Nokian osake, mikä ihmeen tavoitehinta?

Nordea antaa Nokian osakkeelle tavoitehinnaksi 4,50e ja kehottaa ostamaan sitä, vaikka osakkeen tämän hetkinen arvo on 5,29e, siis melkein 18 % enemmän. Mikä mättää? Onko tavoitehinta väärä, vai pitäisikö ostokehotus ollakin myyntikehotus? Hei, haloo Nordean analyytikot, herätkää jo!
11667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Aika hupaisaa. Mitenköhän vanha tuo suositus oikein on? Olisi ollut järkeä silloin, kun tuli tieto matkapuhelinbisneksen myynnistä Microsoftille. Kurssihan pomppasi 3 eurosta neljään hetkessä. Nokia sinänsä tulee olemaan aivan eri yhtiö jatkossa kuin nyt.

Yleensäkin analyyttikkojen suositukset ovat sellaisia, että niitä on vaikea ymmärtää. Onko pankilla salkussaan liikaa tavaraa, joka täytyy saada myytyä tai vastaavasti pankilla on ostohalukkuutta ja suositukset on laadittu sen mukaan?

Suomalaisten yhtiöiden asioita on sen verran helppo itsekin seurata, että analyytikkosuosituksia ei tarvita. Tarvitaan omaa mielenkiintoa seurata yhtiöitä. Hyvälläkin seurannalla tulee kuitenkin tehtyä vääriä johtopäätöksiä, toivon mukaan kuitenkin vähemmän kuin oikeita.

Äänestä
  • Joo, kyllä viimeistään nyt olen sitä mieltä, että analyytikot ovat turhanpäiväinen, jopa harhaanjohtava luonnonvara. Sellaista hälläväliä jengiä. Eivät viitsi edes yksinkertaisimpiakaan juttuja pitää ajan tasalla. Jos jotain ns. analyysejä kertovat, niin nekin ilmeisesti ravistavat hihasta. Onhan se nähty. Itse pystyy tekemään paljon luotettavammat analyysit.

    Äänestä

pankin tätiä joka suosittelee jotain rahastoa sekä analyytikkoa jolla on aina oma tai toimeksiantajansa lehmä ojassa. Tämän olen oppinut vuosien aikana karvaasti kantapään kautta.

Äänestä
  • Joo, juuri niin. Kun on taas seurannut näitä Q3:n tulosjulkistuksiakin, niin analyytikot ovat aivan tarkoituksella antaneet juuri päinvastaisia arvioita kun mitä sitten totuus on ollut. Ilmeisesti niille maksetaan siitä, että kusevat sijoittajia silmään, mistä taas toimeksiantajat hyötyvät. Hyvinä esimerkkeinä esim. Nokia ja Caverion.

    Äänestä

  • surkimusjengiä kirjoitti:

    Joo, juuri niin. Kun on taas seurannut näitä Q3:n tulosjulkistuksiakin, niin analyytikot ovat aivan tarkoituksella antaneet juuri päinvastaisia arvioita kun mitä sitten totuus on ollut. Ilmeisesti niille maksetaan siitä, että kusevat sijoittajia silmään, mistä taas toimeksiantajat hyötyvät. Hyvinä esimerkkeinä esim. Nokia ja Caverion.

    Itse näen analyytikkojen tehtävä johtaa aina harhaan yksityistä sijoittajaa.
    Analyytikot pelaa eläkeyhtiöiden kanssa omaan pussiin. Eli kun kehotus on myydä vaikka -18% alihintaan niin eläkeyhtiöt on valmiina ostamaan kansan rahalla kaikki liikenevät pois. Eläkeyhtiöitä ei myöskään haittaa isot myyntitappiot, kun myyntivoittoja tulee kahta kauheammin. En tule ikinä ostamaan osakkeita analyysien perusteella.
    Touhu on kuin asuntoa ostaessa tai myytäessä, en ole välittäjää koskaan tarvinnut, itse saanut aina paremman hinnan, tai siten nämä "kaikki" tarkastus byrokratiat mm.energia paperi,kuntotarkastus asuntoa ostaessa...

    Äänestä

sitten kun maksetaan se iso osinko osakkeen omistajille känyköiden myynnistä niin nii sen jälkee liikutaan 3.50 euron kieppeillä osakkeen hinnassa

Äänestä

Tämä taitaa olla OMXH:n ainoa firma, josta on saanut hyvää tuottoa tänä vuonna, eikä nousu ole perustunut tilapäiseen hypetykseen tai epärealistisiin odotuksiin. No, firmallahan oli vielä sama arvonsa, vaikka kävi alle 2,50 eurossa tänä vuonna, joten ei tässä voi puhua uudesta arvonnoususta, vanha arvo vain saatiin uudelleen esille edes jotenkin.

Sijoitusvinkkini tänä vuonna aikaisemmin ovat olleet Fortum, Nokia, Neste Oil, Sotkamo Silver ja Biotie, näistä on kyllä tullut rahaa, mutta Fortumilta ja Neste Oilista on matto lähtemästä alta, eli vaikka arvonnousua on tullut, se ei ole kestävällä pohjalla.

Äänestä

Vai ei perustu epärealistisiin odotuksiin. Justiinsa Q3 ovk tuli ja tukijalka
verkot, voitto supistui merkittävästi vuodentakaisesta ja se uutisoitiin
päinvastoin. On muuten lopeilla optiot irtoilemassa näihin aikoihin, vai olikos
se sen ylimääräisen yht. kokouksen tienoilla?
Sattuvat vaan määräytymään sen hetkisen kurssitason mukaan ne tulossa
olevat optiomiljoonat, tulleeko miljoonia vai kymmeniä miljoonia.

