Hei!
Jos hankin noutaja rotuihin kuuluvan koiran niin kuinka suurella todennäköisyydellä koirasta myös noutaja tulee? Pitääkö pentua hankittaessa tuntea pesueen sukutaulu monen polven takaa vai riittääkö että koira kuuluu noutaviin rotuihin?
Tosin, tuli koirasta noutaja tai ei, perheenjäsen siitä tulee joka tapauksessa : )
Kiitokset myös edelliseen kysymykseen vastanneille!
Jos hankin noutaja rotuihin kuuluvan koiran niin kuinka suurella todennäköisyydellä koirasta myös noutaja tulee? Pitääkö pentua hankittaessa tuntea pesueen sukutaulu monen polven takaa vai riittääkö että koira kuuluu noutaviin rotuihin?
Tosin, tuli koirasta noutaja tai ei, perheenjäsen siitä tulee joka tapauksessa : )
Kiitokset myös edelliseen kysymykseen vastanneille!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ainaskin minusta on tärkeää mitä koiran vanhemmat edustavat ja mitä niiden kanssa on tehty, onko suoritettu taipumuskoe joka antaa kyllä viitteitä onko noutotaipumuksia.
Onko koirat olleet metsästyskäytössä tai kenties metsästykokeissa? Vai ovatko vanhemmat puhtaasti näyttelykoiria, silloinpa on kovin arpapeliä onko koiralla minkäänlaista riistaviettiä.
Suomen Noutajakoirajärjestöllä http://www.noutajat.com/ on aivan upea noutajatietokanta jota kannattaa vilkaista, se kertoo jo paljon.
Eipä ikävä kyllä taida enää nykyisin riittää se että koira kuuluu noutaviin rotuihin, paljon on täysin noutamattomia noutajia joita suorastaan puistattaa kun lintua tarjotaan... :-/
Toisekseen on myös isännän/emännän koulutusosaaminen tärkeä juttu, mutta apua saa kyllä paikallisilta järjestöltä ja koulutustapahtumia löytyy.
Lycka till!
Itse hommasimme juuri Itäsiperian Laikan pennun, ja koira ainakin on kiva. Ei tee lapsille mitään, vaikka korvista nostais. Kerjää rapsuttamista, ja on monipuolinen metsästyskoira. Tai niin ainakin on kerrottu ja olen lukenut samaa.
Netistä läytyy jonkinverran tietoa hakusanoilla.
jos haluat toimivan metsästyskoiran niin kannattaa ottaa metsästyslinjaisesta pentueesta, itsellä kaksi labbista ja molemmat metsästyslinjaisia ja hyvin vanhempi toimii, toinen on vasta 7vko. Esim. tulli ja opaskoira koulu suosivat enemmän metsästyslinjaisia koiria koska ne on kuuleman mukaan helpompia käsitellä ja nopempia oppimaan ja lisäksi huomattavasti sirompi linjaisia kuin näyttelylinjaiset esim. labradorit
jos haluat varmasti noutavan ja muutenkin toimivan ja muutakin kuin ainaista harmia aiheuttavan noutajan ehdottomasti vain ja ainoastaan metsästyslinjainen!
Kyllähänhän näyttölinjaisistakin voi koiran saada mutta todennäköisyys on armottomasti heti todella paljon pienempi ja joskus niistä ei saa tekemälläkään,on luonne ja ominaisuudet sen verran hukassa.
Hankkimis aikataulua kannattaa olla valmis pidentämään koska käyttölinjaista on jo aika vaikea saada,mutta jos jossain asiassa niin koiran hankinnassa hyvää kannattaa odottaa!
Ja kannattaa tosiaankin ottaa sukutauluista selvää koska jokainen kasvattajahan kehuu aina omansa maasta taivaaseen.Sellaiset "kyllä se palloa hakee hienosti"puheet kannattaa hyllyttää jo heti lähtöönsä ja unohtaa sellaiset kasvattajat.
Itsellä kokemusta 20v ajalta sekä labr että kult noutajista ja itse suosin näistä ehd kultaista noutajaa kunhan on vaan mets linjainen,on ainakin omalla kohdalla ollut jokainen labbista parempi (erot läh luonteessa ja koulutettavuudessa sekä kotikoirana miellyttävämpi) mutta valinnoissa on tullut oltua todella tarkka,lähes nihilisti;)
Jokainen menee oman makunsa mukaan mutta aina kannattaa rodusta riippumatta ottaa ehd vain ja ainoastaan käyttölinjainen!!!!
Metsästyslinjaisia:
Suomen metsästysnoutajat http://www.metsastysnoutajat.com/
Vielä sen verran lisäisin että pelkän taipumuskokeen suorittaminen vanhemmilta ei vielä hirveästi paina,(tottakai parempi kun ei mitään!) että jos haluaa papereita vähänkään tuijottaa niin kyllä jotain muutakin koe dokumenttia ois hyvä löytyä.
Onnea pennun hakuun!
Koska jänistä ajavaa lintuperhekoiraa ei löydy valintamme taitaa kallistua noutavaan perhekoiraan. Isäntä saa itse juosta jänikset toistaiseksi kiinni : D
Pennun hankinta on ajankohtainen vasta parin vuoden päästä eli onneksi on rauhassa aikaa hankkia tietoa metsästyslinjaisista koirista.
Itälaikakin oli listalla mutta olen kuullut siitä niin paljon ristiriitaisia kommentteja etten taida uskaltaa ottaa sitä ensimmäiseksi koiraksi.
Kiitokset vastauksista!
...Niin,ja jos tosiaan haluat koiran joka on kaikkea mitä edellä mainitsit niin osta seisoja,ajaa kyllä jänistä pikkupätkiä mutta useinmiten joudut ampumaan niitä seisonnalta ilman isompaa kiirettä;)
9-vuotta sitten tuli tälläinen hankittua.Oma koirani ajaa sorsat lentoon ja ammuttua hakee ne ja samoin se se toimii kanalinnun pyynnissä.Nuorempana se ajoi jänestäkin mut ei kyllä haukkunut ollenkaan.Ja on tosi sitkeä esimerkiksi haavakkoa etsiessä.Noutajista yleensäkin tulee hyviä metsästyskoiria mutta se vaatii silloin pentuna paljon metsässä olemista.Omalla kohdalla ainakin koiran peruskoulutus oli tosi helppoa.Itsekin joskus ihmettelen kun se sentää kissan perään jota en heti itse ole huomannut niin kun kieltää niin koira lyö liinat kiinni ja urahtelee vain kissalle.Koira on myös ollut tosi terve,yhden kerran on tassua pitänyt käydä näyttään kun astu lasinpalaan.Kun se näkee että panee jahtikamppeet päälle niin voi sitä anovaa katsetta että varmaan pääsee mukaan.
Kyllä noutajalla on nouto perimässä. Meillä toinen "laboratorio" menossa. Noutamisen hokasi lopullisesti tänä kesänä (n 1,5v). Nyt se kantelee tuskastumiseen asti kaikkea mitä kädestäsi löysäät. Viime syksynä vielä näytti, että noutaminen ei oikeen miellytä. Onpa jäljestänyt ja kantanut jalkoihini ampumani ja n. 10:n metrin päähän ampumapaikasta kätkeytyneen jäniksen tässä männäviikolla.