Bye Turkki,entäs Costa Blanka?

Hyvästi hihastarepivät Turkin kauppiaat,ei hetken rauhaa eli olisi sitten tämmöinen
"halpispaikka" kokeiltava ja loma-ajankohta keväällä Helmi-Huhtikuun välillä.
Paleltuuko sinne oikeasti,millaisia kokemuksia ja kysyjänä vaatimaton,ei ryyppylomalle menevä,vaan n 50v pariskunta jotka tykkää kävellen kiertää katsoa ja ihmetellä luonnosta paikalliseen elämänmenoon,ei siis Turkin tyyliin "kulisseja"katsella eikä uimarannat iske.Kiitos=)
3328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä Torreviejaan mahtuu ja kannattaa mennäkkin. Costa Blanca on hieman erilainen kohde kuin normaalit pakettimatkakaupungit, Torreviejan seutuvillehhan ei pakettimatkoja paljoa järjestetä vaan kaupunki ja ympäristö on täyteen rakennettu omistus loma-asuntoja. Sisäänheittäjiä on todella vähän ja kohtuu rauhassa saa kävellä, toisaalta jos kaipaatte esim. suomenkielisiä ruokalistoja niitä ei paljoakaan ole näkynyt. Ruokaravintoloista kannattaa valita brittien suosimia paikkoja, niissä on hinta-laatusuhde paras.

Äänestä

Kiitos=)
Ei kaivata Finski listoja eikä Finski Baarejakaan,enempikin ollaan oltu maailmalla paikallisten suosimissa paikoissa joissa ruoka ollut hyvää,hinnat sitä mitä paikallisetkin suostuu maksamaan ja tunnelma jotain ihan muuta kuin töllätä Formulaa tms Suomi baarissa..no thanks!
Elokuussa tultiin Sisiliasta ja sinne uudestaan ens syksynä,hieno paikka.
Tämä olisi tälläinen kevään helppo lomakohde,näin kun asuu kaukana Hki-Vantaalta menee pvä jo siirtymään sinne ja maksaa aikaa vaivaa rahaa melkoisesti.

Äänestä

Hyvä, joillekkin (yleensä 60v käyttäjille) tulee toi finskilistojen ja baarien puuttuminen shokkina, ymmärrän tietty asian jos kielitaitoa ei ole yhtään, itse taas en ole niitä kaivannut ja monissa lomakohteissa (varsinkin turkissa) tuli lähinnä myötähäpeän tunne henkilökunnan väkinäisestä suomen yrittämisestä, mielummin kun itsekkin kommunikoin ihan vaan englannilla niin tulee asiat helpommin selväksi.

Torreviejassa ei sitä paikallisväriä niin suunnattomasti ole, se kun on lomaresidenssien luvattu paikka, noita loma-asuntoja kaupunki lähistöineen on todella täynnä. Ydinkeskustaa lukuunottamatta alue on rakennettu melko harvaksi joten auton vuokraaminen on kohtuu kannattavaa. Se torreviejan keskustakaan kun ei mikään jättimäinen ole, muutama kilometri suuntaansa. itse olemme olleet kaupungin eteläpuolella pariinkiin otteeseen, tuolla Punta Priman/Playa Flamencan tienoilla. Kohtuu mukavaa aluetta, helppo liikkua jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UrmaS.k kirjoitti:

Hyvästi hihastarepivät Turkin kauppiaat,ei hetken rauhaa eli olisi sitten tämmöinen
"halpispaikka" kokeiltava ja loma-ajankohta keväällä Helmi-Huhtikuun välillä.
Paleltuuko sinne oikeasti,millaisia kokemuksia ja kysyjänä vaatimaton,ei ryyppylomalle menevä,vaan n 50v pariskunta jotka tykkää kävellen kiertää katsoa ja ihmetellä luonnosta paikalliseen elämänmenoon,ei siis Turkin tyyliin "kulisseja"katsella eikä uimarannat iske.Kiitos=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu