Auttakaas:)

Migreenikö?

Haluaisin siis tietää, että onko minulla teidän mielestänne migreeni, ja koska voisi mennä lääkärille puhumaan tästä. Oireeni ovat siis tällaiset:kohtaus alkaa lievänä pään reunaisina kipuina, ja liikkuu pitkin päätä jonkun aikaa kunnes keskittyy vain oikean puoleiseen takaraivoon. Saman aikaisesti myös oikeanpuoleisen silmäni takaosaan tulee kipua. Ennen kohtausta (ja sen aikana) minulle tulee voimakasta pahoinvointia, palelua ja huimausta, sekä väsymystä, ääni(joskus valo)herkkyyttä ja vihaisuutta. Näitä kohtauksia ilmenee 1-4 kertaa kuukaudessa, tätä on jatkunut jo n. vuoden. Olen siis nuori tyttö. Kiitos paljon jo etukäteen!

3

165

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Migreenikö?

      Ai niin, se kohtaus ei aina tule yhtä voimakkaasti; joskus tulee vain lievää tykytysmäistä kipua mutta yleensä aika voimakas se kipu. Ja näköhäiriöitä ei ole kohtauksien yhteydessä, vaan joskus muulloin, jos on. Haluaisin vielä tietää senkin, kuinka migreeni todetaan, eli tarvitaanko siihen jotain kummempia testejä?

    • Migreeniltä vaikutta

      Kyllä nuo oireet kovasti migreeniltä kuulostaa. Mene heti lääkärille ja kerrot oireesi ja kuinka kauan olet niitä kärsinyt, saat todennäköisesti jotkut migreenilääkkeet. Mulle ei ainakaan tehty mitään testejä, oireiden perusteella tuli diagnoosi. Mulla saman tyyppiset oikeet kuin sinulla. Kun löytyy hyvä lääke ja kun sen ottaa heti kun ekat oireet alkavat niin helpottaa kummasti, ainakin minulla. Älä pitkitä enää suotta.

    • hortoilija

      Vähän tuossa olisi Hortonin neuralgiankin oireita. Lääkäriin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2077
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1269
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      28
      1140
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      144
      894
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      98
      834
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      737
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      726
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      686
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe