Lenkillä ollessa ilmat kylmenneet joten kuinka pitää matkaeväspullo mukana ja ainakin kädenlämpöisenä? meillä poika käy heti yskimään kun kylmässä ilmassa kylmää maitoo syö. Onko pullon lämmittimiä olemassa?
pullon lämpimänä pysyminen
15
472
Vastaukset
- Niisku-10
Miksi ihmeessä lenkillä sitten pitää juoda maitoa?
- Kannattaisiko..
se maito juoda kotona ennen ulos lähtöä?
- Whatafuck?
Maitoa ei saa säilyttää pitkään lämmitettynä! Tämä nyt on lapsenhoidon aa ja oo. Jos lapsi tarvitsee lämpimän matkajuoman, laita pulloon lämmintä vettä ja pullo vaikka villasukkaan!
- lämpöpussi
Jossain olen nähnyt "tuttipullon mentäviä" termospusseja, mikä vähän pitää kauemmin lämpimänä juomaa. En tiedä tarkemmin mutta google tietää.
- asdfsdgdfg
Toki jossain termarissa pysyy lämpimänä, mutta ei ole kyllä suotavaa juottaa lämpösäilytyksessä ollutta maitoa, et varmaan itsekkään joisi? bakteereita alkaa siihen muodostumaan ja kohta on vauva ruikulla. Voisit syöttää vauvan ennen lenkille lähtöä, ja jos olette kovin kauan reissussa, niin kartoita lähiympäristö,onko esim. kahviloita joissa voisi tarvittaessa maidon lämmittää. tässäkin tapauksessa tietysti parikin pulloa mukaan ja niihin annokset valmiiksi. uudelleen ei ylijäämämaitoa saa lämmittää. vesi on hyvä janojuoma, ja vauvankin voi opettaa hyvin juomaan sitä.
- Ei liian aikaisin
Riippuu tietysti siitä, minkä ikäisestä vauvasta puhutaan, mutta eipä se ihan pieni imeväinen vettä mihinkään tarvitse. Vie vain turhaan tilaa maidolta vatsalaukussa.
- Ei liian aikaisin
Ei liian aikaisin kirjoitti:
Riippuu tietysti siitä, minkä ikäisestä vauvasta puhutaan, mutta eipä se ihan pieni imeväinen vettä mihinkään tarvitse. Vie vain turhaan tilaa maidolta vatsalaukussa.
Ja miinusta on tullut tähän, koska...? Miksi pitää faktaa miinustaa, ihmettelen vaan?
- äippänhujhg
Ei nuku ilman maitoa. emme asu kahviloiden yms läheisyydessä ja jos vauva nukkuu ni sisälle ei sitä viedä koska vauva herää samantien ku tulee kuuma. Juu en oo lämmitettyä maitoo laittanutkaan pulloon. Purkista puhtaaseen pulloon säilyvyys on pari tuntia (tiedän sylkijutun)
- Niisku-10
Ei vauva nukkumiseen mitään maitoa tarvitse. Jos vauva on syönyt riittävästi ja jostain syystä herää kesken unien, niin laita vaikka tutti suuhun. Turha opettaa vauvaa siihen, että joka kerta kun hän herää, hän muka tarvitsisi maitoa. Itsehän vauvan tähän olet opettanut...
- Meillä..
ei ole lapset tarvinut koskaan nukahtamiseen maitoa. Olisihan se ollutkin koomista, jos pitäisi imettää samalla kun vaunuihin nukuttaa ;) Esikoisella oli tutti, toisella ei sitäkään. Kyllä se uni voittaa vaunujen kyydissä ilmankin.
- öööööööääää
Siis jos ei nuku ilman maitoa niin miksi maidon ei voi juottaa ennen lenkille lähtöä? Miksi se pitäisi juottaa kesken lenkin?
- äippäkjhc
no tullaan nyt tähä taas että mä juotan/syötän silloin ku laps sitä haluaa, ja meillä nyt nukahtaa pullolle. mitää tutteja käytetä. Mut alunperin kysyinki että onko pulloille semmost pussukkaa olemassakaan mikä pitää maidon tai nannipurkin suht huoneenlämpöisenä ulkona 20 asteen pakkasessa vaikkapa. Koska jäätyä ei saa jos esim jouluna mennää kyläilee, ja on vaikka pakkasta.
- Whatafuck?
Laita se nannipurkki vaikka lapsen makuupussin sisään rattaissa, niin ei varmasti jäädy. Tai laita purkki vaikka oman toppatakkisi povitaskuun. :D
Jos te nyt sitten satutte menemään joulukylään kävellen rattaita työnnellen matkan, joka kestänee tunnin tai enemmän ja jos nyt sitten sattuu olemaan se -20 astetta pakkasta. Auton sisätiloissahan purkit ei jäädy.
- t343233
ei ne maidot ny ehdi hetkessä pakkasessakaan jäätyä, jos säilytät laukussa tmv. Ja mikset voisi laittaa termariin kuumaa vettä lähteissäsi ja lämmittää tuttipullon siinä sitten, kun tarvetta on, missä ikinä sitten olettekin. Lastentarvikeliikkeestä voinee kysellä erilaisia lämmittimiä ja lämmityssysteemejä noille.
- jvk,jvj
laita pullo tissien väliin. siis mahd. lähelle ihoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1516827MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635963Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884559NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074519Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1624310Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941690- 4021596
- 821399
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311377Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411161