Aattelin kysästä tämmöstä jos joku tietäisi kertoa kun mua on vaivannu jo pitemmän aikaa tää. Ärtyvästä suolesta kärsin mutta vaiva on helpottanut merkittävästi tässä ajan kanssa mutta ihmettelen vaan kun nää vessa reissut venyy vähän turhan pitkiksi. Ei sinänsä etteikö maha toimisi kumminkin ja ummetusta ei ole mutta useinkin vessassa saa istua kepeästi puolituntiakin ei normaalia?? Kuitua lisää? syön kyllä aika terveellisesti ja olen kasvissyöjä.
Lisää kuitua(ko)?
Joku
5629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselleni oli hyväksi, kun jätin oluen ja muunkin alkoholin pois. Närästys ja muut mahan murmutukset lakkasivat. WC-istunnot eivät saisi muodostua pitkiksi. Seurauksena voi tulla peräpukamat.
ei kasvissyöjällä voi olla kuidun puute, vaan liikasaanti milloi ei taas suoli toimi.ummetustahan se on jos ei kunnolla ulos tule ja harvoin tulee.ärtyvä suoli lienee aiheuttaa ja liika kuitu. mene tähystykseen jos et ole jo käynyt, niin näkee ettei ole mitään vakavampaa.
No siis tarkotin että kyllä suoli toimii ja ei ole kovalla. testit on tehty ja niissä ei ollut mitään, tähystyksessä en ole ollut enkä usko että on tarvetta. Oon kyllä aika niukka ruokanen että en sitte tiedä jos se vaikuttaa.
kannattaa mennä tähystykseen niin voidaan maha ja suoli tyhjentää ja katsoa miltä näyttää, itselleni tuli diagnoosiksi että pitkä ja mutkainen suoli. mikä aiheutta pitkää taukoa vessa reissussa, onneksi ei vakavampaa.
kyllä se maha toimii joka pvä kellon tarkasti mutta ihmettelen vaan kun pytyllä saa olla niin kauan että saa "kaikki ulos". ja maha ei siis ole kovalla.