Ongelmani on emätin, jota särkee ja kuumottaa. Kutinaa ei esiinny kuin vähän, enemmänkin emättimen seiniä vihlaisee aina välillä ja jomottaa.. Valkovuoto on lisääntynyt hieman. Sairastin juuri virtsatietulehduksen, jonka kuuri loppuu tänään. Virtsatessa ei kuitenkaan esiinny enää kirvelyä, eikä vatsaa kuumota. Onkohan kyse hiivatulehduksesta? Mitään näkyviä muutoksia en ole huomannut (näppyjä, rakkuloita), mutta emättimen väri on todella tummanpunainen.. Onko kenelläkään kokemusta?
emätinkipu
5
3477
Vastaukset
- katri
Mulla on aivan samanlaiset oireet, ainoo et menkat jäi kans pois vaikka en oo raskaana (tehnyt jo pari testiä ja menkat vaan viipyy)
Mulla on lääkäri keskiviikkona ku tuun hulluks tän tunteen kanssa... Just toi kuumotus mahassa ja emättimessä on niin jännä ku se ei oo varsinaista kipua vaan muuten vaan epämielyttävä tunne...
Mäkin olisin kiitollinen vastauksista...- Mirella
Kerrohan sitten mitä lääkäri kertoi. Itse ajattelin odottaa vielä muutaman päivän ennen kuin menen lääkäriin, koska menkat alkavat pian ja jos se veisi oireet pois. Joskus meinaan niin käy, ainakin hiivatulehduksen aikana.
- Katri
Mirella kirjoitti:
Kerrohan sitten mitä lääkäri kertoi. Itse ajattelin odottaa vielä muutaman päivän ennen kuin menen lääkäriin, koska menkat alkavat pian ja jos se veisi oireet pois. Joskus meinaan niin käy, ainakin hiivatulehduksen aikana.
Näinpä kävi että hiivahan siellä... Sain sellaisen nielaistavan pillerin siihen ku ei oo aikaisemmin hiivaa ollut, mutta jos olis enemmän niin sit pitäis kai käyttää niitä voiteita ja muita.
Kannattaa sunkin joko käydä apteekissa hakemassa niitä lääkkeitä siihen tai käydä lääkärissä, olo helpottaa huomattavasti!
- satudi
Oireesi ovat aika tarkasti hiivatulehduksen kaltaiset, varsinkin kun olet syönyt antibioottihoidon virtsatietulehdukseen. Antibioottien ongelma on useilla siinä että antibiootti tuhoaa myös "hyviä" bakteereita ja se ei tehoa hiivaan. Kun "hyviä" bakteereitakin tuhoutuu hoidon aikana hiivasolut pääsevät valloilleen ja siihen auttaa vain hiivasieneen tarkoitetut lääkkeet. Mene ihmeessä lääkäriin koska tulehduksen jatkuttua tulee tosi tukalat oltavat ja polte voi olla kovakin. Apteekistakin saa ilman reseptiä hiivatulehdukseen tarkoitettuja emätinpuikkoja mutta ne ei kaikilla aina tepsi.Lääkäri voi kirjoittaa suun kautta otettavia hyviä lääkkeitä
- Anonyymi
Naisen värkki on semmonen että AINA siellä on jotain vikaa ja sen jälkeen alkaa se älytön valitus kaikesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2523824- 603701
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1113023Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572738Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1262564Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352132Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012051Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441911Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1241896Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711249