Minne rahat? Tarkoitus olla pitkään reissussa

matkaan käy

Terve! Ensimmäistä kiertoreissua suunnittelemassa, nyt alkuun Aasian maita ja ehkä australiassa tarkoitus käydä. Matkan pituutta en ole päättänyt, mutta niin kauan kuin mielekkyyttä riittää ois tarkoitus matkata.

Muuten kaikki tuntuu olevan "selvää" (tosiasiassa mikään tässä reissussa ei ole selvää :D), mutta kun lähtee arviolta 6kk-10kk reissuun, niin missä säilytätte rahoja? Miten paljon rahaa kannatte mukana? Nostatteko sitä jostain pankista tarpeen tullen? Mistä esim? Luotettavia?

Kiitos !:)

22

1713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pankkiautomaatista

      Pankissa olen pitänyt rahoja :-) Nostan yleensä rahaa lentokentältä automaatista niin siitä saa suoraan paikallista valuuttaa eikä tarvii erikseen vaihtaa. Jos jossain on pitempään niin nostan automaatista lisää tai maksan kortilla.

      Hotellihuoneeseen ei kannata jättää yleensä mitään ellei ole tallelokeroa.

      Ehdottomasti kannattaa hommata pari luottokorttia ennen matkaa.

      • onnea matkaan

        Yksi kortti riittää, kun sen pitää tallessa.
        Ei koskaan liikaa rahaa päällä, paikallista pikkurahaa taskussa, isommat rahat paremmassa piilossa. Mielestäni automaatit luotettavampia kuin pankit, pankissa/ katuvaihdossa on joskus vedetty rahaa välistä.
        Halpamatkailijan kannattaa myös näyttää siltä, älä diivaile vaatteilla tai varusteilla. Miltä rähjäisemmältä näytät, sen parempi. Kannattaa miettiä, missä liikkuu mihinkin vuorokauden aikaan.


      • 222
        onnea matkaan kirjoitti:

        Yksi kortti riittää, kun sen pitää tallessa.
        Ei koskaan liikaa rahaa päällä, paikallista pikkurahaa taskussa, isommat rahat paremmassa piilossa. Mielestäni automaatit luotettavampia kuin pankit, pankissa/ katuvaihdossa on joskus vedetty rahaa välistä.
        Halpamatkailijan kannattaa myös näyttää siltä, älä diivaile vaatteilla tai varusteilla. Miltä rähjäisemmältä näytät, sen parempi. Kannattaa miettiä, missä liikkuu mihinkin vuorokauden aikaan.

        Pari kertaa on käynyt niin, ettei ensimmäinen luottokortti kelpaa, joten olen ollut ihan tyytyväinen, että mukana on ollut toinen kortti. Samalla sitä pitää huolta kahdesta kortista kuin yhdestäkin.


    • on tää

      Rahat käärölle ja sukkulanmuotoiseen kapseliin max parisenttiä halkaisija pituutta 10-12 cm. Kapselin sitten vaan sinne minne aurinko ei paista. Tallessa ovat ellei joudu ruumiintarkastukseen jossain vinkuintiassa. Silloin voi nekin rahat mennä.

      • onnea matkaan

        Myös kondoomia voi käyttää.


      • Varma pankki.
        onnea matkaan kirjoitti:

        Myös kondoomia voi käyttää.

        Juuri niin juuri niin. Se on niin sanottu hivakka suolessa. Siellä pysyy ja säilyy. Kannattaa soveltaa käytännössä.
        Joskus tietysti tulee mulkoilua kun tarjoilija joutuu odottamaan, kun sanoo oota käyn vessassa tikistämässä, haluutko tasarahan vai riksaa lisäks, paljonko.
        Pahinta jos hivakka ei meinaa tulla päivänvaloon.


    • nainen

      • miesmatkailija

        hmm aha ymmärsin :D sinnepä sinne, piiloon.


