Annetaanko tuo ruiske nykyään vielä suht automaattiseti synnyttämään mennessä? Jostain olen kuullut, ettei sitä enää saisi. Kertokaa te, jotka olette lähiaikoina synnyttäneet, että miten on toimittu ja mikä sairaala on ollut kyseessä.
peräruiske
6
326
Vastaukset
- tyksissä
neljä kertaa synnyttänyt ja koskaan en ole saanut eikä edes ehdotettu.
- Jepulih
Minulla käynnistettiin synnytys ja sitä ennen sain ruiskeen
- ...
Synnytys käynnistettiin keväällä Kätilöopistolla enkä saanut peräsuisketta, eikä sitä ehdotettukaan.
- ewqweer
saahan sitä toivoa annettavaksi, jos kokee, että sellaista tarvitsee. Tayssissa olen synnyttänyt, ja siellä ei kyselty annetaanko, vaan annettiin ihan automaattisesti. Voisit vaikka neuvolasta kysellä kun seuraavan kerran käyt, tai vaikka sopia tutustumiskäynnistä synnytyssairaalasi synnärille, jossa voit sitten kätilöltä kysellä kaikkea mikä mietityttää.
- fdfdfds
tyksissä ei ainakaa saanu
- ei annettu ei
Synnytin Helsingissä Naistenklinikalla alkuvuodesta 2011. Kukaan ei puhunut peräruiskeesta mitään, eli ei annettu.
Onneksi maha oli tosi aktiivinen jo pitkään ennen synnytystä, kuralla noin kuukauden. Se juoksutti pari kertaa vessassa myös ennen kuin lähdin synnyttämään, joten eiköhän se suoli ollut aika tyhjä loppujen lopuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1117945Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3997108Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite794422Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294159Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022578Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os322322- 992267
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps201989Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11867Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11850