ADD?

Panda.

Heips.

Kaipaisin hieman ADD/ADHD-ihmisten näkökulmia.. Olen 26-vuotias nuori nainen, sairastanut 17-vuotiaasta saakka masennusta (tai näin papereissa on aina lukenut). Diagnoosissa on varmasti perääkin, en sitä tyrmää - olen aina ollut todella herkkä tapaus. En silti koe, että olisin ollut täysin masentunut kaikki nämä vuodet, omat käyttäytymismallit on sen sijaan istuneet hyvinkin tiukassa. Aloin siis pohtimaan, voisiko kohdallani olla kyse myös jostain muusta..

Päällimmäisenä ja häiritsevimpänä asiana on asioiden keskenjääminen. En ole saanut mitään päätökseen oikeastaan koskaan - en koulutusta (taustalla kaksi keskenjäänyttä tutkintoa), harrastuksia (soittoharrastus, erinäiset kurssit..), avoimen yliopiston opinnot (maksoin itseni kipeäksi näistä), kuntoutuskursseja, usea työpaikka (cv:ssäni koreilee vain pätkätöitä) ja mitä kaikkea.. En tiedä, miksen saa suoritettua asioita loppuun.. On todella vaikea ottaa itseäni niskasta kiinni ja saada asioita päätökseen - tai pikemminenkin: jatkumaan osana arkea. Tällä hetkellä minua odottaa remontin viimeistely - on odottanut jo vuoden. Olen pettynyt itseeni.

En ole saapas, sen tiedän. Ymmärrän asioita todella moniulotteisesti ja syvällisesti ja lähipiirini pitää minua fiksuna ihmisenä, joka pärjäisi akateemisesti. Olen informaatiopesusieni ja uppoudun mielenkiintoisten aiheiden pariin useiksi tunneiksi. Mutta jossain mättää..

Kirjallisten tehtävien ymmärtäminen jokseenkin takkuaa. Tämän muistan aina lapsesta saakka - lukemaani on ajoittain vaikea ymmärtää, etenkin, jos on kyse matemaattisista tehtävistä. Joudun toisinaan lukemaan tehtävänantoa hyvinkin kauan ja jopa ääneen, että tämän sisäistäisin.
Kirjoittaminen ja sanoilla leikittely on itselleni kuitenkin todella ominaista ja hirmuisen mieluista puuhaa - joskin armottoman hidasta. Esimerkiksi esseiden/sähköpostien/tämän tekstin kirjoittaminen vie pienen ikuisuuden, koska jumiudun miettimään ja ylianalysoimaan jnejne.

Olen myös melko aistiyliherkkä. Sain 13-vuotiaana rasitusastmadiagnoosin, koska voimakkaat hajut kävivät henkeen - käyvät nykyäänkin. Mutta aisteille käyvät myös valot kuin äänetkin. Rasitusastmadiagnoosi oli mielestäni yhtä tyhjän kanssa.

En tiedä.. Lähtökohtaisesti tuo masennusleima turhauttaa, sen piikkiin laitetaan niin mahdottoman paljon, mutta en jaksa uskoa, että kyse olisi "vain" masentuneisuudesta.

Onko kellään vastaavia kokemuksia?

1

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiire24

      Itselläni samanlaisia ongelmia ollut. Olen ADD diagnoosin saanut. Saatan tehdä yhtä asiaa monia päiviä ja olen tiedonhakuinen. Ongelmia lukemisen ymmärtämisessä. Luen hitaasti ja tein koulussa/kokeissa tehtäviä hyvin pitkään(yleensä olen aina viimeinen joka on saanut tehtävät valmiiksi).

      Lääkäri Daniel Amen on tutkinut ja luokitellut aivojaskannejen perusteella ADD:n kuuteen eri tyyppiin. Lukiessani aiheeseen liittyviä artikkeleita olen huomannut osassa mainittavan hitauden olevan yhteydessä ylikeskittymiseen. Saman olen todennut käyttäytymisessäni. Tämän kaltaiset oireet voivat johtua "overfocused add" -tyypistä. Alla oireita:

      Inattentive.
      Short attention span.
      Easily distracted.
      Disorganized loses or misplaces things.
      Hyperactive.
      Stuck in negative thoughts or behavior.
      Worries excessively even over things that are not important.
      Holds grudges.
      Inflexible cognitive thinking.
      Obsessively compulsive about the way things ought to be done.
      Argumentative and oppositional towards parents. May even seem to enjoy arguing.
      has to have his/her own way.
      Task oriented, has trouble shifting attention or from one activity to another.
      Needs things to remain the same.
      Often is in families with addiction problems or obsessive-compulsive tendencies.

      Suomessa ADHD diagnoosin varmistaminen ei aina ole yksinkertaista ja voi vaatia yksityisellä käymistä. Lisäksi kannattaa tietää minne hakeutua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe