Hei. Ongelmani on tämä. Olen nyt raskaana rv 12 ja minulle tulee päivittäis kovia pyörrytyskohtauksia. Eilen viimeksi makasin sängyllä melkein taju kankaalla. Lääkärissä totesivat, että verenpaineeni heittelee, varsinkin kun seison jonkun aikaa paikoillani. Alapaine laski 75-> 30 ihan tuosta vain ja silloin meneekin jo jalat alta. Onko tämä yleistäkin? Olen ollut vaivan takia sairauslomalla muutaman viikon, huomenna pitäisi mennä töihin takaisin ja pelottaa jo nyt ihan suunnattomasti. Työni on siis pelkkää seisomatyötä ja minulla on puukko kädessä suurimman osan päivästä työssäni. Pelottaa että minulta lähtee taju ja kaadun puukon päälle tai lyön pääni. Muutenkin huolettaa onko tästä haittaa sikiölle jos jatkuvasti näin huimaa. Istuessanikin olen huomannut että päähän tulee outo olo ja silmissä alkaa sumenemaan....Onko tähän mitään helpotuskonstia tai jos on kohtalotovereita niin meneekö tämä ohikin jossain vaiheessa?
Huimaus/pyörrytys
salabra
42036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mahtaakohan sulla olla hemoglobiini matalalla, onko mitattu?
Sekin on hyvä mitata, mutta valitettavasti matalan verenpaineen aiheuttamaan huimaukseen ja pyörrytyksen tunteeseen ei auta korkeampi hemoglobiini. Jos aloittajalla on kerran todettu verenpaineessa noin voimakasta heittelyä, niin on melkoisen selvää, että siitä se huimauskin johtuu.
Mulla on matalahkot verenpaineet aina, siis ei vain raskauksien aikana. N. 90/58 ja sitä luokkaa ja välillä huippaa. Aiemman raskauden aikana kun RR oli matalalla, niin terkkari sanoi että voi sitä salmiakkia syödä, vaikka normaalisti ei kovin suositella. Eli kannattaa varmaan kokeilla ns. verenpainetta nostavia juttuja syödä, kuten salmiakki, suola jne. Mutta ei ylettömiä määriä tietenkään. Äläkä nouse liian nopeasti seisomaan.
Etkö saanut neuvolasta mitään neuvoja tuohon matalaan verenpaineeseen?
Aika vaaralliselta kuulostaa toi sun työsi. Etkö voi saada muita tehtäviä loppuraskauden ajaksi??
Mulla oli vaikeaa huimausta niin ekassa kuin tokassakin raskaudessa. Molemmissa olin sairaslomalla. Pyörrytys alkoi aina n. rv 12 ja väheni selvästi n. rv 22. Tässä välissä sitten kävin pyörtyilemässä siellä täällä. Alhainen verenpaine oli syynä. Normaalistikin huimaa usein, mutta raskauksien aikana se on ollut paljon pahempaa. Salmiakkiaski taskussa olen raskaudet kulkenut, mutta en kyllä osaa sanoa ovatko mitään auttaneet. Lääkäreissä rampannut, mutta kukaan ei ole koskaan sanonut mitään mitä asian eteen voi tehdä.