    • Pääsääntönä voinee pitää, mikä tässäkin nyt tullut jo ilmi, että ei kannata kuljettaa paljon rahaa kerralla mukana, tai ei ainakaan kaikkia rahoja samassa jemmassa.

      Ja kannattaa pitää mielessä, että kontakti kotimaassakin voi olla ihan hyvä idea, kenen luona pitää rahaa jemmassa sen varalta, että matkalla sattuu jotain ja rahat katoaa jostain syystä?

      Ja muitakin arvopapereita, kuin rahaa kannattaa säilyttää huolella ja harkitusti, esimerkiksi passia: Valokopioiden ottaminen passista voi olla ihan hyvä idea ennen matkaan lähtöä jo kotimaassa.

      Näillä vinkeillä ei muuta kuin sitten kohti valoja ja läpivedoksi, Happy trails!

    • Olen matkustanut pitkin maailmaa työkseni "koko ikäni" eli kauan. Minulla on aina vähintään kaksi luottokorttia mukana ja nostan automaatista lisää silloin kun tarvitsen. Kaksi korttia minulla on sen takia, että joskus toisen luottoraja on täynnä tai se ei muuten vaan kelpaa.Esim. Ruandassa rahaa sai vain Visalla siellä alueilla, missä minä olin. Käteistä pyrin pitämään mahdollisimman vähän mukana eli mukana on vain tarvittava määrä ja loput hotellin tallelokerossa.

      • Sekunti riittää

        Hei hei älkääs nyt kaikki kulkurit vannoko minkään pilipali-lokeroiden nimeen. Ne saa kaikki sekunnissa auki piikillä perunalla tai vakiokoodilla. Kyllä, myös sen huoneen oven saa piikkaamalla tai vaikkapa avaimella auki.


    • Jemma

      Luottokortti ja muutama satanen rahavyössä hätävarana.

    • rahakukkaro

      Setelit käärölle vehkeen ympärille, ja kuminauha päälle.

    • Kameltravel

      Jos sinulla vielä tässä vaiheessa on tämä epäselvä niin älä lähde ollenkaan.

    • sam2

      minä en ikinä pankissa rahojani pie.aina muutama tonni taskussa.

    • no huh huh

      no perstaskussa tietenkin..vähä vielä siellee et setelin päät näkyy..hyvä luoja sentään..

    • turvallista reissua

      AP:lle: Itse säilytin reilut 2000 euroa reisitaskuhousuissa passeineen päivineen keskellä Bangkokia niin yöaikaan kuin päiväseltään. Tosin olin selvinpäin koko 2 viikon reissun. Oppaana oli nettituttuja australiasta ja thaimaasta, joiden kanssa kierreltiin ympäri ämpäri nakhon si thammaratista somdetiin jne...

    • jwlöh

      Hivakassa.

    • derppi

      Itse olen pitänyt repussa, selkää vasten olevassa olevassa taskussa, myös hyvin epämääräisissä mestoissa. Et trarvitse mtn suurta summaa, kaupungeista löytynee esimerkiksi Citibank, mistä saat nostettua rahaa tarpeen mukaan. Ihan vaan visa debit toimii loistavasti kaikkialla.

    • Travelingman

      Pidän aina koko matkakassan kauluspaidan rintataskussa.
      Kun setelit pilkistävät vielä sopivasti suorana olleessaan, huorat ja portsarit ovat innoissaan.

    • Sumpsan Sulttaani

      Perstaskussa tietenkin, jos joku köyhä vie niin nostan uutta pankista, pöljää tapalla rahasta

    • 12+19

      Rintaliiveissä tai kengässä on hyvä pitää luottokorttia. Rahavyölaukku on hyvä kun sen laittaa niin alas, että se menee kalsareiden sisään eli ei näy ollenkaan.

      Ilman muuta automaatista rahaa vain muutaman päivän tarpeeksi kerrallaan. Hyvä olisi jos on joku täällä Suomessa joka siirtää esim. joka kuukausi 500 € tilillesi (tai mikä sitten onkin sopiva summa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe