http://www.mtv3.fi/45minuuttia/uutiset.shtml/2013/10/1822732/epailtiin-sisailmaongelmaa---syy-oli-hiuslakka
"Vaikka julkisuudessa puhutaan usein sisäilmaongelmista, kyse saattaa olla vain siitä, että rakennukset ovat yksinkertaisesti peruskorjausiässä.
– Perussyy korjauksiin on usein se, että rakennukset ovat huonossa kunnossa. Niiden tekninen ja toiminnallinen elinkaari on lopussa. Silloin rakennuksiin usein tulee sisäilmaongelmia, jotka sitten kiirehtivät korjausten aloittamista, sanoo Jyväskylän kiinteistöjohtaja Esko Eriksson.
Osa taloista voidaan Jyväskylässä purkaa, mikäli niiden korjaaminen olisi kalliimpaa kuin uuden rakentaminen. Suojeltujen arvokiinteistöjen purkaminen ei kuitenkaan noin vain onnistu. Esimerkiksi Seminaarinmäen yliopistoalueen rakennukset ovat suojelun piirissä.
Yksi yliopiston ongelmataloista sijaitsee Mattilanniemessä, Jyväsjärven rannassa. Yliopiston henkilökunta lähti talosta, kun yli puolet ilmoitti saavansa siellä oireita. Talo on yhä pystyssä, eikä kukaan vielä tiedä, mitä sille tapahtuu. Tyhjilleen ovat jääneet myös historiallinen Parviaisen talo ja Villa Rana, jossa todettiin vesivahinko
Sekä Jyväskylän yliopiston rakennukset omistavan Suomen yliopistokiinteistöt Oy:n että Jyväskylän kaupungin tavoitteena on taata kiinteistöjen käyttäjille terveelliset ja turvalliset tilat. Molemmat kiinteistönomistajat käyttävät korjauksissa apunaan sisäilmatyöryhmää. Molemmat ovat myös palkanneet oman sisäilma-asiantuntijan.
Sisäilmakorjaukset ovat usein monimutkaisia. Ongelmien syytä ei aina tiedetä. Esimerkiksi Jyväskylästä puretun, Senaattikiinteistöjen omistaman Näkövammaisten koulun puretuista rakenteista otetuista näytteistä yritetään nyt selvittää, mikä rakennuksessa aiheutti oireita sen käyttäjille.
Oireita ei haluta vähätellä, mutta kiinteistöjen korjaaminen kuntoon on mahdotonta, ellei oireiden syytä tunneta. Aina oireiden syy ei edes löydy rakennuksesta.
– Työterveyslääkäri kertoi juuri sisäilmapalaverissa, että oireilusta murto-osa johtuu sisäilmaongelmista. Tämäntyyppiset ongelmat ovat kompleksisia ja niiden arvioimiseen tarvitaan moniammatillinen työryhmä, Jyväskylän kiinteistöjohtaja Eriksson sanoo.
Eräässä tapauksessa syytä henkilön oireisiin etsittiin varsin pitkään.
– Tehtiin oirepäiväkirja. Aina aamupäivisin oireilu tuli. Henkilö kertoi, että tässä rakennuksessa on sisäilmaongelma. Kun sitä selvitettiin, paljastui, että syy oireiluun oli kyseisen henkilön käyttämä hiuslakka, Eriksson sanoo."
Vain osassa syynä home, ei yksinkertaista!
10
330
Vastaukset
- vertti-eetu
Se on helppoa kun sen osaa. Meillä ei käytetä hiuslakkaa eikä mitään muutakaan vastaavaa.Löytyi Apergillus versicolor, Caetomium, Penicillium, tosiineita tuottavia homeita ja muita homeita mitä rimpsua en nyt ala kirjoittaan, Runsasta bakteerin kasvua, Sitä ihtiään VOCkipaskaakin Ositumin mukaan liikaa. Kaksi homemyrkytystä ennen näitä näytteidenottoja ja yksi otsonointi ennen lisänäytteidenottoja mistä minulle ei edes annettu raportteja. Kusetustako vai mitä lie.
Yleensä kun alkaa oireilemaan homerakennuksessa ja menettää terveytensä niissä oloissa tulee kylkiäisinä myös kemikaaliyliherkkyys. Niin kävi mulle myös. Oireita tuli maalikaupassa, kemikaaliosastoilla, kodin puhdistusaineosatoilla, auto-osastolla missä oli ilmanraikastimet ne "pin-up tytöt ja joulukuuset". Sain oireita myös huonekalukaupoissa keväästä 2010 lähes jouluun saakka. Oireet oli kovia ja monitahoisia. Kun pääsin pois kolmannesta homeasunnosta niin lievä toipuminen alkoi ja nyt en oikeastaan oireile enää kemikaaleille myrkylliselle sisäilmalle kyllä koska kaksi homedesinfiointia meni sähläreillä persiilleen.
