Sini Saarela: APUA, AUTTAKAA....

Oikeusko voittaa

Greanpeaceaktivisti Sini Saarela huutaa apua nyt Muurmanskissa, kun itse on itsensä ensin hankalaan asemaan omalla vapaaehtoisella toiminnallaan saattanut. Venäjä on todennäköisesti luopunut merirosvoussyytteistä ja nyt asiaa käsiltänee huliganismina. Pussy Riot -jäsenet saivat kahden vuoden vankeuden huliganismista. Tuo teko ei ollut niin vaarallinen ja haitallinen kuin oli tämä Sinin ja kumpanien aikaansaannos. Toivottavasti Venäjän oikeuslaitos on johdonmukainen ja langettaa siitä tuomion, joka on esim. oikeassa suhteessa tuohon edellä mainittuun tekoseen. Oman arvioni mukaan rangaistuksen tulisi olla vähintään 3½ vuotta vankeutta.

13

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhakkeet pyttyyn

      Juu joutaa Sini istumaan muutaman vuoden venään pojan vankilassa, eipä ainakaan nostele yhteiskunnalta tukia sillä aikaa.

    • Joopa joo...

      Olisihan tuo hienoa käydä milloin missäkin ekoterroritapahtumassa.
      Vaan kun ei ehdi, kun on käytävät töissä, että saa asumisen ja sähköt maksetuksi ja muutenkin pitää perheestä huolta. Sos.tukea tai ilmaista asuntoa tms. ei saa, kun on alunperin lähtenyt tälle linjalle.

      Olishan se hienoa olla tekemättä mitään ja riekkua erilaisissa luonnonsuojelutapahtumissa, vaan kun ei ole aikaa, kun on käytävä töissä...
      Ja olisihan se hienoa antaa lausuntoja, joissa kielletään vaikkapa sähköenergian tuottaminen, mutta kun on käytävät töissä verstaalla, jossa on sähkövalot ja sähköllä pyörivät sorvi. Jaa niin... niihinhän sähkö tulee pääkeskuksesta, joten eihän niitä voimalaitoksia tarvita... Ja sehän on ihan sama tuo kWh ja gWh...

      Eikä autojakaan tarvita, kun jokaisen kodin läheltä menee joukkoliikenne. Minullakin olis kävelymatkaa aamulla 2,5 km ja sitten rapiat 2h bussimatkaa. Sama juttu illalla...
      Tosin en ehtisi töihin, mutta ei kai sillä ekoterroristeille ole merkitystä, kun ei itsekään käy töissä...

      Semmosta se putken läpi elämää katsominen.

    • turha porukka

      Niin tässäkin Sinin tapauksessa on huomion arvoinen asia, Sini ei ole töissä ollut päivääkään, GP maksaa sakot jotka hän on riekkumisillaan saanut. Nyt maksaa GP takuusumman ja ylöspidon. Eli vastikkeetonta rahaa elämän ylläpitoon riittää, kunhan vain jaksaa hörhöillä ja kiipeillä milloin mihinkin. Näistä tapahtumista aiheutuu paljon ylimääräisiä kustannuksia yhteiskunnalle.
      Sotaveteraani setäni katsoi televisiosta uutisointia ja toivoi kovaa tuomiota "tuollaisille tyhjäntoimittajille"

    • wrqewrgtqwer

      Sini Saarela on selvityjä.
      Hyvin pärjäsi venäläisessä vankilassa, pysyy otsikoissa ja muistetaan pitkääään.

    • turha julkisuus

      Niin, nykynen maailma on ihme paikka, kun kaikki turhakkeet haluaa julkisuuteen.
      Sinikin raukka pilannut elämänsä hölyn pölyn aktivistina.
      Työtä ei ole tehnyt, eikä oikeeta työtä tule edes tekemään.

      • efgwehg

        SS tulee saamaan todella hyviä työtarjouksia. Työnantaja arvostaa muita ominaisuuksia kuin sohvalta huutelua.


      • Kyllä varmasti
        efgwehg kirjoitti:

        SS tulee saamaan todella hyviä työtarjouksia. Työnantaja arvostaa muita ominaisuuksia kuin sohvalta huutelua.

        Jeb, yrittäjänä voin vakuuttaa, että työtarjouksia tällaisille satelee... Työmarkkinat ovat nykyää niin vähän kilpailtuja, että yritykset lähestyvät näitä tekijäpuolen terävimpiä kyniä kiihkeän oma-aloitteisesti...:)

        joskus kannattaa jopa jäädä odottelemaan sohvalle sitä työtarjousta sen sijaan, että kiipeää mahdollisen tulevan työnantajan verkkoaidalle sitä kysymään..

        Varmaan tukkii se työtarjousten tulva Neiti Saarelan postilaatikon pikapuoliin...:)


    • cjty

      Seuraavaksi sitten Kiinaan tai Pohjois- Koreaan osoittaan mieltä. Siinä olisi kuule uroteko. Tai sitte takas venäjälle suojelemaan vaikka niitä tiikereitä tai afrikkaan situttamaan sademetsiä.

    • jopa murjasitkin

      Työtarjouksia ? Eri anarkistiryhmät taitaa olla ainoita, jotka arvostavat hänen CV.tä.

    • Lisää ylex:ää

      Suomi on sairas yhteiskunta.
      Suomessa Sini Saarela on median lellikki ja hänellä asetetaan sankarin viittaa.
      Tuleeko hänestu ministeri seuraavaan hallitukseen, vai uusi jumala suomeen.
      Ainakin kaikki toimittajat ja median omistajat toimivat konseksuksessa edistäessään saarelan agendaa.

      • jhjvgjxhgc

        Samaa sanotiin silloin kun saarelan edeltäjät vaativat lopettamaan myrkkyjen upottamisen vesistöihin. Tänä päivänä joka ikinen on samaa mieltä upottamisen älyttömyydestä. Kaikista ei ole eturivin porukoihin, toisaalta onhan oikeus olla perässähiihtäjäkin.


      • Lkbdpijbfiöjg
        jhjvgjxhgc kirjoitti:

        Samaa sanotiin silloin kun saarelan edeltäjät vaativat lopettamaan myrkkyjen upottamisen vesistöihin. Tänä päivänä joka ikinen on samaa mieltä upottamisen älyttömyydestä. Kaikista ei ole eturivin porukoihin, toisaalta onhan oikeus olla perässähiihtäjäkin.

        Miten helevetissä myrkkyjen upottaminen mereen liittyy Saarelan kiipeilyyn puhtaimman sähköä tuottavan tuotantotavan verkkoaidoilla? En tajua.. Eturiviin saarelan joutaisi kyllä.. Nimittäin miinanpoljentahommissa!!


      • iuyouiooi
        Lkbdpijbfiöjg kirjoitti:

        Miten helevetissä myrkkyjen upottaminen mereen liittyy Saarelan kiipeilyyn puhtaimman sähköä tuottavan tuotantotavan verkkoaidoilla? En tajua.. Eturiviin saarelan joutaisi kyllä.. Nimittäin miinanpoljentahommissa!!

        Sitä että jotkut älyävät asiat n. 40 vuoden viiveellä. Mutta eihän lapiolla voi ottaa kun on lusikalla annettu.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      31
      1935
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      379
      1773
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1076
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1011
    Aihe