Tänään ollu polilla, jossa tyhjennettiin tulehtunut kysta viillolla ja asennettiin wordin katetri. Etenkin tosta katetrista kaipailisin kokemuksia. Kauanko teillä on se ollu? Käykö tosiaan niin että kun viiltohaava tästä paranee niin sitä ei huomaa ts ei tunnu istuessa jne? Onko kukaan selvinnyt tästä vaivasta kerralla? Netti kun tuntuu olevan täynnä 'kauhutarinoita' vaivan jatkuvasta toistumisesta. Onko rauhasenpoistosta kenelläkään mitään positiivista sanottavaa? Sitä nimittäin suosittelivat minulle, jos tämä sattuisi pian uusimaan.
Bartholiniitti / Word'n katetri kokemuksia
7
6113
Vastaukset
- rauhanen
Hei, viitsitkö kertoa auttoiko katetri? Mä olen kärsiny vaivasta jo noin 5v, aina se tulehtuu ja on jouduttu tyhjentämään monet kerrat :( tää on kyllä niin ikävä vaiva. Multa on myös yritetty poistaa leikkauksessa koko rauhanen mutta ilmeiseti eivät saneet koko rauhasta pois ja tuli joku komplikaatio että olin tosi kipee sen leikkaushaavan kans. Kunnolla paranin vasta noin 4kk kuluttua. Tässä sitä kuitenki taas ollaan lähtöpisteessä :( Toki leikkaus voi olla hyväkin vaihtoehto jos se onnistuu.
- inhottavavaiva
Rajusti ja toistuvasti tulehtunut Bartholinin rauhaseni poistettiin kokonaan OYSissa jo 90-luvulla. Selkäydinpuudutuksessa tehtiin toimenpide, seur päivänä tarkistettiin (olihan se penteleen kipeä toimenpiteen jälkeen se leikkauskohta, mutta parani täysin noin kuukaudessa ja on sitä myöten ollut hyvä, eikä ole uusinut, eli taitavasti sieltä kaikki sen rauhasen sai taitava gynekologi postettua.
- Toipilas
Minua kiinnostaisi myös kokemukset katetrista. Kuinka on parantunut? Onko auttanut? Kuinka arki on sujunut katetrin kanssa?
Itselle laitettiin kyseinen katetri kaksi päivää sitten. Ja syön maksimi määrän särkylääkkeitä, jotta särky pysyisi jotenkin poissa. Istuminen, liikkuminen jopa makaaminen tuntuu välillä inhottavalta. Katetri törröttää kokoajan tiellä, mietin jos sen teippaisi reiteen kiinni auttaisko ongelmaan. Kolme viikkoa tämän kanssa olis tarkotus elää saa nähdä.
Kokemus kiinnostais kauanko paraneminen kesti laiton jälkeen? Pelkään jos itselle on laitettu huonoon asentoon kun tuntuu niin pirun epämiellyttävältä.- Kipiäää
hei toipilas. Sulla varmaan jo operaatio ohi? Kauanko sulla meni katetrin kanssa että kipu ja särky loppui? Itsellä ollut kohta viikon enkä vieläkään pysty istumaan... Mietin myös että sattuuko katetrin poisto ja kauanko sen jälkeen kestää toipua?
- jmm
https://youtu.be/_djDHdz8wY8
tässä selkeästi tehty lyhyt animaatio klippi missä näytetään word'n katetrin laitto. - kohtaihantoivoton
Hei löytyiskö täältä vertaistukea/kohtalotovereita? Minä en nimittäin jaksa enää yksin. Oireita ollut jo viisi vuotta. Onko ketään muita, jolla on ollut Bartholinin rauhasen oireita näin pitkään?
- Anonyymi
Multa tyhjennettii paise laitettii wordin katetri. Sanoivat että se pysynee 1-2vko. Multa katetri tipahti jo neljäntenä päivänä. Olihan se epämukava ja haavakohtaa kirveli kun kävi pissalla. Suihkutin samalla vettä kun kävin vessassa,se auttoi hieman. Toisella kankulla istuskelin sen neljä päivää. helpotti heti istuminen kun tuli katetri ulos. Nyt vaa suihkuttelua haavaan ja lepoa. Toivottavasti ei tulisi enää uudestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1632571Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2051198Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131111Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi299933- 101912
- 66878
- 62855
- 53851
- 46849