HASO Sprintti / Startti (Myllypuro)

töppöset

Näissä näyttäisi olevan vielä vapaana kivoja neliöitä! Voisko joku kertoa miten haku ja varaus käytännössä toimii - miksi osa on jo varattu ja osa vapaana? Eikö ne ole kelvanneet kellekään, ne vapaat, vai onko siellä nyt pyörimässä kymmeniä halukkaita vanhojen varausnumeroidensa kanssa ja ne menevät par'aikaa? Itsellä nro 162 XXX, joskus tänä vuonna tilattu, onkohan mitään mahdollisuuksia?
Olen ihan ummikko näissä ASO-asioissa kun tavoitteena on ollut siirtyä vuokralta ihan oikeaan omistusasuntoon, mutta ei saada tarpeeksi suurta lainaa vastaaviin asuntoihin stadissa. Maalle tai Vantaalle ei kiinnosta muuttaa.
Mitäs jos nyt haen näitä kiinnostavia, mutta käy jotain, ettei voidakaan ottaa vastaan (vaikkapa rahoitus menee mönkään tms.), niin mitä käy tuolle meidän varausnumerolle Hason silmissä? Muut toimistot ei oikein kiinnosta, kun vastikkeet ovat liian suuria yli sadan neliön rivareissa.

10

1574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • töppöset

      Oho, no tuli otsikkoonkin sitten virhe. Att:n kämppiähän nämä ovat, eikä Hason. Aloittelija on sekaisin kaikesta tietotulvasta tässä! ;)

      • Jätkäsaarelainen

        Att eli Helsingin asuntotuotantotoimisto ne asunnot rakennuttaa, mutta Haso ne sitten omistaa. Haepa nyt nopeasti niitä, niin voit saadakin. Ne isoimmat ovat jo sen verran kalliita, ettei niihin ole niin suurta tunkua. Hason kaksiot menevät nopeasti, etenkin kantakaupungissa, mutta yleensä kaikkialla Helsingissä.


      • Anonyymi

        No onko hyvä kohde? Hyviä puolia? Huonoja puolia? Myllypuro eli Pyllymuro. Onko siinä asunnon vieres yhtään mitään palveluita tai edes hyvää pyörätietä talvella Itikseen?


    • töppöset

      Joo, kiitos korjauksesta, itsekin tajusin sittemmin... Nyt on haettu hatusta vedetyllä listalla (kaikkia sopivan kokoisia, joissa oli piha). Oikeasti haluaisin kyllä vain rivariasunnon, mutta kun ei niitä oltu kovin selkeästi eroteltu pienkerrostalosta, eikä aikaa ollut tutkia läpi kaikkea rakennuspiirroksia myöten. Mistään ei äkkiseltään tullut vastaan tarkempia pintamateriaalikuvauksiakaan.
      Onkohan sillä minkälaista merkitystä, että mihin järjestykseen laitoin hakutoiveeni? Toki pyrin laittamaan ne mieluisimmasta alkaen, mutta kun tietoja tutkii tarkemmin, niin voi olla, että järjestyksessä olisi korjaamisenvaraa.
      Mitä se tarkoittaa, että hakuaika päättyy tiettynä päivänä - entä jos asuntoja on jäljellä? Onko niille jäljelle jääville jokin erilainen hakumenettely?

      • ednjgergjer2

    • töppöset

      No voi miten mälsää, eihän tuolla Sprintissä olekaan asuntoja jäljellä kuin pääasiassa C-talossa: niiden "pihat" ei kyllä vastaa ihan mun käsitystäni pihasta. Autopaikka ja pensasaita?? Esim. E-talossa on ihan kunnon nurtsit takapihoina.

      ^ Tuossa pdf:ssä ei kyllä erotella mitenkään noita sisäpintoja, siis esim. kerrotaan kyllä että lattiat laminaattia, mutta kiinnostaisi toki tietää sävytkin, esim. keittiönkaapeissa. Ois ny ollu ees parkettilattiat...

      • muuttamasssa

        Jos saat asunnon, niin todennäköisesti ehdit vielä valitsemaan pintamateriaalit eri vaihtoehdoista itse.


    • töppöset

      No nyt oli hakuaikaa pidennetty. Ehkä se meinaa, ettei hakijoita ole ainakaan ruuhkaksi asti?

    • asdpoasdkoppk

      Tässä olisi muuten nyt aika huippusaumat saada rivari Helsingistä vaikka juuri haetulla numerolla, kerran eivät ole vielä ekassa haussa kaikki kämpät menneet. Rohkeasti hakemusta sisään.

      • zägävägä

        Minulle tarjoutui asunto ko. Sprintistä, sain tiedon että tarjotussa asunnossa olen sijalla 1. Seuraavana päivänä ilmoitettiin, että en ole saamassa asuntoa metsänreunalta, koska edellisellä kierroksella joku oli kuitenkin siitä kiinnostunut. Onko oikein tällainen menettely? Miksei Haso tiennyt asiaa esm.jo 3.2, jolloin postittivat kirjeen minulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1615
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      105
      1560
    3. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      14
      1403
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    5. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      221
      1048
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      826
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      807
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      43
      776
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      9
      770
    Aihe