Room. 6:14 Sillä synnin ei pidä teitä vallitseman,
- koska ette ole lain alla, vaan armon alla.
______________________
Joh. 8:32-36
ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi."
He vastasivat hänelle: "Me olemme Aabrahamin jälkeläisiä emmekä ole koskaan olleet kenenkään orjia. Kuinka sinä sitten sanot: 'Te tulette vapaiksi'?"
Jeesus vastasi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: jokainen, joka tekee syntiä, on synnin orja. Mutta orja ei pysy talossa iäti; Poika pysyy iäti.
***) Jos siis Poika tekee teidät vapaiksi, niin te tulette todellisesti vapaiksi.
- koska ette ole lain alla, vaan armon alla.
______________________
Joh. 8:32-36
ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi."
He vastasivat hänelle: "Me olemme Aabrahamin jälkeläisiä emmekä ole koskaan olleet kenenkään orjia. Kuinka sinä sitten sanot: 'Te tulette vapaiksi'?"
Jeesus vastasi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: jokainen, joka tekee syntiä, on synnin orja. Mutta orja ei pysy talossa iäti; Poika pysyy iäti.
***) Jos siis Poika tekee teidät vapaiksi, niin te tulette todellisesti vapaiksi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihmisille tyypillinen ajattelutapa on laatia mielessään luttelo sellaisista asioista jotka ovat pahoja. Ja vastaava luettelo asioista jotka ovat hyviä.
Veikeämmäksi asia muuttuu kun ilmenee, että naapurin tekemänä sama teko on erittäin paha, joka itse tehtynä ei ole ollenkaan niin paha.
Pelastava usko mielletään epäuskoisten parissa juuri näin: On olemassa luettelo hyvistä teoista ja samanlainen luettelo pahoista teoista.
Henkilö joka on uskossa on epäuskoisten mielestä henkilö joka vältää tekemästä niitä tekoja, jotka jumalattomat ovat luetelleet pahoiksi teoiksi,
ja vastaavasti ahkeroivat niissä teoissa jotka ovat jumalattomien mielestä
hyviä tekoja.
Jumalattomien mielestä pahin teko mitä maailmassa on, on kertoa epäuskoiselle että tämä elää ilman Kristusta ja on siksi matkalla kadotukseen.
Jumalan mielestä tämä "maailmanlaikkeuden pahin teko" teko on se teko
joka on jokaisen uskovan ensimmäinen ja tärkein teko heti oman kääntymisen jälkeen.
Tämä edellä kuvaamani ristiriita Jumalan ja ihmisen käsityksissä tunnetaan nimellä SYNTI.
Synnin tunnustaminen (huomaa tärkeä muto "synnin", ei siis syntien tunnustaminen, jossa puhutaan jo tekemisistä) on suomenkielellä:
"Olen samaa mieltä Jumalan kanssa".
Kun ihminen herää Jumalan tahdon tuntemiseen hän toteaa OLEN syntinen.
Siis kaikki mitä ihmisessä on soluja, ne ovat synnin kokonaan saastuttamia soluja.
Ellei tätä tuntoa saavuta, että OLEN syntinen, ei voi koskaan tulla Kristuksen tuntemiseen, eikä syntyä Jumalan lapseksi. PARHAINKIN SAAVUTUS IHMISELLE ON silloin vain OMANVANHURSKAUDEN PALVELIJA, ellei tämä kokosyntisyys kirkastu ihmiselle.
Vain KOKONAAN syntinen, voi saada kokonaisen ja täydellisen lahjavanhurskauden, armosta ilman omia töitä.
Siksi tämä on niin tärkeä asia.
Vain kokonaan syntinen voi tulla kokonaan ja täydellisesti vapaaksi, kaikista lain vaatimista rangaistuksista.
5. Moos. 32:4 Hän on kallio; täydelliset ovat hänen tekonsa, sillä kaikki hänen tiensä ovat oikeat. Uskollinen Jumala ja ilman vääryyttä, vanhurskas ja vakaa hän on.
Matt. 5:48 Olkaa siis te täydelliset, niinkuin teidän taivaallinen Isänne täydellinen on."
____________
***) Matt. 6:1 "Kavahtakaa, ettette harjoita vanhurskauttanne ihmisten nähden,
että he teitä katselisivat; muutoin ette saa palkkaa Isältänne, joka on taivaissa.
____________
2. Kor. 13:4 Sillä vaikka hänet ristiinnaulittiin, kun hän oli heikko,
elää hän kuitenkin Jumalan voimasta;
olemmehan mekin hänessä heikot, mutta me elämme hänen kanssaan
Jumalan voimasta teitä kohtaan.
2. Kor. 13:5 Koetelkaa itseänne, oletteko uskossa; tutkikaa itseänne. Vai ettekö tunne itseänne, että Jeesus Kristus on teissä?
***) Ellei, niin ette kestä koetusta.
Edellä oleva oleva itsetietoinen ja uskova viestittäjä puhuu Jumalattomista ja epäuskoisita ihmisistä. Tämä jo osoittaa , miten heidänlainen omavanhurskaus kukoistaa.
Juuri estilestadiolaisuus määrittelee hyvät ja huonot teot. Mkä on syntiä ja mikä ei.
Turha sitä on vain ulkopuolisten väitteeksi sanoa.vai onko teillä tapana olla niitä eristämästä.Anteeksipyynnöillä ja ripillä niitä sovittaa. niinkö?
Ihmisen solusto on Luojan luomaa kulllekin.Itse niitä voi synneillään mustata.
Tuntuu siltä, että uskovan on valta tehdä syntiä kun tunnustaa sen, ja sitten on kaikki OK Hyviä Jumalalle kelpaavia ihmisiä on muuallakin, ei vaan rukoushuoneiden penkeillä.
Juuri estilestadiolaisuus määrittelee hyvät ja huonot teot. Mkä on syntiä ja mikä ei. -su-
Tuollaista voi kirjoittaa vain sellainen ihminen, joka ei tunne raamattua.
Jumala sanassaan ilmoittaa mikä on synti ja miten ihminen pelastuu.
Vakavasti sanon savon ukolle: Hanki oikea raamattu ja ala lukea. Näin et olisi omien päätelmiesi varassa. Jos noine väärine, valheellisine ajatustesi kanssa menet Ylimmän Tuomarin eteen, et kestä, vaan joudut kadotukseen. Asia on vakava: elämän ja kuoleman kysymys kohdallasi.