Mopon talvirenkaat

Morjesta. Elikkäs talvi olisi tulossa ja mopollani ajattelin talvellakin ajella. Pitää mopoissa lain mukaan olla jotkin tietynlaiset renkaat talvella vai käykö ihan normaalit SM-renkaat? Mopona siis derbi x-race.
114207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Karkeakuvioiset renkaat (=enskat) tai nastat.

Äänestä

Kuinkas paljon näistä supermotoista sakotetaan, jos niillä ajelee ja jää kiinni?

Äänestä
  • Sakot kesärenkaista talvella on ainakin autoissa 50€ rikesakko per rengas, eli mopossa 100€.

    Äänestä

En tiedä asiasta, mutta luulen etä sakon hintana olisi muutama kymppi. En kuitenkaan suosittele, että ajelet smotoilla läpi talven. Joskus kun vielä innostut kaasuttelemaan ni varmaa kaadut :D

Äänestä

Ne nastarenkaat taitavat kyllä pian mennä ostoslistalle. Nytkin jo vedetty parit lipat, joista toinen lähes täysistä vauhdeista-.-)

Äänestä

Nastarenkaat ehdottomasti !

Äänestä

M S merkintä ja nastat kannattaa laittaa varmuuden vuoksi, pitää paremmin jäätiköllä ja kovalla lumellakin. Ruuvinastoja saa halvalla ja tietty rengasliikkeissä nastoitetaankin.

Äänestä
  • itsellänihän ei ole nastoja eivätkä renkaat ole kitkat, mutta niissä on silti M S merkintä.

    Äänestä

  • Enskanasta kirjoitti:

    itsellänihän ei ole nastoja eivätkä renkaat ole kitkat, mutta niissä on silti M S merkintä.

    M S merkintä riittää lailliseen ajamiseen talvella, jos renkaista sellainen löytyy. Ei nastoja ole pakko laittaa, mutta oma turvallisuus kyllä kannattaa ottaa huomioon. Ruuvinastat on halpoja!

    Äänestä

Nappularengas ainakin on tosi liukas, koska siinä ei ole sellaisia lamelleja kuin kitkarenkaissa. Eihän M+S-maasturin renkaillakaan pääse lumipolanteella edes liikkeelle, mutta etuvetoauto lähtee oikeilla kitkarenkailla eteenpäin ongelmitta samasta paikasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juuppeli kirjoitti:

Morjesta. Elikkäs talvi olisi tulossa ja mopollani ajattelin talvellakin ajella. Pitää mopoissa lain mukaan olla jotkin tietynlaiset renkaat talvella vai käykö ihan normaalit SM-renkaat? Mopona siis derbi x-race.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu