Ehdottaako ulosotto

Talon myyntiä muiden ulosottovelkojen maksamiseen, jos velkoja on n.30 000e ja asunnosta lainaa 150 000e ja talon arvo ehkä 175te-185te?? Asuntolaina ei siis ole ulosotossa. Pystyn lyhentämään kyllä tuloistani ulosottoa, mutta pelottaa, jos määrää talon myyntiin...
4299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Turvaava ulosmittaus tullaan tekemään.
Eli jos meinaat myy ja maksa velkasi. Tai uo voi sen tehdä jos et maksa tarpeeksi nopeasti. Kyllä saattaa ola jo myynnin kannalla kun saisi velat todennäköisesri pois sillä.

Äänestä

Sinulle on toisella palstalla jo laitettu vastausta.

Ulosotto tekee mitä todennäköisesti taloa kohtaan turvaavan ulosottotoimen, joka tarkoittaa sitä, että et voi myydä taloa ilman ulosoton lupaa.

Jos myyt talon ottaa pankki ensin omansa, koska asuntolainan panttina on talosi, sitten jos jää jotain ylitse siis siitä, kun pankki on kuitannut asuntolainan menee nämä rahat ulosottoon. Joten jos vaikka asuntolainaa on 150 000 euro ja talo myydään 180 000 eurolla ottaa pankki siis tuon 150 000 euro ja loput noin 30 000 euroa (pankki ottaa myös jotain palvelumaksuja) menee ulosottoon.

Mutta kaikki siis riippuu siitä tuleeko ulosottovelka maksetuksi kohtuu ajassa. Tietenkin voit kertoa ulosottomiehelle suoraan, että talosta on 150 000 euroa velkaa ja silloin ulosottomies tietää, että ei taida saada rahoja nopeasti, vaikka realisoisi talon, koska myynnissä saadut rahat menee suoraan pankille.

Lisäksi, jos jätät asuntolainan maksamatta, pankki irtisanoo lainasi ja hakee käräjäoikeudelta velkomistuomion, jonka jälkeen ulosotto voi myös myydä talon.

Talon myynnissä voi myös käydä siten, että talo myydään 130 000 euroon ja velkaa oli se 150 000 euroa. Tällöin sinulle jää 20 000 euroa velkaa talosta, jota et omista , täytyy sinun siis neuvotella uudestaan laina, koska asuntolainassa ollut pantti on myyty. Tämä laina on sitten kulutusluottoa ja siihen voit joutua hakemaan takaajat tai sitten pankki laittaa tämän ulosottoon, kun on ensin lainvoimainen päätös.

Joten kannattaa olla yhteydessä ajoissa ulosottomieheen ja yritää maksaa ulosottovelka kohtuu ajassa pois.

Katso oikeus.fi sivustolta siellä on myös laskuri, mitä tulet maksamaan ulosottoon.

Äänestä
  • Kenelle menee tieto turvaavasta ulosmittauksesta? Jos pienelle osalle asuntolainaa on henkilötakaajia, meneekö tieto tästä myös heille?

    Äänestä

Minulla suht samat velat ulosotossa ja talo, josta asuntolainaa. Ei tehty turvaavaa ulosmittausta. Ajattelin itse että johtuu varmaan siitä että pystyn lyhentämään uo-velkoja kuitenkin 1100,-/kk

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut kirjoitti:

Talon myyntiä muiden ulosottovelkojen maksamiseen, jos velkoja on n.30 000e ja asunnosta lainaa 150 000e ja talon arvo ehkä 175te-185te?? Asuntolaina ei siis ole ulosotossa. Pystyn lyhentämään kyllä tuloistani ulosottoa, mutta pelottaa, jos määrää talon myyntiin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu