Fenyylietyyliaminia on esim. suklaassa, mutta aika helvetisti sitä pitäisi ahmia, jos ilman MAO estäjiä haluaa jotain kunnon vaikutuksia saada. MAO-B estäjiä taas on jopa mustapippurissa. Sekoitus on siis äärimmäisen helppoa valmistaa kotikonstein, mutta minkälaisia vaikutuksia siitä sitten tulisi.
Entä minkälaiset annokset kumpaakin ainesosaa pitäisi ottaa. Kertokaa myös minkälaisesta suklaasta on kyse, koska kaakaopitoisuudet ovat erilaiset.
fenyylietyyliamini + MAO-B estäjät
4
1220
Vastaukset
- ihana.
Kannabis on ylistetty kasvi iankaiken! Aamenia.
- Phenylethylamine
Puhdasta fenyylietyyliamiinia pystyt tilaamaan edulliseen hintaan ulkomailta, esim. amazon.comista, fenyylietyyliamiini ei nimittäin ole lääkeainelistalla ja sitä myydään "ravintolisänä". 100 grammaa pitäisi saada alle 20€. Jauheen voit laittaa vaikka gelatiinikapseleihin ja niellä ne TYHJÄÄN vatsaan jotta saat vaikutuksia ilman MAO-estäjiä - annostuksista kannattaa lukea kokemuksia netistä.
MAO-estäjien kanssa annostus onkin huomattavasti pienempi ja vaikutukset pidempikestoisia, mutta itse en lähtisi leikkimään MAO-estäjien kanssa, turhaa ja sivuvaikutuksia on esimerkiksi tiettyjen elintarvikkeiden kanssa.
En sanoisi että fenyylietyyliamiinin vaikutukset olisivat mitenkään tavoittelemisen arvoisia - olen muutaman kerran ottanut isomman annoksen, jolla pitäisi olla "euforisoiva" vaikutus... En sanoisi että oloni oli millään tavalla hyvä, verenpaine tuntui kohonneen äärilukemiin, koko kehosta katosi tuntoaisti ja näkökentässä oli lumisadetta. Väsymys kylläkin katosi.
Kokeile toki jos olet kiinnostunut, ovathan kokemukset yksilöllisiä mutta en sanoisi fenyylietyyliamiinin olevan vaivan arvoista. - Joku vaan
Fenetyyliamiinin vaikutuksia kannattaa hakea ennemmin raakakaakaosta (joka sisältää myös itsessään MAO-estäjää, tetrahydro-beta-karboliinia) kuin tavallisesta suklaasta. Suklaassa kun käytetään tavallisesti pitkälle prosessoitua kaakaota, josta kaiken käsittelyn myötä iso osa sen alunperin sisältämistä yhdisteistä on tuhoutunut.
Syö pari reilua ruokalusikallista kaakaonibsejä ja pari teelusikallista mustapippuria, niin etköhän sillä jo saavuta sellaiset "pärinät", mitä kaakaosta voi saada. Jos syöt kumpaa tahansa enemmän, niin luultavasti saat vain enemmän huonoa oloa. Voihan niitä tietysti kokeilla syödä enemmänkin, mutta kerralla en suosittelisi niin tekemään. Puoli tuntia jos odottelee, niin siinä ajassa kaikki vaikutukset ehtinevät nousta huippuunsa.
Jos epämiellyttäviä vaikutuksia ilmenee, niin ainakin fenetyyliamiinin vaikutukset hälvenevät ymmärtääkseni melko nopeasti (riippuen toki MAO-estäjien vaikutuksista), eivätkä kaakaon tai mustapippurin sisältämät MAO-estäjätkään kai kovin pitkävaikutteisia ole (jos olisivat, niin se fenetyyliamiinikin vaikuttaisi pitkään, mutta sitä ei siis kaakaolla tai mustapippurilla saa aikaan ellei niitä ota lisää ja lisää, tosin niiden sisältämät MAO-estäjät eivät tietenkään ole myöskään mitään tehokkaimpia mahdollisia), joten mahdollinen pidempään jatkuva huono olo johtunee kaakaon sisältämästä teobromiinista, joka vaikuttaa kofeiinin tavoin. Sen vaikutukset ovat huipussaan sen puoli tuntia "nauttimisen" jälkeen, ja häviävät pikkuhiljaa joidenkin tuntien kuluessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075
