Voiko aikuinen lukea noita Merja Jalon Nummelan ponitalli -sarjaa??
Luin pienenä noita ja nyt taas kiinnostaisi... joku heppa aiheinen kirja yleensäkin.
Merja Jalon kirjat
4
388
Vastaukset
- Ex Jalo-fani
Minäkin noita nuorempana heppatyttönä luin. viimeiset joskus lukiossa. Ne ovat hyvin lapsellisia uudemmasta päästä (toisin kuin ne vahat, 70-80-lukujen teokset). Epäilen Jalolla olevan nykyään nuoremman haamukirjoittajat. Viimeiset teokset jotka luin olivat todella erilaisia kuin vanhemmat: niissä mm. räjähti aina jotain jokaisessa kirjassa.
- cicklips
Nyt kuuluu ponitallista kummia!
Isäntä on laitettu asumaan tallitupaan. - entinen hevostyttö
Kyllä niitä alkupään kirjoja vielä voi lukea, mutta voi olla melkoinen pettymys. Luitko nuorena Jalon Haavikko-sarjaa? Itse luin nuorena ja sitten uudestaan aikuisena myös ne alkupään kirjat siihen asti kun Jonna nousee päähenkilöksi. Tyydytti mukavasti hevoskirjojen kaipuuta. :) Marvi Jalon Ratsutyttö-sarja oli myös ihan kiva lukukokemus näin aikuisiällä, samoin Merja Jalon Nea-sarjan alkuvaiheet (johonkin siihen asti kun Nea sai uuden hevosen). Ja se MErja Jalon sarja mistä nuorena en tykännyt, nimittäin Markus-sarja, oli aikuisena suorastaan hyviä.
Onko meille hevosharrastajille olemassa aikuisten kirjoja? VOisi olla hauska lukea ns. perinteinen hevoskirja vaikka tallin omistajan tai ratsastuksenopettajan näkökulmasta. - -parta
Aikuinen voi lukea mitä tahansa haluaa, vaikka Aku Ankkaa. Jotkut aikuiset lukevat jopa Reginaa, Harold Robbinsia ja Stephen Kingiä, mitä suuresti ihmettelen. Mutta makunsa kullakin... Aku Ankka on sinänsä ok, mutta noita muita siis ihmettelen. :)
Itse asiassa, mitä enemmän ihmiselle tulee ikää, sen varmemmin hän etsiytyy lapsuudessaan/nuoruudessaan lukemiensa kirjojen pariin. Nostalgiassa on mukavaa tunnelmointia ja lisäksi suloisenkipeää, joskus katkeraakin kipua ajan kulumisesta; mihin ne vuodet ovatkaan menneet, rakkaani?
Jalon kirjat ei tyyliltään ole parhaiten aikuiselle soveltuvia, minun mielestäni, ehkä parhaiten joku Markus-sarja, mikä tuossa on jo mainittukin. Mutta tämä on siis makuasia josta ei voi muuta kuin kiistellä ja kiistelyhän on turhaa paitsi mielenkiintoisena rönsyilynä tärkeämpiin ajatuksiin...
Suoraan aikuisille kirjoitettuja "hevoskirjoja" on niitäkin, mutta huomattavasti vähemmän. On kuitenkin joitain.
Jalon kirjat on ihan sujuvaa viihdykettä varhaisnuorille ja sujuu sellaisenaan aikuisellekin esim. iltalukemiseksi joka tapauksessa suositeltavampana kuin viestin alussa mainitsemani ihmetyksen aiheet. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1104316
- 793513
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?833359Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223301Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?263258- 732935
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642807"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852579- 92492