Tuota jyväskylän juttua ei ole osattu tutkia varmaan oikein koska ennen tuota hiuslakkaoireilua on ollut melkoisella todennäköisyydellä jonkin tason altistuimista homerakennuksessa. Sitä en osaa sanoa missä. Sen osaan sanoa, että aika harvinaista on se, että ensin alkaa oireilemaan kemikaaleille ja sen jälkeen vasta homeille. Mutta kaikki on mahdollista jos jollekin on näin käynyt niin kerrohan ihmeessä. Jyväskylän tilanteesta jos on oireilut loppuneet henkilöllä niin se on kuitenkin se paras osa koko asiassa.
Jos murto-osa johtuu sisäilmaongelmista niin minkälainen murto-osa johtuu siitä kun homekouluja yritetään korjata korjauksien jälkeen ja lopuksi annetaan purkutuomio. Olisikohan "hiuslakalla osuutta asiaan". Vai.
Kyllä se on yksinkertaista jos oven sisäpuolella oireita ja oven ulkopuolella ei niin lähde vekeen ja jätä vittumaiset porukat raapiin päätään olipa siellä karvojen seassa "lakkaa" tai ei. - lääk.kekkonen
Hiuslakka...just joo...olihan melkoinen pellehermanni tämä kiinteistöjohtaja ontuva eriksson. Hohhoijaa..ja vielä joku ns. lääkäri kakkonen viitsii sepustella tänne kaiken aikaa...hohhoijaa..
- körtti-eetu
Homesairaus on psykedeelinen sairaus. Suurin osa kärsii luulotaudista.
- Perjantai ilta
körtti-eetu kirjoitti:
Homesairaus on psykedeelinen sairaus. Suurin osa kärsii luulotaudista.
ja poikamiäs. Hiuslakkaa päähän ja eiku menoks!
- Laitahan
körtti-eetu kirjoitti:
Homesairaus on psykedeelinen sairaus. Suurin osa kärsii luulotaudista.
körtti-eetu hame päälle ja luiki luuloinesi sanonko mihin?
Tuossa seuraavassa taitaa olla oikean miehen puhetta.
"Paljon puhutaan nyt koulujen ja työpaikkojen homeongelmista. On kuitenkin unohdettu kokonaan eräs muukin laitos, missä monet nuoret altistuvat tälle ongelmalle eli varuskunnat".
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11805939
- körtti-eetu
Vai varuskunnat ... jooo.. nykyään keskeytetään intti, ku pelätään hometta..
on se vaikea ampua kiväärillä homeitiöitä ..hih
koko hometouhu on kukkahattutätien luulotautia..- Älä onko?
"kukkahattutätien luulotautia". Kaikki homekoulujen purkutuomiot kun on tullut lukemattomien korjausyritysten ja "desifektioiden" jälkeen sutta ja sekundaa.
"Desinfektio" satutko körtti tietämään mitä vaaraa ja petollista kusetusta tuo sana voi sisällään pitää?
- körtti-eetu
Juu ..kaikki johtuu homeesta, jos homekansalta kysyy..
on se sellanen hotauti se.
Meikin työpaikka löytyi hometta ja kaikki kukkahattutädit alko sairastaa ja sitten koko talo korjattiin läpikotoisin ..lattiat, seinä, katot ja huonekalut vaihdettiin jne.. satojen tuhansien remontti.
No kuinkas ollakkaan ..heh.. nyt massiivisen remontin jälkeen kukkahattutädit oireilee taas. Joku tädeistä sanoo sen johtuvan amalgaanipaikoista ...hih..
Päässä se vika on, et psykiatrille vaan. Tai ottas uuden miehen, niin siihen jäis homeoireet..
Hhahhhhhhaaaaaa... on niin luulotautista porukkaa..et naurattaa- Aijaaaaa...
"amalgaanipaikoista", oliko suussa viel tekaritkii.
Entä miten meni desinfektiot?
http://www.tukes.fi/fi/Ajankohtaista/Tiedotteet/Kemikaalituotevalvonta/Ala-kasittele-hometaloa-tai-irtaimistoa-vaarallisilla-desinfiointiaineilla/ Aijaaaaa... kirjoitti:
"amalgaanipaikoista", oliko suussa viel tekaritkii.
Entä miten meni desinfektiot?
http://www.tukes.fi/fi/Ajankohtaista/Tiedotteet/Kemikaalituotevalvonta/Ala-kasittele-hometaloa-tai-irtaimistoa-vaarallisilla-desinfiointiaineilla/Espoossa laajalahdessa putkinousut vuosi useemman kerran, vuoto löydettiin/tukittiin, ei minkään näköistä kuivausta(valui kolmannesta kellariin, ja aineki kerran jostain väliltä), hyvää saton huoltoa???
Tutkittaessa puhkottiin kämppien nousukohdan seinä, ei korjattu ikänä, lienee auki vieläkin!? Korvaus ilma tuli sen jälkeen tuolta noususta/useesti tulvineesta kellarista. Mitä tehdään? Nostetaan vuokria ja kaikki vanhat sok:laiset ottavat hatkat(jos kykenee)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2762484Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001334- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi821120- 44992
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67917Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22870- 33787