Hei.
Hommasin tuossa DNA:lta sierra (modeemi) mokkulan jonka olen kytkenyt pöytäkoneeseeni (windows 7) USB:piuhalla.
Ongelmana on että netin nopeus on huono.
Mokkula näyttää ruudussa 3-9 gigaa nopeudeksi (jep), kun taas Windows:n tehtävienhallinta näyttää nopeudeksi 65 Mbps ja verkon käytön olevan 0.01-0.20%.
(http://www.speedtest.net/) -sivusto näyttää nettini specsit: (ping:197 ms) (Download speed 0.11mbps) (upload speed: 0.34mbps) .
Tiedän etten tule saamaan luvattua 10 megaa nopeudeksi, muttei tämän sentään pitäisi näin hidas olla. Jos saan vain prosentin luvatusta maksiminopeudesta...
Näköjään hardware toimii mokkulassa (antaa screenissä suuria nopeuksia), onko siis minulla vikaa koneen ajureissa tai netti asetuksissa?
En pysty tällä hetkellä kokeilemaan mokkulaa ja omaa nettiyhteyttäni läppärilläni.
Kysympä siis että mitä asetuksia minun kannattaisi lähteä rukkaileman vai pitäisikö minun päivittää jotain ajureita.
Kiitos vinkeistä & vastauksista!
Mokkulan nopeus Oikea nopeus
2
592
Vastaukset
Tuo Speedtestin nopeus on realistisempi joten sitä kannattaa mieluummin uskoa.
Kannattaa ottaa yhteyttä DNA asiakaspalveluun ja selittää asia heille.- dna
Harvoin pyörin täällä suomi24 palstoilla, ihan muuta olin etsimässä ja huomasin tämän, sattumoisin kun olen dna:n mobiiliasiakaspalvelussa
Onkos kyseinen liittymä 3G vai 4G liittymä?
Jos DNA Netti -sovellus löytyy koneeltas, niin mene sieltä mokkulan asetuksiin, ja tarkista että "käytettävän verkon valinta" tjsp on ruksitettu kohtaan "vain 3G"/"3G tai 4G". Oletusasetuksena useimmiten on "paras mahdollinen", jolloin heittää usein 2G-verkkoon ja nopeudet ovat kieltämättä sietämättömät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172353Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671559Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1031489Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61432Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801250Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.401231Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056