Näissä näyttäisi olevan vielä vapaana kivoja neliöitä! Voisko joku kertoa miten haku ja varaus käytännössä toimii - miksi osa on jo varattu ja osa vapaana? Eikö ne ole kelvanneet kellekään, ne vapaat, vai onko siellä nyt pyörimässä kymmeniä halukkaita vanhojen varausnumeroidensa kanssa ja ne menevät par'aikaa? Itsellä nro 162 XXX, joskus tänä vuonna tilattu, onkohan mitään mahdollisuuksia?
Olen ihan ummikko näissä ASO-asioissa kun tavoitteena on ollut siirtyä vuokralta ihan oikeaan omistusasuntoon, mutta ei saada tarpeeksi suurta lainaa vastaaviin asuntoihin stadissa. Maalle tai Vantaalle ei kiinnosta muuttaa.
Mitäs jos nyt haen näitä kiinnostavia, mutta käy jotain, ettei voidakaan ottaa vastaan (vaikkapa rahoitus menee mönkään tms.), niin mitä käy tuolle meidän varausnumerolle Hason silmissä? Muut toimistot ei oikein kiinnosta, kun vastikkeet ovat liian suuria yli sadan neliön rivareissa.
HASO Sprintti / Startti (Myllypuro)
10
1515
Vastaukset
- töppöset
Oho, no tuli otsikkoonkin sitten virhe. Att:n kämppiähän nämä ovat, eikä Hason. Aloittelija on sekaisin kaikesta tietotulvasta tässä! ;)
- Jätkäsaarelainen
Att eli Helsingin asuntotuotantotoimisto ne asunnot rakennuttaa, mutta Haso ne sitten omistaa. Haepa nyt nopeasti niitä, niin voit saadakin. Ne isoimmat ovat jo sen verran kalliita, ettei niihin ole niin suurta tunkua. Hason kaksiot menevät nopeasti, etenkin kantakaupungissa, mutta yleensä kaikkialla Helsingissä.
- Anonyymi
No onko hyvä kohde? Hyviä puolia? Huonoja puolia? Myllypuro eli Pyllymuro. Onko siinä asunnon vieres yhtään mitään palveluita tai edes hyvää pyörätietä talvella Itikseen?
- töppöset
Joo, kiitos korjauksesta, itsekin tajusin sittemmin... Nyt on haettu hatusta vedetyllä listalla (kaikkia sopivan kokoisia, joissa oli piha). Oikeasti haluaisin kyllä vain rivariasunnon, mutta kun ei niitä oltu kovin selkeästi eroteltu pienkerrostalosta, eikä aikaa ollut tutkia läpi kaikkea rakennuspiirroksia myöten. Mistään ei äkkiseltään tullut vastaan tarkempia pintamateriaalikuvauksiakaan.
Onkohan sillä minkälaista merkitystä, että mihin järjestykseen laitoin hakutoiveeni? Toki pyrin laittamaan ne mieluisimmasta alkaen, mutta kun tietoja tutkii tarkemmin, niin voi olla, että järjestyksessä olisi korjaamisenvaraa.
Mitä se tarkoittaa, että hakuaika päättyy tiettynä päivänä - entä jos asuntoja on jäljellä? Onko niille jäljelle jääville jokin erilainen hakumenettely?- ednjgergjer2
Startin esitteessä (kohteen etusivun PDF http://www.att.hel.fi/asunnot.asp?c=c_kohde.asp&id=80) on kuvaukset asunnoista ja pintamateriaaleista.
Nillle jäljelle jääville tulee ihan sama haku kuin näille muillekin, siihen saakka kunnes menevät kaupaksi.
- töppöset
No voi miten mälsää, eihän tuolla Sprintissä olekaan asuntoja jäljellä kuin pääasiassa C-talossa: niiden "pihat" ei kyllä vastaa ihan mun käsitystäni pihasta. Autopaikka ja pensasaita?? Esim. E-talossa on ihan kunnon nurtsit takapihoina.
^ Tuossa pdf:ssä ei kyllä erotella mitenkään noita sisäpintoja, siis esim. kerrotaan kyllä että lattiat laminaattia, mutta kiinnostaisi toki tietää sävytkin, esim. keittiönkaapeissa. Ois ny ollu ees parkettilattiat...- muuttamasssa
Jos saat asunnon, niin todennäköisesti ehdit vielä valitsemaan pintamateriaalit eri vaihtoehdoista itse.
- töppöset
No nyt oli hakuaikaa pidennetty. Ehkä se meinaa, ettei hakijoita ole ainakaan ruuhkaksi asti?
- asdpoasdkoppk
Tässä olisi muuten nyt aika huippusaumat saada rivari Helsingistä vaikka juuri haetulla numerolla, kerran eivät ole vielä ekassa haussa kaikki kämpät menneet. Rohkeasti hakemusta sisään.
- zägävägä
Minulle tarjoutui asunto ko. Sprintistä, sain tiedon että tarjotussa asunnossa olen sijalla 1. Seuraavana päivänä ilmoitettiin, että en ole saamassa asuntoa metsänreunalta, koska edellisellä kierroksella joku oli kuitenkin siitä kiinnostunut. Onko oikein tällainen menettely? Miksei Haso tiennyt asiaa esm.jo 3.2, jolloin postittivat kirjeen minulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645604Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411349Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908618Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776654Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23105Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.132394Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle22213