Miksi piti Venäjän Tsaarin mennä lakkauttamaan ukaaseilla maaorjuus Virosta ja rohkaisemaan baltiansaksalaisia herroja liberaalisiin uudistuksiin.
Voi kurjuuden kurjuus
6
167
Vastaukset
- Well done
Eikös se ollut ihan kohtuullista kun sama vapautus tapahtui Venäjälläkin ja maaorjat pääsivät yhdessä tehoviljelemään kolhooseissa.
Virolaisilla oli edessä isompi tehtävä kun piti lopullisesti tehdä muutos maanomistuksessa. Se päätöshän syntyi tietääkseni itsenäisessä Virossa demokraattisesti lakeja säätämällä.- tyhmää se oli
Romanov-suku sai palkaksi suopeudestaan luodit kalloonsa paskaisessa kellarissa. Venäjän tyhmä kansa unohti nopeasti Napoleonin hyökkäyksen ja alkoi vaatimaan länsimaisia uudistuksia maassa. Kansaakin tyhmempi Tsaari meni suostumaan uudistuksiin.
- Buahhahhahhaaaa
tyhmää se oli kirjoitti:
Romanov-suku sai palkaksi suopeudestaan luodit kalloonsa paskaisessa kellarissa. Venäjän tyhmä kansa unohti nopeasti Napoleonin hyökkäyksen ja alkoi vaatimaan länsimaisia uudistuksia maassa. Kansaakin tyhmempi Tsaari meni suostumaan uudistuksiin.
Uskumaton, sa ei ole kooli käinud ikkagi kui mitagi ei oska historiast.
Buashhahhahhaaaaa :D
Älä nyt jaksa....
- Velirand
Ei saa ju olla, et mõni normaalne inimene midagi sellist kirjutab. See peab olema ja Sami Lotila või Johan Bäckman.
- mutta miksi
ruotsin kuningas antoi suomalaislle vapauden, no oikeasti sitä ei tapahtunut koska suomi on edelleen ruotsalaisten orja ja siirtomaa, sen näkee kaduilla ja kaikkialla missä liikkuu.
- Fiksu suomalainen
Venäjä voitti Suomi-nimisen alueen itselleen 1809 sodassa Ruotsia vastaan. Ei suomalaiset saaneet vapautta.
Täällä palstalla vakiohäirikkö kaipailee edelleen Venäjän valtaan etenkin Viron suhteen unohtaen samalla, että se olisi tuhoisaa Suomellekin kun siinähän se P.utinin nälkä vain kasvaisi ja venäläiset sukellusveneet olisivat oikeutetusti koko ajan pääkaupunkimme rantavesissä. Viron ja Suomen asia ja etu on yhteinen.
Suomen väittäminen ruotsalaisten orjaksi on ääliökommentoijan oman pään tuotantoa. Mitä lie sieniä syönyt...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334159Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382355Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151406- 481169
- 781087
- 59953
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921