Bye Turkki,entäs Costa Blanka?

UrmaS.k

Hyvästi hihastarepivät Turkin kauppiaat,ei hetken rauhaa eli olisi sitten tämmöinen
"halpispaikka" kokeiltava ja loma-ajankohta keväällä Helmi-Huhtikuun välillä.
Paleltuuko sinne oikeasti,millaisia kokemuksia ja kysyjänä vaatimaton,ei ryyppylomalle menevä,vaan n 50v pariskunta jotka tykkää kävellen kiertää katsoa ja ihmetellä luonnosta paikalliseen elämänmenoon,ei siis Turkin tyyliin "kulisseja"katsella eikä uimarannat iske.Kiitos=)

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......,,,,,,,,,,,,,,

      Kyllä Torreviejaan mahtuu ja kannattaa mennäkkin. Costa Blanca on hieman erilainen kohde kuin normaalit pakettimatkakaupungit, Torreviejan seutuvillehhan ei pakettimatkoja paljoa järjestetä vaan kaupunki ja ympäristö on täyteen rakennettu omistus loma-asuntoja. Sisäänheittäjiä on todella vähän ja kohtuu rauhassa saa kävellä, toisaalta jos kaipaatte esim. suomenkielisiä ruokalistoja niitä ei paljoakaan ole näkynyt. Ruokaravintoloista kannattaa valita brittien suosimia paikkoja, niissä on hinta-laatusuhde paras.

    • Urmas.K

      Kiitos=)
      Ei kaivata Finski listoja eikä Finski Baarejakaan,enempikin ollaan oltu maailmalla paikallisten suosimissa paikoissa joissa ruoka ollut hyvää,hinnat sitä mitä paikallisetkin suostuu maksamaan ja tunnelma jotain ihan muuta kuin töllätä Formulaa tms Suomi baarissa..no thanks!
      Elokuussa tultiin Sisiliasta ja sinne uudestaan ens syksynä,hieno paikka.
      Tämä olisi tälläinen kevään helppo lomakohde,näin kun asuu kaukana Hki-Vantaalta menee pvä jo siirtymään sinne ja maksaa aikaa vaivaa rahaa melkoisesti.

    • ,,,,,,,,,,,,,.......

      Hyvä, joillekkin (yleensä 60v käyttäjille) tulee toi finskilistojen ja baarien puuttuminen shokkina, ymmärrän tietty asian jos kielitaitoa ei ole yhtään, itse taas en ole niitä kaivannut ja monissa lomakohteissa (varsinkin turkissa) tuli lähinnä myötähäpeän tunne henkilökunnan väkinäisestä suomen yrittämisestä, mielummin kun itsekkin kommunikoin ihan vaan englannilla niin tulee asiat helpommin selväksi.

      Torreviejassa ei sitä paikallisväriä niin suunnattomasti ole, se kun on lomaresidenssien luvattu paikka, noita loma-asuntoja kaupunki lähistöineen on todella täynnä. Ydinkeskustaa lukuunottamatta alue on rakennettu melko harvaksi joten auton vuokraaminen on kohtuu kannattavaa. Se torreviejan keskustakaan kun ei mikään jättimäinen ole, muutama kilometri suuntaansa. itse olemme olleet kaupungin eteläpuolella pariinkiin otteeseen, tuolla Punta Priman/Playa Flamencan tienoilla. Kohtuu mukavaa aluetta, helppo liikkua jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7625
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4203
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3705
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3190
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2551
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2378
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe