Missä tupakassa on vähiten tervaa ja nikotiinii?

moimoi2

Misä tupakas on vähite tervaa ja nikotiinii,, varsinki tervaa!??

14

18891

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ::smoke

      Nortti huuleen eikä mitään naisten kevyt savukkeita.

    • joo

      kentin valeen vihree & l&m harmaa

    • mara

      Ei sillä ole terveydelle väliä kuinka paljon on tervaa tai nikotiinia. Voit valita tupakat oman mieltymyksesi mukaan :)

    • 5+10

      Kevyt savukkeet eivät ole tosiaisassa yhtään terveellisempiä kuin normitupakat

    • entiiämutkerronsilti

      Mutta lopettaessa itse siirtyisin aluksi kaikista vähiten nikotiinia sun muita sisältävään tupakkaan,ajattelisin että on helpoin lopettaa kun on mahdollisimman pieni nikotiini riippuvuus.. mene ja tiedä sitten

      • Röökipoliisi

        Ei se sinulla kuitenkaan ole nikotiinista kiinni. Olet todennäköisesti enemmänkin tapariippuvainen.

        Suurin osa tupakoijista piiloutuu nikotiinin taakse ja unohtaa oman heikkoutensa.


      • Röyhyyttävä sokko
        Röökipoliisi kirjoitti:

        Ei se sinulla kuitenkaan ole nikotiinista kiinni. Olet todennäköisesti enemmänkin tapariippuvainen.

        Suurin osa tupakoijista piiloutuu nikotiinin taakse ja unohtaa oman heikkoutensa.

        sanoisin, että riippuvuus jakautuu suunnilleen puoliksi tavan ja nikotiiniriippuvuuden kesken. Esimerkiksi itse pärjään kyllä halutessani ilman tupakkaa muutaman päivän varsinkin, jos on jotakin mielekästä tekemistä, olen testannut. Ilman nikotiinia pärjään muutaman tunnin, kokeiltu on. Toki tämä riippuu ihmisestä, toisilla ilmeisesti nikotiinireseptoreita on enemmän, kuin toisilla ja heille syntyy myös voimakkaampi nikotiiniriippuvuus.


    • oikea vastaus

      Sähkötupakassa. Siinä ei ole tervaa eikä häkää. Nikotiinin määränkin voi laskea minimiin laimeilla nesteillä tai voi vetää kokonaan nikotiinitonta.

      • Kuunteleneuvoa

        Niin noh sähkötupakka ei teknisesti ja juridistisestikkaan ole tupakka tuote tai tupakka sillä sitä ei polteta eikä siinä ole muita myrkkyjä kuin nikotiini joka voi senkin jättää pois.

        Se poltatko tupakkaa, vedätkö savut keuhkoon vai otatko poskareita tai kuinkapaljon nikotiinia, häkää, hiilimonoksidia tai tervaa niissä on ei ole terveyden kannalta mitään merkitystä, ne kaikki ajan myötä polttelemalla koukuttaa ja tappaa.

        Tupakan poltto ja etenkin pieni nikotiinimäärä on nimenomaan PAHIN vaihtoehto, sillä niitä polttelemalla jää pahiten koukkuun koska toleranssi kasvaa paremmin.

        Älä koske tupakkaan lainkaan niin sinun ei tarvitse koskea sähkötupakkaankaan sillä nikotiinipitoisia nesteitä saa vain EU alueelta mm. Britanniasta ja postikustannukset ynnättynä se rahasumma on paremmin sijoitettu vaikkapa lauantai pussiin.


    • Anonyymi

      On se prkl, tämä nykyajan holhoaminen! Olen etsinyt tietoa vaihtaaksesi chessun sinisestä vielä laimeampaan, niin mitään luetteloa en pitoisuuksista löydä! Poltin ennen punaisia sätkä, siirryin siniseen ja nyt haluaisin siirtyä viime vaiheeseen ennen lopetusta. Nikkapurkkiin jää liian kiinni.

      • Anonyymi

        West Source on toppatupakoista vähiten epäterveellinen. Ns. lisäaineeton tupakka. Itse tilaan puolasta virginiantupakan lehtiä ja fermentoin niitä lisää ja silppuan ne itse sopivaan kokoon(0,5-0,7mm) ostamallani leikkurilla. Sitä kun sekoittelee kuituhampun lehteen niin on aivan loistavan makuinen seos. Välillä maustan lehdet rommilla ja vaniljalla.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

    • Anonyymi00015

      Klubi 22

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1530
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      279
      784
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      567
    Aihe