apua käheään ääneen?

jlkjlkjöpäo

mulla on flunssa ja ilmeisesti myös kurkunpääntulehdus koska ääni todella käheä ja kamala yskä, tuskin kuuluu pihahdustakaan kun puhun. onko mitään kotikonsteja jolla voisi edes hieman lievittää?

3

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • islanninjäkälä

      Voisit kokeilla kuusenkerkkäsiirappia, se on Vogelin tuote, sittarin luontaishyllystä löytyy hintaan väh yli 13e. Santasapina nimeltään.
      Päihittää melkein apteekin yskänlääkkeet. Koettu monet kerrat.
      Ja sitä myydään pastilleina myös.

    • ,,,,,,

      Tilkka viinaa lasiin ja musertaa sinne valkosipulin kynnen ja antaa tekeytyä puolisen tuntia.. Sitten lusikalla otta niin että lusikkaan tulee vain nestettä ja nielaisee. Auttaa vähäksi aikaa. Ja takaan, että pahemman makuista "lääkettä" et ole maistanut!
      Viinakaupasta saa viinaa sellaisissa pienissä 5cl pulloissa. Tähän käyttöön riittää hyvin.

    • Myös flunssainen

      Ja on oltava täysin hiljaa. Kuiskaaminen on pahinta äänihuulille, ei suinkaan äänihuulia säästävää toimintaa. Eli jos haluat, että ääntä lähtee siinä vaiheessa, kun itse flunssa on jo ohi...

      Kuulemma raaka hunaja on hyvää yskänlääkettä. Tosin en muista, vaikuttiko vain yskänärsytykseen, vai myös irrottaako limaa. Myös yskiminen on pahasta äänihuulille, etenkin jos olet puhetyöläinen tai laulat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4915
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1693
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1428
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe