin niissä jossa harjotetaan tappamista yms.. mutta ei kaikissa kilpalajeissa tarvi.
- gurusykerö
Jujutsuka kirjoitti:
Kyllä monissa itsepuolustus lajeissa kysytään ja selvitetään rikosrekisteri. Ainakin niissä jossa harjotetaan tappamista yms.. mutta ei kaikissa kilpalajeissa tarvi.
Kaikki seurat eivät ota rikollisia jäseneksi.
- mirtatsapiini
rikosrekisterin perusteella jos treenaaminen aletaan estää niin moran ostamiseen pitäis olla nuhteettomuus todistus ja puhallutus!
- sivuseuraaja
Ei seurat rikosrekisteriä tarkasta, siihen ei ole edellytyksiä. Mutta toki monissa seuroissa toimii lainvalvonnan kanssa tavalla tai toisella mukana olevia ihmisiä ja jutuilla on tapana tulla esille.
On jo seuran imagon kannalta turmiollista jos siellä mukana on murhamiehiä tai taparikollisia. Siksi ne yritetään pelotella pois tyhjillä lauseilla ilmottautumispapereissa. Mukana niitä kuitenkin on. Nykyisiä ja tulevia. - maaseudun asukas
Täällä tunnutaan unohtavan, ettei menneisyyden selvittämiseen tarvita aina rikosrekisteriä. Jotkut on saanut rikostensa kanssa niin laajaa julkisuutta, että nimen ja naaman yhdistelmästä on vaikea erehtyä, ja pienillä paikkakunnilla pienetkin rötökset tuppaa olemaan laajalti tiedossa.
- -kp-
jos maineen tai menneisyyden takia ei saa treenata niin sehän alkaa täyttää diskriminaation tunnusmerkit.sellaisestahan syrjinnästä pitää tehdä valmentajaa ja seuraa vastaan rikosilmoitus ja valitus eu ihmisoikeus tuomioistuimeen.onhan se nyt kummaa että jotkut demokratiassa määrää ketkä saa trenaata ja mitä saa treenata!
- Olet väärässä
Tutustu yhdistyslakiin ennen kuin jaat enempää paikkaansapitämättömiä neuvoja. Seuran hallituksella on täysi oikeus päättää, kenet se hyväksyy jäseneksi ja millä perusteilla se voi erottaa jäseniään.
- sopivastilihava
Seuran ei ole pakko hyväksyä hakijaa jäseneksi ja siitä päätöksestä ei voi valittaa minnekään.
- -kp-
sairas laki!mahdollistaa syrjinnän!lain laatija pitäisi sitoa kiinni muurahaispesään tai haudata elävänä ja kalkkarokäärme kaveriksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131693Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1351679Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2561212Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865