Laskekaa nyt itteki tavalliset pienosakkeen omistajat omassa päässänne
vähän. Verkot tuottaa n. miljardin vuodessa, siis jos tilanne ei merkittävästi
huonone, kilpailu kiristy ja rahakkaat toimitussopparit mene kortille.
Tämä on se päätukijalka. Yhtiön historian tuntien verkottelupuolella, en odottaisi
mitään mahtikulkua jatkossa, liikevaihdon rajua kasvua ja liikevoiton tuplausta.
Pikemminkin päinvastoin, hyvä jos saavat pidettyä ennallaan molemmat.
Ja aivan todennäköistä on taas joku pöljä ostos ylihintaan, mieluiten
rapakon takaa mitä saadaan taas alaskirjata seuraavat vuodet, nyt kun ne
mikkisoftamiljoonat kohta polttelevat taskuissa, kyllähän niistä nyt jotenkin
pitää eroon päästä.

Hampaiden kiristelypuoli saattaa tuottaa jatkossa n. 500-700 miljoonaa vuosi,
voi jäädä alle 500 kin. Tähän on vielä lisäksi se karttaharjoittelu osio, jos niihin
autoihin saatais joskus jatkossa se internettisoopa jatkossa jonkinlaisilla
toimitusmäärillä ja ehkä vähän vielä muuallekin, karttoja siinä sivussa,
realistinen arvio tälle liiketoiminnalle tuotoksi ehkä 600-800 miljoonaa vuosi.
Mutta nämäkin vasta joskus parin vuoden päästä korkeintaan, voi mennä vielä
paljon pidempäänkin.

Eli silloin liikutaan max 2,5 miljardin vuositasoa voitoissa, tämäkin voi jäädä
alle parin miljardin parhaimmillaankin.
Siitä kun lasketaan pois kertaerät - joita tämän yhtiön kohdalla on totuttu
näkemään viimeiset 10 vuotta säännöllisesti reippaasti - sekä verot,
osaketta kohden jää n. 0,35 egee. Tämä siis parhaimmillaankin, kovin paljoa
tuon yli en odota nousevan ja tähänkin vielä vuosia.
Siitä voi sitten jokainen laskea, paljonko realistinen arvo osakkeelle on.
Itse käyttäisin lukua 0,30 ja siitä sitten pee eetä kehiin, kassakin on
toivottavasti tulevaisuudessakin riihikuivaa jäljellä, ettei mene kaikki
johtajien optiomiljoonien kurssipönkityksiin.

Tämän osakkeen kohdalla vaan velkarahalla väännetään milloin rajuun
ylihintaan kurssi ja milloin pudotellaan rajuilla velkashorttailuilla pohjamutiin.
Siihenpä sitten koetat pienosakkeenomistaja miettiä, mikä kusetus on
milloinkin meneillään. Tämä kurssivedätyspeli tapahtuu pääsääntöisesti
ulkomailta käsin, kenties veroparatiisienkin kautta.
Nyt on selvästi meneillään kusetuskiskotus vaihe ylöspäin, realistista taustaa
tälle ei tämän osakkeen kohdalla ole.
Mutta juuri silloin nämä kusettajat juuri yleensä tekevät sen kiskottamisen
ylös, kunnes taas vääjäämättä lopulta tynnyrin pohjalta taas hana aukaistaan.
Sitä tämä osake on, yhtä kusestusta koko ajan.

Ja kyllähän sitä nyt toottakai on nyt varaa aloittaa omien osakkeitten
osto-ohjelma taas semmoosella parilla miljaardilla nyt ainaaski per vuosi,
nyt näin aluksi, kun ne pääomistajat niin toivovat.

Äänestä
  • Unohdit Nokian patenttisalkun, joka myös tuottaa ilmaista rahaa vuodessa ilman menoja.

    Ei Nokian tarvitsekaan tehdä mitään kovia tuloksia, jotta osakkeen arvo voisi olla 5-6euroa. Tämä paskainen Caverionkin on kohta 7 eurossa, vaikka tulosta ei paljoa ole syntynyt verrattuna esim. YIT:hen, joka sentään takoo 0,18 epsiä kvartaalissa.

    Tietty mikäli P/E-arvolla 12, ja eps 0,30 tuloksella laskee, pitäisi Nokian arvo olla 3,60 euroa.

    Äänestä

Tässä osoitteessa on tavoitehintoja laidasta laitaan.
http://www.analystratings.net/stocks/NYSE/NOK/

Esimerkkejä:
10/21/2013 Credit Suisse $20
10/22/2013 Monness Crespi & Hardt $60
10/22/2013 Merrill Lynch $20
10/25/2013 Jefferies Group $21


Aika huimaa vai? Ja suht uusia lokakuusta.
Mitähän tämän takana kun useimmat uudet ovat n. $8 paikkeila.

Äänestä
  • En löydä samoja tietoja muista verosivuista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tolkkua kehiin kirjoitti:

Nordea antaa Nokian osakkeelle tavoitehinnaksi 4,50e ja kehottaa ostamaan sitä, vaikka osakkeen tämän hetkinen arvo on 5,29e, siis melkein 18 % enemmän. Mikä mättää? Onko tavoitehinta väärä, vai pitäisikö ostokehotus ollakin myyntikehotus? Hei, haloo Nordean analyytikot, herätkää jo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu