Sopivaa lajia etsimässä

30v_aloittelija

Olen 30v mies ja jonkin kamppailu/itsepuolustuslajin aloittaminen on alkanut kovasti kiinnostaa ja harmittaa, etten tullut kokeilleeksi jo vuosia sitten. Oon lueskellut kirjoista ja netistä eri lajeista ja useitakin kiinnostavia on kyllä löytynyt. Lajin pitäisi olla ennen kaikkea realistisesti käytännössä toimiva ja sellainen, että mikäli koolla ja painolla jotakin merkitystä on, niin että myös tällainen vähän pienempikokoinenkin kaveri siinä pärjää (keskivertoa lyhyempi, alle 80kg). Mulla peruskunto ja lihaskunto on ihan hyvä salilla käynnin ja lenkkeilyn ansiosta.

Mielenkiinnolla ja kiitollisuudella kuulisin suosittelujanne. :)

P.S. Ei mitään aselajeja, vaan aseettomia.

7

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muista pitää hauskaa

      Vuosien kokemuksella sekä itsepuolustuslajeista että kamppailu-urheilulajeista suosittelen jälkimmäisiä.

      1. Valitse kamppailu-urheilulaji. Niihin kuuluu yleensä reilu urheiluhenki ja hyvä fyysinen treeni siinä missä muissakin urheilulajeissa. Itsepuolustuslajien juttuihin "nakkikioskijonosta" ym "uhkatilanteista" aikuinen ihminen kyllästyy nopeasti. Kamppailu-urheilu on mielenkiintoista ja kovaa peliä, mutta sitä voi aina pitää pelinä, jossa osaaminen punnitaan otteluharjoituksissa tai otteluissa eikä opettajien ja treenaajien egot ei pääse kasvamaan valheellisen isoiksi. (Jääkiekkoakaan ei opita tekemällä "jääkiekkotekniikoita", vaan pelaamalla ;))

      2. Valitse iso laji. Maailmanlaajuinen kansainvälinen toiminta ja iso toiminta Suomessa pitää treenit laadukkaina ja voit tarpeen tullen vaihtaa salia eikä sinun tarvitse vaihtaa lajia jos esim. muutat, treeniajat ei sovi tai haluat vaihtelua.

      3. Jätä väliin lajit joissa on "tuhansia tekniikoita" ja joissa opetellaan kaikkea mahdollista lyönneistö potkuihin, heittoihin ja lukkoihin sekä kuristuksiin. Todennäköisesti niissä et opi mitään kunnolla. (Vapaaottelu ehkä poikkeuksena koska siinä osaaminen testataan koko ajan.)

      4. Judo, brasilialainen jujutsu, nyrkkeily tai thainyrkkeily. Jokainen on omalla alallaan kuningaslaji, eksoottisempiin kikkailuihin en lähtisi. Nämä ovat testattuja lajeja, joista jokainen toimii omalla tontillaan (ja itsepuolustuksessa myös, jos fiksu aikuinen sellaista joskus tarvitsisi?) Jos energiaa riittää etkä osaa päättää, aloita kaksi lajia kerralla, mikä tahansa yhdistelmä edellisistä on omalla tavallaan järkevä.

    • Aloita maga

      Krav maga on puhdas itsepuoulstuslaji, mutta harjoittelussa myöskin sparrataan, laji käsittää kokonaisvaltaisen itsepuolustuksen eri alueet ja on käytännössä testattu eli kehitetty käytännön oloissa ja lajin metodit ovat osin ainutlaatuiset.
      Kilpalaji on urheilua ja ei välttämättä toimi itsepuolustuksessa ja kilpalajin harjoitelussa ei reaalitilanteita koskaan huomioida.
      Minulla on kokemusta monesta lajista, myös kilpalajeista ja ip-mielessä pidän Krav magaa yhtenä parhaimmista ja laji ei ole kuluttava kropallekaan, kun ikää tulee, niin korkeat heitot ja alastulot niistä, eivät välttämättä sovi, mutta Krav maga keskittyy olelliseen, eli puolustaudut ja poistut paikalta.

      • kolikkopussit

        Tässä vaihtoehtoja. MMA, bjj, karate,defendo, krav maga, jujutsu, kick-boxing, lukkopaini. Yksi tai useampi.


    • Jujutsuka

      Jujutsu on realistinen Taistelu laji. Sisältää vanhan japanilaisen aksentin, mutta tehty toimivaksi nykyihmiselle. Hyvä ilmapiiri. Monipuolinen ja kiinnostaa vielä vuosienkin päästä. mukana myös kamppailua, että pääsee kokeilemaan tekniikoita.

      http://www.youtube.com/watch?v=fBs6K2HCAJ8

      Heitot hallintaotteet, lukot, kuristukset, lyönnit ja potkut, asetekniikat, kaatumisharjottelu

      Ja laji parantaa myös fyysistä kuntoo. :D

      Harjottelu on mielekästä ja sisältää perinteisen vyö järjestelmän.
      Taso on erittäin korkealla ja Harjottelu on ennenkaikkea realistista ja tehokasta

      • hojo hojo

        Toimii kun treenaa 20 vuota. Anteeksi vain mutta koreografiaa riittää vaikka tanssii tähtien kanssa treeneihin.


    • ;D...

      Kilpalajit sopii niille jotka uskaltaa matsata. Itsepuolustuslajit sopii niille jotka ei uskalla kävellä kadulla.

    • Papua hihaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1189
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1058
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      953
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      929
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      802
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      797
    Aihe