Yleistyksistä arkeen

Olen tässä ihmetellyt tätä yleistystä ns. uusikoista. Meidän tulisi siis olla:
- Itsekkäitä
- Perheenrikkojia
- raha-ahneita
- Ilkeitä äitipuoleja
- kykenemättömiä rakkauteen
- Tunteettomia
- jotenkin rivien välistä luettuna: rumia ja säälittäviä, kenellekään kelpaamattomia ihmisjätettä
- Lasten vihaajia

Lisäksi meidän tulee
- Mustamaalata ja haukkua miehen eksää ja myös lapsia
- Kieltää mieheltä suhteet omiin lapsiinsa
- Opettaa miehen eksää lasten kasvatuksessa (vaikka vihaamme lapsia ?!)
- Olla työttöiä tai jos olemme työssä, niin olemme vain miehen (ja hänen lastensa ja eksänsä) elättäjiä, pankkitili


Vakavia ominaisuuksia ilmeni ne sitten ihan kenessä ihmisessä tahansa, mutta jotenkin tuo kaikki vaan saa mut nauramaan. Voiko tuollasia ihmisiä olla olemassakaan? Saati sitten kaikki pahuus "samassa paketissa" :D Siinäpä hyvä myyntikikka. Osta itsellesi "uusikko" saat kaiken tämän kaupan päälle..

vakavasti puhuen, kuka tuollaista jaksaisi ja kuka tuollainen jaksaisi edes olla. Miksi tuollainen ihminen joka vihaisi ja olisi katkera miehen lapsille ja eksälle ja kaikki tuo muu paha, miksi hän oman valinnan takia olisi sitten piinaamassa iseään sellaisessa suhteessa?

Ai nii joo... emme kelpaa kenellekään muulle.. Mutta juuri tälle kuitenkin eronneille, lapsia omaavalle (ehkä joka sinun eksällesi) kyllä kelpaamme. Ja sinäkin kelpasit joskus. Mikä meissä on sitten yhteistä?

Harmi vaan, että mikään tuosta ylemmästä tekstistä, oli se kuinka huvittava tahansa, tuskin pitää kenekään kohdalla paikkaansa.

Halusin jakaa nyt näitä aatoksia. Hyvät aamut kaikille :)
7102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Totta turiset.

- Itsekkäitä:
--> jos olisin itsekäs ihminen, eläisin varmaan sinkkuna yksin, enkä miehen, kahden hänen edellisen liiton lapsensa ja kolmen yhteisen lapsemme kanssa :)

- Perheenrikkojia:
--> kun mieheni erosi ex-avopuolisostaan, en ollut lähimaillakaan. En edes tuntenut miestäni tuolloin. Tutustuin mieheeni 2 vuotta eronsa jälkeen. En siis aio ottaa syytä niskoilleni kyseisestä erosta.

- raha-ahneita:
--> sen verran olen rahanahne, että teen töitä ja säästän. Ja ihan kivasti olen elämäni varrella säästänytkin. Miestä en tarvitse rahan vuoksi. Vaikka olisin täysin varaton, en siltikään ottaisi miestä vain elättäjäkseni.

- Ilkeitä äitipuoleja:
--> en ole perusluonteeltani lainkaan ilkeä ihminen, päinvastoin toisinaan liiankin yltiöempaattinen. Minulla on asiat ihan hyvin, en koe kokeneeni vääryyttä...Sen vuoksi kai jotkut ihmiset ovat hirveän ilkeitä, heille on ehkä tapahtunut elämässään jotain, mikä on tehnyt katkeraksi ja vihaiseksi...? Muistan aluksi pelänneeni aivan valtavasti tuota ilkeän äitipuolen leimaa, enkä tohtinut koskaan sanoa yhtään poikkipuolista sanaa mistään. Sitten mieheni ja anoppini minua rohkaisivat osallistumaan kaikkien lasten kasvatukseen, koska on väärin pitää kiinni toisten lasten säännöistä ja toisten ei :)

- kykenemättömiä rakkauteen:
--> Olenko minä kykenemätön rakkauteen sen vuoksi, että miehelläni on lapsia ennestään? Näkisin asian lähinnä toisinpäin. Äitipuoleksi ryhtyminen on sydämen avausharjoitus, sanotaan. (Ja joo, jos joku haluaa nyt takertua tuohon äitipuoli-sanaan, niin ihan tiedoksi vain, että emme sitä tosielämässä käytä, mutta täällä sitä on helppo käyttää kertomaan sosiaalisesta asemastaan).
Minä rakastan kaikkia perheemme lapsia ja rakastan miestäni.

- Tunteettomia:
---> katso edellinen.

- jotenkin rivien välistä luettuna: rumia ja säälittäviä, kenellekään kelpaamattomia ihmisjätettä:
--> en kyllä koe olevani ruma enkä säälittävä, enkä ollut mitenkään epätoivoinen mieheni tavattuani. Olin tuolloin 25v, nuori simpsakka nainen, ja enkä kyllä näe mitään syytä sellaiseen etten olisi muka kelvannut kenellekään muulle. Minä rakastuin mieheeni ja rakastan häntä edelleen, miksi minun edes olisi pitänyt saada joku muu?

- Lasten vihaajia:
--> Miksi minulla olisi mies, jolla on lapsia ennestään, tai miksi olisin itse synnyttänyt 3 lasta, jos vihaisin lapsia?

- Mustamaalata ja haukkua miehen eksää ja myös lapsia:
--> en ole koskaan haukkunut mieheni exää enkä lapsia. Olen ihan tavallinen aikuinen ihminen, ei minulla ole tarvetta lapsia kiusata. Miehen exä on ihan asiallinen ja ok tapaus, ei meillä ole koskaan ollut mitään ongelmia.

- Kieltää mieheltä suhteet omiin lapsiinsa:
--> miehen lapset ovat aina olleet meillä vuoroviikoin.

- Opettaa miehen eksää lasten kasvatuksessa (vaikka vihaamme lapsia ?!):
--> Kuvitteleeko joku tosiaan tällaista?? :D

- Olla työttöiä tai jos olemme työssä, niin olemme vain miehen (ja hänen lastensa ja eksänsä) elättäjiä, pankkitili:
--> olen työssä, samaten mieheni. Mieheni kyllä elättää kaikkia lapsiaan. Exä elättää ihan itse itsensä.

Olen myös lukenut syytöksiä, joiden mukaan "uusikot" haluavat vain miehen rahat, jotta voisivat ostaa kaljaa, huulipunaa ja hajuvettä.
Noh, itse en juo kaljaa lainkaan. Mitään alkoholia en ole juonut vuosiin, mutta ennemmin otan siiderin kuin kaljan. Ja aina olen oman siiderini maksanut. Paitsi on joskus mieheni saattanut maksaa ravintolalaskun, ja siinä samalla siis minun siiderini, voi ei.........Huulipunaa en käytä, ja viime jouluna taisin saada mieheltäni hajuveden joululahjaksi. Minä varmaan olenkin mieheni kanssa tuon hajuveden takia, onhan se helppoa kun toinen ostaa 40 euron hajuveden joka toinen joulu, kannattaahan sen vuoksi elää ja olla olevinaan tosissaan jonkun kanssa :)

No ei vaan, tällainen lokerointihan kumpuaa kyseisen lokeroijan omasta pahasta olosta. Kun oma exä löysikin uuden, kyseinen ihminen projisoi kaiken vihansa ja tuskansa tuohon uuteen, joka tuskin on mikään itse paholainen, vaan ihan tavallinen aikuinen nainen, joka ostaa itse omat hajuvetensä eikä kiusaa lapsia.

Äänestä
  • Oli ihan hyvä lukea laiseni järkevän ihmisen kirjoitus, et ollu tuhoamassa miehen perhettä. Tulit kuvaan mukaan vasta parin vuoden kuluttua. Et edes tuntenut aikasemmin, näin se voi olla ha hyvä että elämänne sujuu.

    Mutta luepa noita kirjoituksia, joita nämä uskottomuuden tai salasuhteen kautta ilmeisesti miehen saaneet manipuloitua itseilleen.
    On ihan kauheaa lukea, kuinka moititaan miehen ex:ää ja hänen edelleisin liiton lapsiaan.
    Siinä toki olen samaa mieltä että miehen pitäisi pistää tuohon loppu joo ihan lastensa tulevan elämän vuoksi. Mutta tietääkö mies miten tämä hänen uusikkonsa käyttäytyy lapsia kohtaan ja ex:puolisoa kohtaan.
    Mies on elänyt pasisuhdetta myös lasten äidin kanssa, tuskin pakosta on hänenkään kanssaan yhteen mennyt, hankkinut lapsia, eivät nämä ihmiset muuttu todellakaan mukksi eron tultuakaan, ovat edelleen se entinen perhe.
    Äiti lapsineen varmasti jatkaa elämää samaan tapaan kuin ennenkin, eikä heidän ole tarviskaan minkään uuden emämnän tahtiin alkaa hypätä.

    Naisilla voi olla erilaiset näkemykset eri asiosita, mutta lasten elämän pitää jatkua entisen mukaan mahdollisimman tarkkaan, riittää jo omien vanhempien erokin heille taakaksi. Ei tarvita enää mitään uutta naista tai miestäkään vaatimaan nyt täysin erilaista tapaa elää toimia.
    Ja onhan siinä yksi sellainen kummaskin kodissa, joka on lasten kanssa elänyt, joten kyllä sen ihmisen pitää pitää tiukka linja siinä, että lapsia ei painosteta suuntaan eikä toiseen näiden uusien ihmisten taholta.
    Vaatteet on ne mitkä ovat, lapset on lapsia ja saaattavat riehuakin, jos ei saa olla lapsi lapsena, on se niinkin että joskus se aika on elettävä ja sitten se tulee aikuisena.

    Eikä juuri tuollainen salasuhde ole sitä riehumista vailla järkeä, tai muu hurjasteleminen ihmissuhteilla tai muilla asioilla.
    Onko lapsuus jäänyt saamatta elää lapsen lailla ja nyt sitten rikotaan kaikki.

    Äänestä

Palstahäirikkö unohtaa sen että, SUURIN osa uusperheiden äideistä on äitejä jo ennestään ja niitä SUUNNATOMASTI ihannoimiaan exiä.
Joten ymmärrän tämän palstahäirikön erittäin häiriintyneeksi ihmiseksi, jakautuneeksi mieleltään, samalla kun vihaa uusia puolisoita, niin ihailee myos heitä.

Äänestä
  • Keskustelu on täällä kovasti äiti- ja äitipuolipainotteista.

    On hyviä äitejä ja äitipuolia, isiä ja isäpuolia, ja sitten on myös niitä huonoja.

    Minulla on sellainen kutina että jos avioparilla on ollut hyvä keskusteluyhteys naimisissa ollessa niin ero ja uudet puolisot eivät aiheuta kauheasti draamaa. Muuuutta, valitettavasti havaintojeni mukaan harvalla pariskunnalla näyttää olevan/olleen toimiva, keskusteleva, toista huomiova ja arvostava liitto. Jos keskustelua ja sopimista ei ole saatu toimimaan silloin kun ollaan oltu "rakastuneesti" naimisissa niin on kai aika hankala saada sitä sitten jälkikäteenkään toimimaan.

    Äänestä

Minua ei naurata yhtään, kun lapseni joutuvat viettämään joka toisen viikonlopun isänsä luona aika tarkalleen kuvauksen mukaisen ihmisen läheisyydessä. No, onneksi isot lapset ovat jo niin isoja, että ei tarvitse enää mennä. Eikä ole nuorimmaisellakaan enää montaa vuotta kestettävänä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Harmi, että sinun lapsesi elämään on päässyt tuollainen ihminen. Ihmettelen lapsen isän vastuuta asiaan. Eikö hänen kuuluisi jo puuttua asiaan tai potkia nainen pellolle?


    Onneksi nuokin tapaukset ovat marginaalitapauksia.

    Äänestä

  • No mikä äiti sinä olet joka lapsensa sitten työntää "vähintään" joka toinen viikonloppu tuollaiseen paikkaan joka on niin kamala. Normi äiti taistelisi ettei tarvitse lapsen mennä. Sen sijaan että odottelee lasten kasvavan ja ovat sitä myöten poissa omistakin jaloista....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10382377 kirjoitti:

Olen tässä ihmetellyt tätä yleistystä ns. uusikoista. Meidän tulisi siis olla:
- Itsekkäitä
- Perheenrikkojia
- raha-ahneita
- Ilkeitä äitipuoleja
- kykenemättömiä rakkauteen
- Tunteettomia
- jotenkin rivien välistä luettuna: rumia ja säälittäviä, kenellekään kelpaamattomia ihmisjätettä
- Lasten vihaajia

Lisäksi meidän tulee
- Mustamaalata ja haukkua miehen eksää ja myös lapsia
- Kieltää mieheltä suhteet omiin lapsiinsa
- Opettaa miehen eksää lasten kasvatuksessa (vaikka vihaamme lapsia ?!)
- Olla työttöiä tai jos olemme työssä, niin olemme vain miehen (ja hänen lastensa ja eksänsä) elättäjiä, pankkitili


Vakavia ominaisuuksia ilmeni ne sitten ihan kenessä ihmisessä tahansa, mutta jotenkin tuo kaikki vaan saa mut nauramaan. Voiko tuollasia ihmisiä olla olemassakaan? Saati sitten kaikki pahuus "samassa paketissa" :D Siinäpä hyvä myyntikikka. Osta itsellesi "uusikko" saat kaiken tämän kaupan päälle..

vakavasti puhuen, kuka tuollaista jaksaisi ja kuka tuollainen jaksaisi edes olla. Miksi tuollainen ihminen joka vihaisi ja olisi katkera miehen lapsille ja eksälle ja kaikki tuo muu paha, miksi hän oman valinnan takia olisi sitten piinaamassa iseään sellaisessa suhteessa?

Ai nii joo... emme kelpaa kenellekään muulle.. Mutta juuri tälle kuitenkin eronneille, lapsia omaavalle (ehkä joka sinun eksällesi) kyllä kelpaamme. Ja sinäkin kelpasit joskus. Mikä meissä on sitten yhteistä?

Harmi vaan, että mikään tuosta ylemmästä tekstistä, oli se kuinka huvittava tahansa, tuskin pitää kenekään kohdalla paikkaansa.

Halusin jakaa nyt näitä aatoksia. Hyvät aamut kaikille :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu