Olen vakiutisessa suhteessa paikassa X neljättä vuotta, tuntitakuuni on 90h/3vk.. Työtunteja ei ole tuo kuin kesällä, muuten se saattaa olla 0h/3kv-40/3vk.. Näin ollut kauan. No sain toisen työpaikan Z alkuvuonna jonka piti olla vain parin viikon keikka. Olen ollut siellä nyt vuoden 110h/3vk, ja olen vienyt paikan Z työvuorot paikkaan X jonka mukaan he ovat tehneet työvuoro. Ongelmia ei ole ollut koska työvuoroja ei ole kuin viikonloppuisi ja kesällä onnistui hyvin sovittamaan työt päällekkäin koska toinen on pelkästään aamutyötä ja toinen mitä vain aamu kuuden ja yö kahden väliltä.
Nyt kuitenkin on monenlaisia ongelmia työpaikalla, kuten syrjintää työtunneissa ym. niin ajattelin voinko tarkistuttaa PAMilla että onko tasausaikana tuo 90h/3vk toteutunut. Mutta TESsissä lukee
"Työajan jäädessä alle sovitun vähimmäisajan, työnantaja maksaa saamatta jääneitä työtunteja vastaavan korvauksen. Korvausvelvollisuutta ei kuitenkaan ole,jos sovittu tuntimäärä on jäänyt toteutumatta työntekijästä johtuvasta syystä taipalkattoman poissaolon vuoksi. "
Niin voiko työpaikka X vedota työpaikan Z töihin, että ne ovat syy olla maksamatta korvauksia vajaista työtunneista, koska ovat "työtekijästä johtuva syy", mikä ei käytännössä ole totta koska työt voi sovittaa päällekkäin, ja paikassa X on minun pääverokortti ja se on se vakituinen työpaikka kuitenkin.
Onko siis turhaa edes lähtä PAMilla ajamaan asiaa eteenpäin?
Työsuhdeongelmia
Kyselijä
1
275
Vastaukset
- HMM1234
Monilla liitoilla on neuvova puhelin, josta kannattaa asiasta kysyä. Kysymällä et häviä mitään. Luultavasti paikka X vetoaa paikan Z vuoroihin, mutta voit todentaa tuntisi vanhoista tiliotteista myös ennen aikaa, kuin aloitit paikassa Z. Paikka X on kuitenkin minimitunnit sopiessaan sitoutunut maksamaan Sinulle tunnit, vaikka ei niitä antaisikaan. Tällöin se voisi myös velvoittaa, että olet ne tunnit paikalla, jolloin Sinulla ei olisi edes ollut mahdollisuutta aloittaa paikassa Z.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2010697- 387912
- 1215124
- 633448
- 1063427
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi263421- 603281
- 333107
- 412275
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak331821